Nárůst počtu nových případů nemoci covid-19, který byl minulý týden exponenciální, podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly nyní zpomalil. "Nejde nám ani tak o to, jestli máme 2000 nebo 3000 nově pozitivních, ale o to, jakým způsobem tato data ovlivňují náš systém a jeho kapacitu," řekl ministr. Záleží na tom, zda narůstají počty hospitalizovaných, vyžadujících plicní ventilaci, nebo počty úmrtí. "Tato data jsou naprosto reálná, opatření jsou proto naprosto na místě," dodal. 

Příští týden budou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly vydána další opatření omezující shromažďování. Dotknou se podle něj hlavně volnočasových aktivit, nikoliv ekonomiky. "Opatřeními, která jsme udělali, jsme schopni reprodukční číslo srazit někam k 1,2. Ale potřebujeme ho dostat pod jedna," řekl Prymula. Nyní je reprodukční číslo, které udává, kolik lidí nakazí jeden člověk s nákazou, 1,4. Prymula připomněl, že některé země, například Velká Británie, mají povoleno shromažďování jen do šesti lidí. V Česku se podle něj bude omezovat počet lidi ve volnočasových aktivitách nebo aktivitách, které nejsou zásadní.

Rakousko vydalo kvůli šíření koronaviru varování před cestami do Prahy. Platit začne v pondělí, informoval ve čtvrtek s odvoláním na vídeňské ministerstvo zahraničí list Die Presse. Kromě české metropole varuje Rakousko nově také před cestami do Paříže, Izraele a několika dalších zemí světa. Švédsko naopak už na seznamu rizikových zemí není. O chystaném zařazení Prahy mezi rizikové oblasti už ráno informoval i český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Uvedl, že jedná se svým rakouským protějškem Alexanderem Schallenbergem o výjimkách.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula představil nová proticovidová opatření. Počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích se omezí na 2000 sedících, na vnitřních pak na 1000 sedících lidí, pokud jde o akce s více sektory. Venkovních akcí na stání se bude moci účastnit pouze 50 osob. I nadále pak platí zákaz vnitřních akcí na stání pro více než deset lidí. Od čtvrtka budou muset restaurace a bary své prostory zavírat ve 22:00, v platnosti má být opatření dva týdny. Pod vlivem alkoholu v restauracích a barech jsou lidé více v kontaktu a nedodržují rozestupy, řekl. 

Na aktualizované mapě regionů v Česku podle rizika nákazy koronavirem je v oranžovém stupni pohotovosti 28 okresů. Dosud jich bylo 10. Praha zůstala ve třetím stupni, který značí narůstající či přetrvávající komunitní přenos. Žádný okres v Česku už nemá bílou barvu, která znamená nulové nebo zanedbatelné riziko nákazy. Dosud jich takových bylo 13. Vyplývá to z pondělních informací ministerstva zdravotnictví a takzvaného semaforu zveřejněného na jeho webu. Celá tato mapa bude podle Prymuly do dvou týdnů jednobarevná, celá červená. Nový ministr České televizi v úterý řekl, že za vznikem semaforu byly politické tlaky. 

Na vysokých školách v Praze je od pondělí zavedena distanční výuka. Zákaz přítomnosti studentů neplatí pro zkoušení do 10 lidí, laboratorní práci do 15 lidí a praktickou výuku. Stejné opatření zavedou také Západočeská univerzita v Plzni a Univerzita Pardubice. Hygienici zakázali prezenční výuku i na vysokých školách v Brně, v Liberci a na Hodonínsku.

Německo nově považuje celou Českou republiku za epidemicky rizikovou oblast. Aktualizovaný seznam, který v pátek večer zveřejnil Institut Roberta Kocha, je vedle Česka rozšířen také o celé Lucembursko a o rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko.

Laboratoře v Česku v pátek odhalily 2946 nových případů koronaviru, nejvíce v tomto týdnu. Rekord v počtu nově nakažených padl minulý čtvrtek, kdy přibylo více než 3100 případů. V zemi je nyní 29 997 nakažených, většina s mírným průběhem nemoci. Stále ale roste počet hospitalizovaných, v nemocnicích je s koronavirem 740 lidí. Přibývá také lidí, kteří s covidem-19 zemřeli. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od března odhalily testy v ČR 61 318 nakažených. Z nich se 30 740 lidí z nemoci vyléčilo.

 

Sledujeme online

  automatické obnovování je zapnuté Vypnout obnovování
26.9.2020 13:29 | Uzavření škol by podle analýzy snížilo reprodukční číslo jen nepatrně
26.9.2020 12:58 | Na Slovensku se koronavirus za den prokázal u rekordních 552 lidí

Informují o tom slovenská média s odkazem na ministerstvo zdravotnictví. O den dříve země ohlásila 419 případů, čímž poprvé přesáhla hranici 400 nově nakažených.

26.9.2020 12:01 | Zastupitel hl. m. Prahy Jiří Pospíšil (TOP 09) má koronavirus
26.9.2020 08:28 | Nákaz v rodině a v práci podle ÚZIS ubylo, víc je jich ve škole

V červnu po obnově výuky bylo nákaz souvisejících se školstvím devět procent, zářijová nekompletní data ukazují 13,6 procenta.

26.9.2020 07:28 | Rektor MU Bareš: Covid není rýmička, negativní jsem po měsíci, ale v pořádku se necítím

 

26.9.2020 07:25 | V Praze 5 by mohlo vzniknout nové odběrové místo na covid-19

Konkrétně v bývalém kempu u Plzeňské ulice. Mělo by jít o pracoviště složené z mobilních kontejnerů s kapacitou až 150 odběrů denně.

26.9.2020 07:01 | V Česku v pátek přibylo 2946 nakažených

V nemocnici je aktuálně 740 lidí s koronavirem, zemřelo celkem 581 lidí. Pozitivní zprávou je, že počet vyléčeých je od pátka opět vyšší než počet nakažených.

25.9.2020 20:19 | Tuzemské cestovní kanceláře obnovují prodeje zájezdů do Egypta

První lety jsou naplánované od příštího týdne. ČTK to dnes řekla mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Testy na covid-19 budou nutné při cestě tam i zpět. Jejich případné proplácení CK řeší, zjistila ČTK od zástupců kanceláří.

25.9.2020 19:20 | Německo nově považuje celé Česko za epidemicky rizikovou oblast

Aktualizovaný seznam, který dnes večer zveřejnil Institut Roberta Kocha, je vedle Česka rozšířen také o celé Lucembursko a o rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko.

25.9.2020 18:57 | Denní nárůst počtu potvrzených případů v Praze dnes po čtvrtečních rekordních šesti stovkách zpomalil na 485

Od březnového začátku epidemie v Česku bylo v Praze zaznamenáno dohromady 11 304 nakažených. Počet aktuálně nemocných ve městě dnes vzrostl na 5555. Počet zemřelých zůstal beze změny na 118.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru