Z vyšetřování daňových podvodů před rokem ještě veřejnosti naprosto neznámého podnikatele Samana El-Talabaniho se dostal k případu sahajícímu do nejvyšších pater brněnské, ne-li české politiky, na radnici Prahy 4 či na antimonopolní úřad. A v pondělí přivádí Radek Mezlík, žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, obří korupční kauzu Stoka před soud. Ale pouze její část. Zatímco korupci na radnici Brna-střed vyšetřovatelé detailně zmapovali, v rozkrývání úplatkářství v miliardových městských firmách, podle Mezlíka "nepředstavitelného rozsahu",  policisté stále vyplňují bílá místa. Podezřelými jsou politici, kteří v představenstvech a dozorčích radách společností zasedají.

Žalobce v rozsáhlém rozhovoru pro HN vzpomíná na to, jak kauza – vlastně "šťastnou náhodou" – odstartovala a jak jim klíčový svědek a spolupracující obviněný Talabani naservíroval "hlavu" ústřední postavy kauzy – expolitika ANO Jiřího Švachuly – na stříbrném podnose. Detailně přitom popisuje korupční systém, který dlouhou dobu přežíval díky propojení elitních detektivů vyšetřujících nejzávažnější hospodářskou kriminalitu na brněnské podsvětí.

HN: Když lidé mluví o brněnské kauze Stoka, nejčastěji skloňují jméno expolitika hnutí ANO Jiřího Švachuly. Kdyby nebyl Švachula, nebyla by Stoka?

Dá se to tak říct. Měl ve své moci přidělování zakázek městskou částí Brno-střed. A podle výpovědi Samana El-Talabaniho (klíčový spolupracující obviněný – pozn. red.) s ním v roce 2014 právě Jiří Švachula domluvil systém, kdy zakázky budou přidělovány oproti poskytnutí úplatků. Ten pak zavedli i na úseku správy nemovitostí, tento "penězovod" byl natažen i z některých městských firem. O vedoucím postavení Švachuly svědčí i to, že po dvou letech El-Talabaniho ze systému vytlačil a nahradil Petrem Liškutinem (bývalý šéf odboru investic na Brně-střed, exčlen hnutí ANO – pozn. red.).

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.