Jedna z jejich prvních cest po otevření hranic mířila do Štrasburku, kde chtěla na vlastní oči vidět Evropský soud pro lidská práva. A podle svých slov se hned zamilovala do způsobu, jakým rozhoduje. Od konce příštího roku by na něm současná ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková sama chtěla působit – přihlásila se do výběrového řízení, které hledá nástupce současného českého zástupce Aleše Pejchala. V rozhovoru pro HN mluví o tom, proč je štrasburský soud tak důležitý, proč se sama stala soudkyní, jaké její případy jí nejvíce zůstaly v paměti, i o tom, co dělá pro to, aby v rozhodujících pozicích tolik nepřevažovali muži nad ženami.

Minulý týden jste veřejně oznámila, že chcete usilovat o místo českého zástupce u Evropského soudu pro lidská práva, které se uvolní od listopadu 2021. Co vás do Štrasburku láká?

Jsem fanynkou tohoto soudu od roku 90. Tehdy jsem se tam – dva roky po ukončení školy – vydala stopem. Byla to jedna z mých prvních cest na západ a já chtěla vidět, jak Evropský soud pro lidská práva vypadá. Koupila jsem si tam sbírku rozhodnutí, kterou dal dohromady Vincent Berger. Ten tam měl, ještě v předinternetové době, na starosti shromažďování judikatury. Když jsem si vybraná rozhodnutí soudu přečetla, tak jsem se zamilovala do způsobu, jakým rozhoduje. Protože na jednu stranu je to analytický a systémový styl práce, jak jsme zvyklí z německé právní vědy, ale současně je rozhodování založeno na lidských příbězích, což je zase typické pro anglosaský způsob vyprávění o právu.

Zdá se, že ten způsob je vám blízký, protože se o vás mluví i jako o soudkyni příběhů…

Soudní rozhodnutí nemůže být napsáno jinak, než jako lidský příběh, neboť právě o něm je soudem rozhodováno. Nejen aby byl pochopen, ale také aby to rozhodnutí bylo přesvědčivé a srozumitelné…

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.