Českému zdravotnictví už od března dominuje jedno jediné téma - pandemie koronaviru a boj s nemocí covid-19. Pohledem z vnějšku to může vypadat, jakoby se vše ostatní ve zdravotnictví přestalo řešit. Zdravotnické odbory tento týden dokonce vyzvaly k omezení lékařské péče, která není nezbytně nutná.

Neohrozí ale pandemická situace nadměrně diagnostiku a léčbu jiných pacientů? Jen na onkologická onemocnění v České republice ročně umírá asi 27 tisíc lidí a někteří experti už varují, že zpoždění léčby nebo snížená diagnostika může mít na pacienty zásadní dopady.

Pro zdravotní pojišťovny může koronavirová pandemie také znamenat propad výběru peněz od plátců a to i v následujících letech. Jsou na takovou situaci pojišťovny připravené? Pocítí výpadky příjmů i pacienti? Mohou v takové situaci českému zdravotnictví pomoci nové technologie a inovativní léky?

Na tyto otázky se v pátek zaměří debata Hospodářských novin. Diskutovat v ní budou Julius Špičák, místopředseda zdravotnického výboru poslanecké sněmovny, Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, David Šmehlík, náměstek generálního ředitele VZP, Kateřina Podrazilová, předsedkyně lékové komise Svazu zdravotních pojišťoven a farma-ekonom Tomáš Doležal.

Debata proběhne v pátek 2. října ve 14:30 hodin. Do té doby mohou čtenáři iHNed pokládat svoje dotazy na téma debaty zde pod článkem.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru