Psala se polovina října 2012 a Martin Půta zapůsobil pro pozorovatele celostátní politiky jako zjevení: krajské volby po celé zemi drtivě vyhrála levice, všude se o vítězství přetahovali komunisté a sociální demokraté. Byly jen dvě výjimky - Plzeňský kraj, kde pro sebe výhru urvala ODS vedená tehdejším ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, a pak Liberecko. Tam skončilo se solidním náskokem první lokální hnutí Starostové pro Liberecký kraj v čele s jednačtyřicetiletým starostou Hrádku nad Nisou.

Ačkoli v Praze jeho jméno znal málokdo, v regionu mezi Lužickými a Jizerskými horami byl za hvězdu už dávno podobně jako třeba jeho kamarád a semilský starosta Jan Farský. V komunální politice se tihle mladí a nadšení starostové ze severu začali prosazovat už po roce 2000 jako reálná opozice oligopolu ČSSD a ODS, jejichž liberečtí představitelé mírou papalášství a propojením byznysu s politikou předběhli zbytek republiky o několik let.

Rockový fanda Martin Půta si od té doby udržoval od celostátní politiky odstup. V roce 2014 se sice stal celorepublikovým předsedou Starostů a nezávislých a byl jedním z architektů jejich odluky od TOP 09, ve funkci ale po roce a kus skončil, protože musel čelit policejnímu stíhání kvůli údajné korupci. Tato kauza, v níž ho už soud nepravomocně osvobodil, mu v kraji ovšem nijak neublížila - naopak ve volbách v roce 2016 dostal 32 procent hlasů. A teď o víkendu zvítězil potřetí a znovu lépe než minule, Starostové pro Liberecký kraj získali 38,57 procenta.

Půta už nicméně začíná znovu pošilhávat po celostátní politice. V rozhovoru pro HN vysvětluje, jak pohlíží na svůj případný vstup do sněmovní politiky (kandidoval už v roce 2017, nicméně mandát poslance obratem složil) a zda by se nebránil vstupu do vlády. A co říká na spojení starostů a Pirátů? "Mezi Piráty je řada lidí, kteří mají pro vstup do politiky stejné důvody, jaké jsem měl v roce 2002. Jen do politiky vstoupili později, takže jsou trochu jiná generace. Je v nich spousta idealismu, snílkovství, odhodlání měnit věci, což je mi na nich sympatické."

HN: Jste lídrem hnutí, které dosáhlo nejvyššího volebního zisku přes 38 procent, vyhráli jste potřetí v řadě. Jaký máte recept? 

K volbám přišlo více lidí než minule, čtyřicetiprocentní účast v Libereckém kraji v těchto volbách ještě nebyla. Lidé přišli oznámkovat, jak kraj funguje, a evidentně má část z nich pocit, že pod vedením Starostů pro Liberecký kraj funguje úřad dobře. Druhým důvodem je naše kandidátka, která byla v porovnání s ostatními plná dobrých jmen. Bylo tam asi čtyřicet možných radních či náměstků a deset možných hejtmanů.

HN: Zároveň se nabízí otázka, co bude dál, jaké jsou vaše další politické ambice...? 

Nejde dělat politiku bez ambicí. Ale já teď nechci hovořit o dalších volbách, protože mám dost kampaně. Uvidíme, kam bude směřovat vyjednávání o spolupráci pro parlamentní volby a jestli v tomto formátu bude i pro mě nějaké místo. Řeknu to obecně - jsem přesvědčený, že máme velkou zodpovědnost za budoucnost země a chaotické vládnutí, které vláda velice intenzivně předváděla v posledních týdnech, musí skončit nejpozději příští rok v říjnu.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se