Předseda KSČM Vojtěch Filip oznámil, že nebude na sjezdu pozici v čele komunistické strany obhajovat. Celé vedení komunistické strany dalo kvůli neúspěchu v krajských a senátních volbách funkce k dispozici. Členové výkonného výboru vzali jejich krok na pátečním zasedání na vědomí, řekl Filip novinářům.

"Výkonný výbor vzal na vědomí to, že volení funkcionáři, tedy já a místopředsedové, dali funkce k dispozici. Jsme pověřeni, vzhledem k tomu, že sjezd je za šest týdnů, výkonem těch funkcí," řekl Filip. Na funkci předsedy už kandidovat nehodlá, je ale připraven dále pracovat pro KSČM, pokud o to bude mít strana zájem.

Vojtěch Filip (65)

Vstoupil do komunistické strany v roce 1983.

Začátkem 90. let byl poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR. Členem Poslanecké sněmovny je od června 1996, mimo jiné působil jako předseda poslaneckého klubu KSČM.

Podle archivních dokumentů spolupracoval s komunistickou
Státní bezpečností (StB).

Podle soudního rozhodnutí z 90. let ale nešlo o vědomou spolupráci. Filip sice pro tehdejší rozvědku pracoval, nevěděl prý ale, že organizačně spadá pod StB.

Dlouhodobě si udržuje pověst pragmatického politika. Například podle polistopadového předsedy KSČM Jiřího Svobody je obratný "technik moci"; občas je ale právě kvůli tomu terčem kritiky.

Jako dosud jediný komunistický politik samostatného Česka získal vysokou ústavní funkci, když se opakovaně stal místopředsedou Poslanecké sněmovny.

Do nejvyšší stranické funkce nastoupil po rezignaci dlouholetého šéfa komunistů Miroslava Grebeníčka, který strávil v čele KSČM 12 let (červen 1993 až říjen 2005). Pod Filipovým vedením se komunisté vždy dostali do sněmovny, před sedmi lety dosáhli druhého nejlepšího polistopadového výsledku; získali 14,91 procenta hlasů a 33 poslanců (vůbec nejúspěšnější strana byla v roce 2002, kdy měla 18,51 procenta a 41 mandátů).

Filip uvedl, že na jeho rozhodnutí měl vliv i jeho zdravotní stav. "Když jsem v únoru prodělal infarkt, tak jsem už na dubnovém sjezdu neměl v úmyslu dál kandidovat," řekl. Volební sjezd byl z jarního termínu odložen kvůli koronavirové epidemii na konec listopadu. Další odklad sjezdu kvůli druhé vlně koronaviru Filip nepředpokládá, strana se snaží naplnit potřebné hygienické podmínky.

Současné vedení bude komunistickou stranu řídit až do sjezdu. Funkce dalo pouze k dispozici, protože případné rezignace podle stanov může přijmout až ústřední výbor KSČM, který se sejde až v polovině příštího měsíce, řekl Filip.

Podle něj původně o rezignaci mluvila europoslankyně a místopředsedkyně strany Kateřina Konečná, nakonec ale postupovala stejně jako ostatní členové vedení.

Vedení komunistů má nyní za úkol pouze připravit sjezd a zpracovat kritickou analýzu výsledku voleb. Kromě interní analýzy si komunisté chtějí najmout i externí agenturu, která zhodnotí, co dělá KSČM dobře a co špatně.

Filip v pátek nechtěl volební výsledek spojovat s tolerancí menšinového kabinetu ANO a ČSSD. Podle něj první analýzy ukazují, že KSČM ve volbách neztratila hlasy na úkor ANO, ale že její dřívější voliči nepřišli hlasovat. Ve vedení strany potom zůstávají názory na toleranci kabinetu stejné jako v roce 2018, kdy se komunisté s ANO na tomto mocenském uspořádání dohodli.

Komunisté se ve volbách dostali pouze do čtyř krajských zastupitelstev ze 13. Mají 13 mandátů, proti předchozím volbám ztratili 73 zastupitelů. Podle Filipa ztráta není dána odlivem voličů k hnutí ANO, jako tomu bylo při sněmovních volbách před třemi lety. Část lidí podle stranického předsedy nepřišla KSČM volit. Do druhého kola senátních voleb nepostoupil ani jeden kandidát komunistické strany.