Nelichotivý vývoj pandemické krize v Česku a takřka každodenní rekordy v počtu nově nakažených lidí přiměly vládu přistoupit k razantnějším opatřením. Kabinet ve středu výrazně omezil pohyb lidí na veřejnosti, zároveň zrušil řadu výjimek pro obchody, které mohly mít doposud otevřeno. "Situace se vyvíjí komplikovaně a zatím nevidíme pokles nákazy, který jsme očekávali v těchto dnech," uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Od středy vláda zakázala volný pohyb osob od deváté hodiny večerní do páté ranní.

Výjimku budou mít ti, co jsou na cestě do zaměstnání. V ulicích se také budou moct v noci pohybovat policisté, záchranáři nebo ti, co zásobují obchody. Tolerovat se budou neodkladné cesty kvůli ochraně zdraví či majetku. "Obecně jsou to výjimky, které se týkají výkonu povolání a zabezpečení veřejného pořádku, zdravotní péče a hromadné dopravy," řekl Prymula. Pejskaři budou moci venčit své psy do pěti set metrů od bydliště.

Také přes den jsou možnosti volného pohybu velmi omezené. Povolené jsou jen cesty do zaměstnání, dále pak návštěvy blízkých nebo nákupy nutných věcí, jako je jídlo nebo hygienické potřeby. Lidé mohou jet k lékaři nebo vyřídit jiné neodkladné záležitosti, smí vyrazit na výlet do přírody.

I povolené aktivity mimo domov vláda požaduje omezit na co nejkratší dobu. Na veřejných místech je možné být jen ve dvou lidech, pokud se nejedná o členy domácnosti nebo zaměstnance z jednoho pracoviště. "Zaměstnancům se nařizuje vykonávat práci na dálku, pokud ji mohou vzhledem k jejímu charakteru vykonávat z bydliště," stojí v nařízení vlády. "Takzvaný home office by měl být zaveden všude tam, kde je to možné," uvedl Prymula.

V neděli budou zavřené všechny maloobchodní prodejny. V ostatních dnech platí zákaz otevíracích hodin po dvacáté hodině. Výjimku mají čerpací stanice, lékárny a prodejny, kde jsou zvýšené koncentrace cestujících, jako například letiště nebo nádraží. "Také zakazujeme prodeje na tržnicích, s tím, že tento zákaz se nevztahuje na pojízdné prodejny a nevztahuje se na prodej ovoce a zeleniny, mléka, masa, vajec a pečiva," řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Dodal, že se ale zároveň zakazuje konzumace těchto věcí přímo na místě.

Opatření zatím platí do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Už v úterý ale vláda projedná návrh na jeho prodloužení, takže je pravděpodobné, že i nové zákazy budou platit delší dobu. Ministr zdravotnictví rovněž uvedl, že vláda bude na konci týdne řešit i případný návrat žáků do škol už v pondělí 2. listopadu. Ve hře je například varianta, že by se do škol vrátili žáci prvních a druhých tříd, ani ta ale podle ministra příliš reálná není.

Babiš v neděli vyzval lidi, aby lidé omezení dodržovali. Ta nynější mají podle premiéra "strašně moc" výjimek, a někteří lidé je navíc nedodržují. Prymula v pondělí přiznal, že stávající opatření měla jen nepatrný dopad. Bez dalších omezení by podle Prymuly trval nestandardní režim až do Vánoc. Při různých predikcích matematických modelů by náš zdravotní systém kolem 7. - 11. listopadu zkolaboval, pokud bychom to opatření neudělali," uvedl Babiš.  

Nemocnice ale stále upozorňují na to, že chybět může především personál. Lékařů je už nyní málo, a pokud se jich ještě větší část nakazí koronavirem, nebude se mít o pacienty kdo starat. Jak lékařům a nemocnicím, ale například i seniorům pomoci, informujeme zde.  

 

Sledujeme online

  automatické obnovování je zapnuté Vypnout obnovování
27.10.2020 08:20 | Ministr školství Plaga chce, aby vláda rozhodla o návratu žáků k prezenční výuce ještě dnes
27.10.2020 07:29 | Uzavření Česka do lockdownu přijde stát na stovky miliard korun, říká Jurajda

Vláda si důvěru získá, jen když bude mít kvalitní vědecké expertizy, tvrdí v rozhovoru pro HN člen Národní ekonomické rady vlády Štěpán Jurajda.

27.10.2020 07:20 | Odhady epidemiologů ze začátku října se naplňují

Kapacity lůžek a přístrojů jsou podle ministerstva zdravotnictví zatím dostatečné, zatížení zdravotníků je ale extrémní.

27.10.2020 06:35 | Denní nárůst potvrzených případů koronaviru se vrátil na deset tisíc

V pondělí přibylo v Česku 10 273 nakažených. Je to nejvyšší pondělní přírůstek od březnového začátku epidemie. Před týdnem jich bylo o 2200 méně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

26.10.2020 21:46 | O návratu žáků do škol se rozhodne na sklonku týdne

Situace je opravdu nepříznivá, na sklonku tohoto týdne se ukáže, zda bude možné pustit do škol první stupeň. Rozhodne se na základě dat, uvedl Prymula.

26.10.2020 21:36 | Vláda spustila řadu kompenzačních programů

V pátek byl spuštěn program Covid kultura, dnes byl spuštěn program Covid bus. Ministr Havlíček také připomněl, že zavřeným provozovnám se podle Covidu A hradí sto procent mezd. 

26.10.2020 21:35 | Je možné žádat o kompenzaci nájemného

Je možné už od pátku minulého týdne žádat o kompenzaci nájemného ve výši padesáti procent, a to tři měsíce zpětně. Vztahuje se na všechny, kteří nemohou vykonávat svou činnost z důvodu vládních opatření.

26.10.2020 21:32 | Farmářské trhy budou fungovat nadále, avšak omezeně

Zakazuje se konzumace v místě farmářských trhů. Odstupy mezi stánky či stolky budou muset být aspoň dva metry. Na čtyři sta metrů čtverečních se nesmí být vyskytovat více než dvacet lidí. 

26.10.2020 21:30 | Obchody budou moct fungovat v omezené době

Zakazuje se maloobchodní prodej v neděli po celý den, v pondělí až sobotu od osmi hodin večer do pěti do rána. Výjimkou jsou lékárny, čerpací stanice, prodejny v místech s větší koncentrací lidí (letiště, nádraží apod.) Nevztahuje se to na restaurace.

26.10.2020 21:30 | Home office by měl být všude, kde je to možné

Dalším opatřením je povinné zavedení home officů tam, kde je to možné.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru