Hladiny některých toků v Jihomoravském kraji jsou kvůli vydatným dešťům stále na vzestupu, třetí stupeň povodňové aktivity platí na říčce Velička ve Strážnici na Hodonínsku, také na Bělé na přehradě v Boskovicích a na řece Moravě ve Strážnici. Vyplývá to z dat na hydrologickém webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Voda vytvořila jezero i ve Sloupu v Moravském krasu. Hasiči evidují v souvislosti s deštěm šest desítek událostí, čerpají hlavně vodu ze sklepů.

Velička ve Strážnici dosáhla třetího stupně, který značí ohrožení, krátce po půlnoci. Třetí stupeň se v místě vyhlašuje při dosažení hladiny ve výši 310 centimetrů. Hladina se ráno nejvýše vyšplhala na 318 centimetrů kolem 5:00 až 6:00, poté začala přechodně klesat, ve 14:40 ale dosahovala 329 centimetrů a stále stoupala. Bělá na přítoku do Boskovic dosáhla třetího povodňového stupně krátce po 5:00, vyhlašuje se při dosažení hladiny ve výši 85 centimetrů. Hladina toku v místě se od 8:30 pohybuje kolem hranice jednoho metru, dále nestoupá.

Morava ve Strážnici dosáhla třetího povodňového stupně po 9:00, vyhlašuje se při dosažení 660 centimetrů. Hladina v místě stoupá, ve 14:50 byla na 687 centimetrech se vzestupnou tendencí. Voda stoupá i ve Veselí nad Moravou, kde povodňová komise vyhlásila také třetí stupeň povodňové aktivity. Uzavřený je kvůli tomu například chodník podél řeky Moravy od Zbrodku po park, stojí na webu města.

Druhého povodňového stupně, který značí pohotovost, dosáhla Morava v Lanžhotě na Břeclavsku, hladina dále stoupá. To samé platí u Veličky ve Velká nad Veličkou a u Svitavy v Bílovicích nad Svitavou a na Svratce v Židlochovicích.

Na prvním povodňovém stupni, který značí bdělost, byla v 15:10 Svratka ve Veverské Bítýšce či brněnském Poříčí, Svitava v Letovicích, Loučka v Dolní Loučce, také Dyje u Nových Mlýnů a v Ladné nebo Haná ve Vyškově.

Hasiči na jihu Moravy v souvislosti s vydatným deštěm od úterního večera zhruba do 15:00 evidují šest desítek událostí. Z toho zhruba polovina na Blanensku, desítka pak na Hodonínsku. "Stále platí, že jde o lokální záležitosti, žádnou nějakou větší událost neevidujeme. Šlo o odčerpávání vody ze sklepa, čištění propustí, stavidel, také jsme likvidovali popadané stromy či větve," řekl mluvčí hasičů Petr Příkaský.

Voda se rozlila například na krasových ponorech ve Sloupu v Moravském krasu, kde se Sloupský potok propadá do jeskynního systému Amatérské jeskyně za skálou Hřebenáč. "Potok nemá nikde do hlubšího podzemí volný vtok, ale cedí se přes sutě a naplavenou hlínu s dřevem. Hltnost ponorů je tak omezena," vysvětlil na webu strážců přírody Antonín Tůma ze správy chráněné krajinné oblasti. Voda před skalami tak vytvořila menší jezero a skála Hřebenáč se dočasně stala ostrovem. Voda zaplavila i areál Sloupsko-šošůvských jeskyní, parkoviště, správní budovy a odpočívadla.

Na jižní Moravě pršelo celé úterý i v noci na středu. Pro okolí Břeclavi, Hodonína a Veselí nad Moravou platí až do odvolání povodňová pohotovost, voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny.

V Olomouckém kraji přibývají místa, v nichž byl vyhlášen kvůli vytrvalému dešti a stoupajícím hladinám třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení. Nově platí na Bečvě v Přerově a v Dluhonicích, od rána je vyhlášen na stejné řece i v Teplicích nad Bečvou. Třetího stupně dosáhla odpoledne také hladina Olešnice v Kokorách na Přerovsku, rozlévání jindy nenápadného toku pociťují i obyvatelé dalších blízkých obcí. Stav ohrožení stále platí také na Třebůvce v Lošticích na Šumpersku. Hasiči evidují již více než sto událostí související s počasím. Čerpají vodu, stavějí hráze nebo čistí koryta řek.

 

V Libereckém kraji vystoupaly na třetí povodňový stupeň dvě řeky

Vydatné deště zvedly ve středu hladiny řek v Libereckém kraji, zejména na Liberecku. Na třetí stupeň vystoupala Smědá a Řasnice ve Frýdlantském výběžku a voda tam zaplavila silnici třetí třídy z Boleslavi do Černous. Je tam stále asi metr vody, řekl po 17:00 ČTK velitel dobrovolných hasičů z Višňové Lubomír Erban. Jinak se podle něj voda rozlila do polí, luk a zahrad. Do domů se nedostala, ochránily je pytle s pískem.

Stav ohrožení stále platí na Smědé ve Višňové a Předláncích, Řasnice už klesla na druhý povodňový stupeň. Na prvním stupni je Jizera v Jablonci nad Jizerou a Železném Brodě. Ostatní toky už se podle dat Českého hydrometeorologického ústavu vrátily do normálu. Smědá už podle Erbana kulminovala na 259 centimetrech a začala klesat. Situace je lepší než v červnu, kdy se hladina Smědé v Předláncích dostala na 287 centimetrů.

Při červnových povodních ale spadlo v průběhu tří dnů na návětrné straně Jizerských hor bezmála 300 milimetrů srážek. Velká voda tehdy způsobila hlavně na Frýdlantsku škody za 65 milionů korun a vyřadila i nedávno modernizovanou úpravnu pitné vody v Bílém Potoce. Tentokrát jsou podle Erbana zatím škody minimální. V Jizerských horách spadlo místy až sto litrů vody na metr čtvereční a meteorologové varují před dalším deštěm.

Podle mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Lucie Hložkové řešili dnes hasiči kolem 35 událostí. Hlavně popadané stromy, ucpané propustky a kanalizaci, někde čerpali vodu ze sklepů. "Po 13:00 poledni jsme vyjížděli ke stromu, který v Liberci Kristiánově spadl na střechu domu, tam jsme pomocí automobilové plošiny strom ze střechy sundali a rozřezali," popsala událost Hložková.