Už více než milion lidí si stáhl aplikaci eRouška, která vás upozorní, jestli jste se setkali s pozitivně testovaným na covid-19. Jak eRouška funguje, podle čeho se vyhodnocuje, jaký kontakt je rizikový? Proč někteří lidé dostávají upozornění až s dvoutýdenním zpožděním, a tedy pozdě, či proč systém ohlásí rizikový kontakt i lidem, kteří byli celý den doma? Na tyto otázky jsme se ptali Jana Jirouška z Národní agentury pro komunikaci a informační technologie, který projekt eRouška vede.

Kolik lidí si už stáhlo eRoušku druhé generace?

Ráno to bylo 1,032 milionu stažení.

Sledujete i to, kolik jich je aktivních? Dokážu si představit, že řada lidí si je stáhne, ale pak zase vypne nebo nezapne Bluetooth, bez něhož nemůže fungovat.

Zkoušíme to sledovat, ale není to jednoduché, protože ta aplikace běží na pozadí. Ale je pravda, že si ji lidé často nezapnou a nepodívají se na obrazovku té aplikace, aby si všimli, že neběží. Určitě ji používá míň lidí, než si ji stáhlo, ale nevíme kolik.

A máte aspoň odhad? Tedy že například aspoň polovina z těch, co ji mají, ji aktivně používá?

Počátkem října, když ji mělo stažených méně lidí, jsme to zkoušeli změřit a spočítat. A vyšlo nám, že aktivních bylo přes devadesát procent. Teď, když to narůstá tempem o 170 tisíc denně, nevím. To teprve zhodnotíme.

Pokud testy prokážou, že je člověk nakažený, dostane speciální kód, který zadá do eRoušky. Jak ho dostane? Automaticky, nebo musí sám požádat hygienu?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru