Ještě před tím, než vyšlo najevo, že se ministr Roman Prymula sešel s místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem v restauraci, která měla být podle vládních nařízení zavřená, věřila podle sociologa a ředitele STEM Martina Buchtíka opatřením polovina lidí. Jestli po tomto incidentu důvěra ještě klesne, ukáže čas. Buchtík si ale nemyslí, že by teď lidé ve velkém přestali opatření dodržovat. "I když nesouhlasíte s vládou, neznamená to, že nebudete dodržovat opatření. Budete víc skřípat zuby, víc na vládu nadávat. Ale neznamená to, že se na opatření vykašlete," říká v rozhovoru pro HN.

Jak může páteční dění okolo ministra Prymuly dopadnout na náladu ve společnosti, na důvěru ve vládu a na ochotu dodržovat opatření, která platí?

Na rozdíl ode mě a od vás, kteří situaci od rána sledujeme on-line, pro značnou část veřejnosti to tak není. Celý příběh dostanou shrnutý v pátek nebo možná spíš během víkendu. Situace zasáhla veřejnost v momentě, kdy měla vláda šanci napravit si reputaci. Kdybych to jako sociolog, který má zájem, aby epidemiologická situace proběhla co nejhladčeji, měl vyjádřit jedním slovem, řekl bych, že je to škoda. Na druhou stranu nemůžeme v tuhle chvíli mluvit o tom, že by lidé vládě nebo opatřením nějak drtivě nedůvěřovali. Důvěra klesla z 85 procent na jaře na asi 50 procent teď. Nebo na konci září. K dnešnímu dni data nemáme. A vůbec ne po dnešním dni. Zadruhé platí, že i když nesouhlasíte s vládou, neznamená to, že nebudete dodržovat opatření. Budete víc skřípat zuby, víc na vládu nadávat. Ale neznamená to, že se na opatření vykašlete.

Takže neplatí, že příklad ministra a to, jak se chová, na lidi působí?

To samozřejmě platí. Ale myslím si, že se to bude projevovat spíš nedůvěrou ve vládu a její další kroky třeba ve vzdělávací, ekonomické nebo obecně organizační oblasti než tak, že by teď lidé masivně přestali dodržovat opatření.

Ale už před touto kauzou tu byla část lidí, kteří opatření dodržovat nechtěli a protestovali proti nim. Pro ty to asi může být povzbuzení, aby zákazy respektovali ještě méně.

To máte samozřejmě pravdu. Ale platí to o všech událostech. Pokud něco nahrává našemu vidění světa, je to informace, kterou mnohem pravděpodobněji přijmete, než když vašemu vidění světa nenahrává. To znamená, když váš neoblíbený politik řekne nebo udělá něco, co potvrzuje to, jak ho vidíte, samozřejmě to budete zvedat jako téma. Pokud to udělá politik, kterého máte ráda, budete mít větší toleranci k tomu mu to odpustit nebo přešlap ignorovat.

Co by vláda jako celek měla teď udělat, aby se obnovila důvěra lidí v ní?

Ukončit tuto situaci co nejrychleji jakýmkoli způsobem.

Takže vysvětlit ji?

Ano. Mít jasné vysvětlení, které už neměníte. Aby se situace usadila a bylo jasné, jestli pan Prymula zůstává, nebo nezůstává.