ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou ve sněmovních volbách příští rok kandidovat společně v koalici. V úterý opoziční strany podepsaly memorandum o spolupráci. Předseda občanských demokratů Petr Fiala na tiskové konferenci na pražském Hradčanském náměstí uvedl, že subjekty mají společný cíl dobře spravovat Českou republiku, vyhrát volby a nabídnout lepší politiku občanům.

O společném postupu ve volbách jednají také Piráti s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Celostátní výbor STAN začátkem října rozhodl, že zahájí vyjednávání výhradně se stranou vedenou Ivanem Bartošem o vytvoření koalice dvou rovnoprávných partnerů. Piráti vytvořili analýzu možné spolupráce, o které bude členská základna strany hlasovat začátkem listopadu.

"Je to důležitý krok. Chceme dát lidem naději, že v této zemi nebude vládnout populismus, nebudou vládnout prázdné fráze a lži. Jsme připraveni dělat rozumnou politiku. Máme odvahu přijímat správná řešení a odvaha přijímat správná řešení je to, co naše země v tuto chvíli potřebuje," řekl Fiala.

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky jde o historickou událost.

"V celé historii 102 let Československa a České republiky nedošlo k situaci, aby se tři politické strany s takovou silou, kterou za sebou mají, dokázaly dohodnout na společném postupu pro volby do Poslanecké sněmovny," zmínil. Podpisu memoranda podle něj předcházely čtyři měsíce jednání a diskusí o tom, jak spolupráci nastavit a zda je vůbec možná.

Trojblok také jednal se zástupci STAN, zda by se nechtěli do koalice zapojit. Předseda hnutí Vít Rakušan se ale rozhodl jít jinou cestou, uvedl Jurečka.

"Naše koalice má přinést změnu, naději a má přinést také konkrétní výsledky. Nabízíme kompetenci a lídrovství. Myslíme si společně, že je potřeba, aby ve Strakově akademii konečně zavládly kompetence a jasné vize namísto toho, aby tam byl i nadále amatérismus, papalášství a malá úcta k budoucnosti této země a všech jejích občanů," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Politologové: Sestavit program bude pro koalici složité

Ohlášená společná kandidatura ODS, KDU-ČSL a TOP 09 má podle politologů, které oslovila ČTK, svou logiku, čeká ji ale náročné sestavování programu a kandidátek. Podle Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu v Praze se strany voličsky překrývají a doplňují, své spojení ale budou muset před voliči obhájit a u některých příznivců se to nepodaří. Josef Mlejnek z katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy uvedl, že dohoda zvyšuje šanci, že k další dospějí také Piráti a STAN.

Mrklas míní, že spolupráce zvyšuje šanci všech tří zúčastněných stran na solidní volební úspěch. "Spojují se strany, které k sobě mají docela blízko ideově a názorově, strany, které se voličsky překrývají i doplňují," uvedl Mrklas. Připomněl, že strany spolupracují na řadě radnic a letos zaznamenaly společně úspěchy v řadě senátních obvodů a krajských volbách.

Mlejnek upozorňuje na to, že TOP 09 vznikla odtržením části lidovců věrných bývalému předsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi, což s sebou nese osobní animozity. "Trojkoalice přinese na scénu model spojení jedné větší strany se dvěma menšími, což by voličům ODS umožnilo vykroužkovat kupředu řadu jejích kandidátů. Apel, aby se voliči preferenčních hlasů dobrovolně zřekli, nemusejí zdaleka všichni vyslyšet," napsal Mlejnek.

Složité bude podle politologů i sestavování programu. "Z hlediska hospodářské nebo sociální politiky jsou lidovečtí voliči spíše sociálními demokraty chodícími do kostela. KDU-ČSL i TOP 09 se orientují proevropsky, ODS se řadí k euroskeptikům a zatímco zavedení eura odmítá, Markéta Pekarová Adamová si tento cíl vyšila na předsednickou korouhev," vysvětlil.

Mrklas připomíná i to, že budou strany do voleb muset hledat společná stanoviska a svým příznivcům vysvětlovat, proč se spojují. "Mezi členy i ve voličstvu každé ze stran se jistě objeví řada odmítačů spolupráce. Ale to už je přirozená daň, kterou musejí zaplatit," uvedl. Zásadní podle něj bude trefit se do nálady společnosti. "To bude asi nejtěžší, protože nálady se mohou v důsledku koronavirové krize, vládního nezvládnutí situace i propadu ekonomiky hodně měnit a radikalizovat," odhaduje.

Mlejnek míní, že kvůli koronavirové epidemii budou voliči od stran i koalic žádat především recepty pro žití a přežití v "postcovidovém světě". "Pokud je chystaný pravicový blok nenabídne, snadno pohoří," uvedl.

Spolupráce ODS, KDU-ČSL a TOP 09 může podle Mrklase hodně ovlivnit celkové uspořádání české politické scény před volbami.

"Je to výzva pro všechny parlamentní strany, zvláště však pro konkurenty mezi opozičními stranami. Právě na Piráty a STAN teď dolehne tlak, aby se rozhoupali a jasně řekli, zda budou spolupracovat," uvedl.

Podle Mlejnka úterní oznámení spíš zvyšuje šanci na dohodu Pirátů a STAN. "Zejména STAN teď musí mít na spolupráci s Piráty eminentní zájem, poněvadž do této party už Starosty a nezávislé asi nevezmou," dodal.