Vyhnout se eskalaci napětí na evropských hranicích bude důležité zahraničněpolitické téma, ať už jde o hranici s Blízkým východem, Afrikou nebo s Ruskem. Tím spíš, že pro Spojené státy americké je obrana a bezpečnost evropských hranic čím dál vzdálenějším tématem – a to ať už dopadne volba prezidenta USA jakkoliv, myslí si bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar.

Pojar strávil na ministerstvu zahraničí 10 let, pak státní služby dobrovolně opustil. Nyní bezpečnostní a zahraničněpolitický expert působí jako prorektor vysoké školy CEVRO Institutu. "Česká zahraniční politika je nejednotná. Jak z pohledu zevnitř, tak i zvenčí. Ale nejsme v tom sami, západní země na tom jsou dost často podobně. Protivníci si však nejednotnosti všímají a dokážou toho využít," říká Pojar pro HN.

HN: Ve kterých bezpečnostních aspektech hrozí České republice největší ohrožení?

Pomineme-li pandemické hrozby, tak jsem hluboce přesvědčen, že neklidnou hranicí je ta mezi Ruskem a zbytkem Evropy, která se mnohokrát posouvala a je nejasná. Tam dochází k pnutí a bude k němu docházet neustále. Naším vyzývatelem je Rusko, které nás deklaruje jako nepřítele. Potom je problémem skrze terorismus a migraci i situace na Blízkém východě. Když se opět rozkmitá, tak to má dopady na vnitřní politickou situaci, cítění občanů a společnosti v Evropě a není to nic stmelujícího. Ale primárně bych se zaměřil hlavně na sousední hrozby.

HN: Takže globální hrozby se nás netýkají?

Musíme se soustředit na to, co nás pálí a čemu rozumíme. Globálním vyzývatelem je Čína. A jsem přesvědčen o tom, že se dostáváme zpátky do soupeření dvou bloků. A nakonec si vybereme blok západní a svobodný. Doufám, že si jako Češi nevybereme být někde mezi. Protože země, které jsou někde mezi, na tom bývají úplně nejhůř.

HN: Jak nahlížíte na vzývaný projekt evropské bezpečnostní a obranné spolupráce?

Ať už v amerických prezidentských volbách zvítězí Trump, nebo Biden, tak myslím, že se ani jeden nebude chtít angažovat na Blízkém východě nebo v severní Africe. Takže se tam budeme muset angažovat my, protože tam máme přímý zájem. Tady je taková spolupráce vítaná. Ale když někteří politici, často i čeští, říkají, že je nejdůležitější vybudovat evropskou armádu, tak je to naprostý omyl a chiméra. Tím pouze ukazujete svoji slabost.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se