Navzdory koronavirovým restrikcím se v pátek desetitisíce lidí z celého Polska zapojily ve Varšavě do protestního pochodu proti faktickému zákazu potratů. Polská vláda se chystá ztížit přístup k interrupcím po verdiktu ústavního soudu, který došel k závěru, že přerušení těhotenství i v případě těžkého poškození plodu odporuje ústavě. Páteční demonstrace je označována za vyvrcholení protestů, do nichž se podle agentury AFP zapojily celkem statisíce lidí po celé zemi.

Účastníci páteční akce se sešli před vládními budovami a také před sídlem vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Podle agentury DPA se demonstranti s transparenty, na kterých byly například nápisy "Moje tělo, moje volba" či "Bůh je žena", vydali do ulic za zvuku klaksonů a z amplionů je provázela slova řečníků, kteří ostře kritizovali vládu. Varšavská radnice odhadla účast na několik desítek tisíc lidí.

"Jsme připraveni bojovat až do konce," citovala agentura AFP jednu z organizátorek akce Martu Lempartovou. Pořadatelé mohou čelit i případnému stíhání, protože v Polsku nyní kvůli šířící se koronavirové nákaze platí nařízení, podle kterého se na veřejnosti může setkat maximálně pět osob.

"Jde o lidskou svobodu a důstojnost. Vůle lidí protestovat by měla být lekcí pro každého, kdo by tu chtěl zavádět autoritářské pořádky," citovala agentura AP další z pořadatelek Klementynu Suchanowovou.

V centru polské metropole na demonstraci dohlížel velký počet policistů. "Očekáváme, že to bude od rozsudku ten největší protest," uvedl policejní mluvčí Sylwester Marczak, podle něhož do města dorazily policejní posily. Na televizních záběrech bylo vidět, že policisté na některých místech bránili střetu demonstrantů se skupinami krajně pravicových aktivistů, kteří naopak do ulic vyšli verdikt ústavního soudu hájit. Agentura AFP uvedla, že několik lidí bylo zatčeno.

Menší protestní akce byly v pátek svolány také v dalších městech, například v Krakově, Katovicích, Lodži či Vratislavi.

Demonstrace v pátek v Polsku pokračovaly devátý den poté, co ústavní soud minulý čtvrtek vydal verdikt, podle něhož současná podoba potratového zákona z roku 1993 porušuje ústavu. Soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost, chce změnit tu část zákona, která dovoluje přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny mají zůstat interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.