Najít motivaci nejen k práci, ale vlastně k čemukoliv je s druhou vlnou koronaviru čím dál těžší. Situace je daleko vážnější, chaotická nařízení vlády drží člověka v neustálé nejistotě, nervozitě a napětí. Rodinám se školáky opět přibylo učení a vymýšlení programu pro nevybité děti, což je v podzimním počasí ještě obtížnější než na jaře. Jak se v této době dokázat nakopnout k tomu, abychom dělali něco smysluplného, měli více energie a nenechali se zahnat na pohovky se sebelitujícími myšlenkami, radí lektor osobní produktivity Daniel Gamrot.
Kde najít v těchto dnech motivaci a sílu k tomu, abychom se zvedli z pohovky a i za tmavých podzimních dní se dokázali soustředit, kreativně myslet, pracovat, starat se o domácnost, věnovat se dětem?
Motivace souvisí s biochemickými procesy v těle. A to konkrétně s hormonem dopaminem a aktivní látkou serotoninem. Dopamin může člověk, kromě samozřejmě návykových látek, získat děláním věcí, které mu dávají smysl. Dopamin se doplní, když zvládneme dokončit smysluplný úkol, a nemusí se to týkat pouze práce, ale i rodiny nebo koníčků. Na tom bych to postavil.
A druhá věc je osvojit si přístup, že žádný plán nevyjde na 100 procent. V tom dělá hodně lidí chybu. Začnou daleko lépe fungovat, pokud pochopí, že když plány vyjdou na 60 až 70 procent, tak je to skvělé. A zatřetí, když se vrátím k těm neurovědám, existuje několik látek, které zajišťují spokojenost, a to je serotonin, dopamin, oxytocin a endorfin. Strašně moc lidí je demotivovaných z toho důvodu, že pravidelně "nedoplňují" tyto látky, respektive nemají nastavený životní rytmus tak, aby měli tyto látky v odpovídajícím množství, a tím pádem potom cítí takovou tu frustraci, blbou náladu a nemají chuť dělat věci, které dávají smysl a které jim pak zase zpětně dávají tu motivaci.
Jak ale tyto hormony doplňovat?
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Sedmička HN
Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru