Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek strávil v úterý podle Českého rozhlasu Radiožurnálu zhruba 40 minut v restauraci, ačkoliv ta měla být kvůli protiepidemickým opatřením pro veřejnost zavřená. Kalousek to vysvětluje tím, že si byl pouze vyzvednout jídlo a přitom vypil pivo. Později řekl, že nápoj nekonzumoval v restauraci, ale v kapitule, a očekává za to Řád bílého lva. Narážel tak na případ ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), kterého v říjnu přistihl deník Blesk při návštěvě zavřené restaurace na pražském Vyšehradě. Prymula se hájil mimo jiné tím, že restaurací procházel do soukromých prostor vyšehradské kapituly.

Podle Radiožurnálu Kalousek strávil v úterý odpoledne asi 40 minut za zavřenými dveřmi restaurace na pražských Vinohradech. V souladu s předpisy má mít podnik otevřené jen výdejní okénko.

Na dotaz, co v zavřené restauraci dělal, Kalousek uvedl, že si tam byl vyzvednout oběd a dal si pivo.

Později na Twitteru uvedl, že nebyl na žádném mejdanu po zavírací hodině, a omluvil se. Dále uvedl, že se tato chyba nebude opakovat a věnuje deset tisíc na dobročinné účely související s epidemií. 

Konzumaci piva potvrdil i jednatel restaurace. "S panem Kalouskem se znám, nabídl jsem mu, že mu na mě naleju jedno pivko," potvrdil rozhlasu. Dodal, že to byla chyba, která by se neměla stávat.

Kalousek odmítá, že by jeho návštěva restaurace byla podobná případu ministra Prymuly, kterého silně kritizoval na sociálních sítích. "Já jsem kritizoval pana Prymulu za to, že v době, kdy byla uzavřená výdejní okénka, pařil v restauraci. Nic takového já jsem neudělal," vysvětlil předseda poslanců TOP 09.

Později Kalousek Radiožurnálu řekl, že pivo nepil v restauraci. "Já, pokud někde něco konzumuji, tak v kapitule, a trpělivě čekám, že za to budu oceněn Řádem bílého lva," řekl.

Právě nejvyšším státním vyznamenáním byl letos 28. října oceněn Prymula. Kauza setkání s dalšími lidmi v zavřené vyšehradské restauraci ho stála post ministra. Ve funkci ho 29. října nahradil Jan Blatný.

Související
26. 10. 2020

Nebuď jako Roman. Lekce z kauzy Prymula

Kauza Romana Prymuly je otřesnou ukázkou stavu, v jakém je vedení naší země. Nejde jen o jednu návštěvu v hospodě na Vyšehradě, jež prokázala,...
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru