Středočeský kraj splnil povinnost, kterou mu zadalo ministerstvo vnitra, a zveřejnil odměny čtyř nejvýše postavených úředníků. Jde o ředitele úřadu Jiřího Holuba a jeho zástupce. Nejštědřeji byl odměňován právě Holub, který dostal za loňský rok nad rámec platu téměř milion korun. Hejtmanství díky zveřejnění odměn už nehrozí exekuce, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

Podle dřívějších informací serveru SeznamZprávy.cz brali někteří zaměstnanci úřadu v letech 2018 a 2019 k běžnému platu měsíčně nadstandardní odměny mezi 60 tisíci a 85 tisíci Kč. Tím se jim výplata dostala na 120 tisíc až 150 tisíc korun měsíčně. Jeden z nich bral přes 190 tisíc korun, tedy více než ministr. Informace o platech úředníků kraj nejdříve zveřejnil jen v anonymizované podobě. V tabulce byly uvedeny měsíční odměny 20 úředníků, ale dosud nebylo jasné, komu jednotlivé odměny patří.

MfD nyní zjistila, že nejvyšší odměny pobíral ředitel úřadu Holub, který v roce 2018 dostal nad rámec platu 880 tisíc a loni 970 tisíc korun. Jeho zástupce pro řízení úřadu a majetku Roman Šubert si předloni přišel na 745 tisíc a loni na 740 tisíc Kč a druhý zástupce pro veřejné služby Jindřich Schenk na 760 tisíc a čtvrt milionu korun. Poslední zástupce Jakub Aleša si na odměnách předloni vydělal 780 tisíc a loni 665 tisíc korun. Aleša přitom podle MfD loni dostal stejně jako Schenk poslední odměnu v dubnu, zřejmě oba poté v úřadu skončili. Alešova poslední odměna byla 510 tisíc korun.

Kraj zveřejnění jmen odmítal, tvrdil, že by porušil zákon o ochraně osobních údajů. Proti zveřejnění jmen k celé tabulce, tedy 20 lidí, se odvolal. "Dostali jsme ale informační příkaz zveřejnit odměny čtyř nejvyšších úředníků kraje, což jsme již splnili," uvedla končící hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Úřad zároveň proti rozhodnutí ministerstva podal správní žalobu k Městskému soudu v Praze. Soudní spor tak zveřejněním odměn nejvýše postavených úředníků nekončí. O zbylých 16 jménech se dál rozhoduje ve správním řízení, které je nyní kvůli správní žalobě pozastavené. Budoucí hejtmanka Petra Pecková (STAN) ale již uvedla, že po nástupu do funkce zřejmě žalobu nechá stáhnout.

Související
Související