Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda představovala. Situace stále není dobrá, je důležité rozvolňovat s rozmyslem, řekl ve čtvrtek novinářům. Jestli to může ovlivnit na pondělí plánované zmírnění opatření, premiér neuvedl. "Čísla sice klesla, ale není to tak, jak jsme si představovali," řekl.

Vláda bude v neděli projednávat přesun z čtvrtého do třetího stupně přísnosti opatření, který by umožnil například otevření obchodů, služeb a restaurací.

Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření kvůli covidu-19 od pondělí je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) padesát na padesát. Řekl to ve čtvrtek v pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu. Bude záležet na tom, jak bude vycházet rizikové skóre vypočítané v protiepidemickém systému PES podle dat o vývoji nákazy. 

Babiš by si také přál, aby stát umožnil deset dní až týden před Vánoci všem občanům dobrovolně a zdarma podstoupit antigenní test na covid-19. Považuje za nutné, aby ministerstvo zdravotnictví předložilo co nejdříve strategii antigenního testování.

V Česku začalo od pondělí rozvolňování opatření proti šíření koronaviru. Vláda rozhodla, že se země posouvá na čtvrtý stupeň rizika v systému PES.

Ten umožňuje setkávání až šesti osob nebo posouvá noční zákaz vycházení ze současných 21:00 na 23:00. Spolu s tím se posouvá i otevírací doba provozoven. Ve čtvrtém stupni se také vrací část dětí do škol. Nejprve 25. listopadu maturitní ročníky středních škol a poslední ročníky vysokých škol ve dvacetičlenných skupinách na praktickou výuku. V pondělí 30. listopadu se pak do tříd vrátí zbývající ročníky prvního stupně základních škol a 9. třídy, žáci ze 6. až 8. třídy budou mít týden výuky ve škole a týden z domova. Od pondělí také mohou knihovny půjčovat knihy z výdejních okének. Obřadů se může účastnit až 20 lidí.

Česko má přes Evropskou unii objednanou vakcínu proti covidu pro 5,5 milionu lidí, uvedl v pondělí ministr zdravotnictví Jan Blatný. Země EU jednají o dodávce vakcíny se sedmi výrobci, koupit je musí jen v případě, že projdou všemi testy a budou schválené. Očkování v Česku by pak mělo být hrazené z veřejného zdravotního pojištění, dobrovolné a přednostní pro rizikové skupiny a zdravotníky, pracovníky v sociálních službách a další pro stát důležitá povolání.

Podle časového harmonogramu uvedeného v materiálu z jednání vlády by už na konci roku 2020, pokud bude některá z vakcín schválená, měly přijít dávky pro 400 tisíc lidí. Přehled vakcín, které prošly závěrečnou fází testování, najdete zde.

Šíření nákazy v posledních zhruba dvou týdnech oslabuje. Ještě na přelomu října a listopadu stoupaly denní přírůstky nakažených až k 15 tisícům, v minulém týdnu nárůst jen jednou překročil šest tisíc.

Počet úmrtí s koronavirem v Česku přesáhl 7700, od konce října se zdvojnásobil. Ve čtvrtek do 18 hodin přibylo 2192 potvrzených případů nákazy. Nakažených je aktuálně přes 76 tisíc lidí, většina má mírný průběh nemoci, hospitalizovaných bylo ve čtvrtek 5210 pacientů. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Sledujeme online

  automatické obnovování je zapnuté Vypnout obnovování
26.11.2020 19:22 | V Česku ubývá oproti minulém týdnu nakažených i hospitalizovaných

Za dnešek přibylo zatím 2192 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to o přibližně 1500 méně než minulý čtvrtek do 18:00. Podle posledních údajů za středu bylo pacientů v nemocnici 5210, o 200 méně než v úterý.

26.11.2020 18:51 | AstraZeneca se nejspíše znovu testovat svou vakcínu na covid

Místo rozšíření právě probíhajícího testování v USA by zahájila novou studii. Ta by měla zjistit, zda by nižší dávka preparátu nefungovala lépe, než dosud používaný objem, uvedl výkonný ředitel společnosti Pascal Soriot.

26.11.2020 18:03 | Podle ministra Blatného jsou šance na uvolnění opatření v pondělí 50 na 50

Bude podle něj záležet na tom, jak bude vycházet rizikové skóre vypočítané v protiepidemickém systému PES podle dat o vývoji nákazy. Od začátku týdne ukazují na třetí stupeň rizika.

26.11.2020 16:49 | Česká firma BTL vyrábí plicní ventilátor podle americké licence. V USA s jeho produkcí pomohl Elon Musk

Nemocnice v Česku dostaly začátkem listopadu úctyhodný dar tří set plicních ventilátorů. Zařízení v celkové hodnotě desítek milionů korun jim věnovala společnost BTL. Nikdo jiný tolik ventilátorů Česku nedaroval. Více o firmě BTL se dočtete ve článku.

26.11.2020 16:17 | Pro ředitelů základních škol je největším problém zajistit stejné složení tříd

Komplikací je to podle ředitelů především při výuce volitelných předmětů a cizích jazyků. Obtížná podle nich bude i organizace ve školních jídelnách, naopak v družinách mohou spojit třídy z jednotlivých ročníků.

26.11.2020 15:53 | Podle České národní banky je tuzemské bankovnictví odolné i v době pandemie

ČNB uvedla, že bankovní odvětví je i v době epidemie a omezení ekonomiky stabilní a udržuje si svoji odolnost vůči případným nepříznivým ekonomickým scénářům. Více si přečtěte v textu Marka Milera a Adama Maška.

26.11.2020 15:47 | Vakcín bude dost, EU pošle dávky pro všechny. Většina Čechů ale očkování odmítá

Očkovat proti novému koronaviru se může nechat každý Čech, který si to bude přát. Evropská komise pošle Česku tolik dávek vakcíny, kolik bude země potřebovat, ujistil v rozhovoru pro HN eurokomisař pro řešení krizí Janez Lenarčič.

26.11.2020 14:13 | Lidé už nemají v nastavený systém důvěru

"Jakékoliv rychlé testování je řešení, antigenní testy fungují," říká v DVTV ředitel organizace Podané ruce Jindřich Vobořil.

26.11.2020 13:46 | Psychologové varují před nárůstem odkladů školy kvůli epidemii

Podle nich kvůli uzavírání škol nyní o odkladu uvažují i rodiče, kteří by své děti za normálních okolností do školy poslali. Česko se podle odborníků už nyní řadí k zemím s největších počtem odkladů na světě.

26.11.2020 13:26 | Rozdíly mezi regiony jsou podle Duška z ÚZIS alarmující

V systému PES se pohybují hodnoty mezi 47 a 77 body. Jako problematický zmínil kraj Vysočina, Pardubicko, ale také Královéhradecký a Karlovarský kraj. "Stav rozhodně není v tuto chvíli úplně uspokojivý," dodal Dušek.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru