Můžu říkat směšné věci. Třeba že si nechávám do žil vpíchnout sluneční svit, aby byla moje tvář oranžová. Místo toho ale řeknu, že se vám omlouvám za svou neschopnost. Proto zítra rezignuji na svůj prezidentský úřad," řekl letos v květnu Donald Trump. V podobném vyjádření z roku 2018 pak jeho předchůdce Barack Obama bez obalu uvedl, že je současný prezident USA "naprostý blb".

Slova obou politiků byla natočená na kameru a zveřejněná na internetu. Diváci tak měli v první chvíli za to, že k nim opravdu promlouvají Trump a Obama. Ve skutečnosti se ale jednalo o podvrh nastrojený dvojicí komiků – Jordanem Peelem a Gregem Shapirem. Ti použili reálné záběry politiků, za pomoci umělé inteligence ale nechali jejich ústa otevírat tak, aby to vypadalo, že slova, která Obama ani Trump nikdy nevyřkli, jejich hlasem skutečně zaznívají. Podvržená vyjádření přitom namluvili Peele a Shapiro, kteří jsou zdatnými imitátory.

Komici, kteří se k oběma akcím hned přiznali, tím chtěli upozornit na fenomén takzvaných deep fakes – falešných videí či hlasových záznamů, jimiž lze manipulovat veřejnost. "Technologie pro vytváření deep fakes se neustále zdokonalují a zlevňují. Ty méně zdatné podvrhy jsme schopní odhalit, třeba když si všimneme, že není správně časově sladěné otvírání pusy s tím, co daný člověk vyslovuje. Existují už ale deep fakes, které od skutečnosti nerozeznají ani zkušení odborníci," říká pro HN Hany Farid, profesor z prestižní univerzity v kalifornském Berkeley.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se