Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad konečné verze zprávy ohledně dotací ze strukturálních fondů pro holding Agrofert by Brusel měl zaslat do Česka v lednu. Podle několika europoslanců to v pondělí členům výboru Evropského parlamentu sdělili zástupci komise.

Zprávy o tom, že auditoři i po komunikaci komise s českými úřady trvají na předběžných závěrech o střetu zájmů, se již dříve v médiích objevily. Babiš jakýkoli konflikt zájmů popírá a v pondělí zopakoval, že Agrofert neovládá. Ministerstvo pro místní rozvoj se komisi dlouhodobě snaží přesvědčit o tom, že problémy vyřešil převedením Agrofertu do svěřenských fondů.

"Ohledně stanoviska EK se budete muset obrátit na ministerstvo pro místní rozvoj. Já žádné stanovisko EK neobdržel a ani neznám jeho obsah. Se mnou za celou dobu nikdo nejednal! Co se týká akcií Agrofertu, tak ty jsem převedl v důsledku lexu Babiš v únoru 2017 do svěřenských fondů a od té doby s nimi nedisponuji, Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a ani mít nemůžu," napsal Babiš.

Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) vláda jedná zcela v souladu s českými zákony, které v tomto případě nic o střetu zájmů neříkají. Vicepremiér odmítl podezření, že jeho stanovisko určuje loajalita k Babišovi. "Já se nemůžu řídit loajalitou, sympatií nebo antipatií, já jako vysoký státní úředník se musím řídit primárně zákonem," uvedl Havlíček. Pokud by porušoval český zákon, potřebuje se od někoho striktně dozvědět, v čem ho porušuje, dodal.

Kabinet podle něj chce dodržovat evropské právo a dělá to. "Pokud ho v něčem nedodržujeme, tak musí někdo konkrétně říct v čem. Musí existovat nějaký režim, aby se něco napravilo, nebo se naopak potvrdilo to, jak to děláme," dodal. Diskuse o střetu zájmů je podle něj zatím spíš mediální a částečně politická. "Ale já musím mít striktní pravidla a někdo mi musí prokázat, jestli je porušuju, nebo ne," konstatoval.

"Ta zpráva je konečná a definitivně říká, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů," řekl lidovecký člen výboru Tomáš Zdechovský. Informaci ČTK potvrdil i další poslanec přítomný pondělnímu neveřejnému jednání výboru.

Komise podle Zdechovského zároveň uvedla, že neproplatí firmám kolem Agrofertu žádné dotace od léta 2018, kdy vstoupila v platnost zpřísněná unijní pravidla o střetu zájmů. Pozastavení unijních peněz potrvá do doby, než Babiš střet zájmů vyřeší, a bude se týkat i fondů spojených s příštím sedmiletým rozpočtem a balíkem koronavirové pomoci, uvedl Zdechovský. 

Na základě závěrů předběžné auditní zprávy, o níž již rok české úřady s komisí vedou písemnou diskusi, by mohlo Česko vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun.

Komise v pondělí podle europoslanců sdělila, že české úřady dostanou po lednovém doručení finální verze zprávy tříměsíční lhůtu na to, aby uvedly, jak a dokdy se podle závěrů auditu zařídí. Pokud Česko se zjištěními auditorů nebude souhlasit a odmítne vrátit peníze, bude se moci obrátit již jen na Soudní dvůr Evropské unie. O této možnosti již dříve ministerstvo pro místní rozvoj hovořilo. 

Kontrolní výbor EP letos v květnu Babiše v nezávazných doporučeních vyzval, aby odstoupil, nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se jeho střet zájmů skutečně prokáže. Babiš opakuje, že splňuje pravidla stanovená novelou českého zákona z roku 2017, na jejímž základě převedl majetek do svěřenských fondů. Podle auditorů však premiér Agrofert nadále ovládá.

Vedle auditu týkajícího se strukturálních fondů zkoumá Babišovy vazby na Agrofert i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Vláda v souvislosti s tímto auditem zažalovala EK u Soudního dvora EU kvůli pozastavení jedné z dotačních plateb.