Kvůli únikům různých látek do Bečvy kontroluje Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) nyní 15 firem. Je mezi nimi i valašskomeziříčská chemička DEZA, řekl ve středu novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Další kontroly chystá podle náměstkyně hejtmana Hany Ančincové (Piráti) krajský úřad, a to v podniku DEZA i firmě Energoaqua, která zajišťuje čištění odpadních vod z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. V září řeku otrávil kyanid, což podle Brabce ověřilo několik laboratoří.

Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince ve středu opět unikla neznámá látka. Od září už v této oblasti minimálně počtvrté. Na místě znovu odebrali vzorky inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) nebo hasiči.

"Rozbory zatím nemáme. V příštích dnech budeme znát, zda šlo o znečišťující látku," řekl ve středu na místě ministr Brabec. Úniky různých látek podle něj musí skončit.

Podle jednatele severomoravského územního svazu rybářů Rostislava Trybučka se ve středu u výpusti kanálu, která k Bečvě vede z areálu někdejší rožnovské Tesly, našly čtyři leklé ryby. Podle stupně rozkladu však podle něj už byly odhadem mrtvé tři až čtyři dny. Kvůli opakovanému znečišťování řeky se chystají omezení pro rybáře. "Do konce roku na Bečvě až do soutoku s Moravou nechytáme," řekl Trybuček. Později podle něj lidé nebudou mít dovoleno si chycenou rybu od vody odnést.

U kanálu z Rožnova se objevila v řece také minulé úterý pěna. Rozbory poté prokázaly zvýšené množství dusitanového dusíku, úhyny ryb ani jiných živočichů však tehdy nebyly potvrzeny. Na stejném místě se hladina řeky zpěnila také koncem října. Výsledky rozborů prokázaly ve vodě zvýšený výskyt niklu, který není podle ČIŽP pro člověka významně toxický. V případě znečištění řeky niklem a dusitany běží podle Brabce správní řízení s konkrétními firmami, které vede rožnovský městský úřad. O jaké podniky jde prý neví.

Související

Aktuálně podle Brabce běží řízení o novém povolení pro vypouštění odpadních vod z areálu Tesla. Pro krajský úřad to podle něj znamená možnost ke zlepšení situace. Podle Ančincové hejtmanství udělá vše pro to, aby se havárie neopakovaly. "Provedeme kontroly v Energoaqua a DEZA. My ty společnosti opravdu svlékneme donaha," řekla Ančincová.

Deník Referendum v pondělí uvedl, že se v den zářijové otravy Bečvy v chemičce DEZA, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka následně řekl, že 20. září se v DEZE stala provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě. Brabec ve středu řekl, že o události nevěděl a nevěděla o ní ani ČIŽP. "Určitě tu informaci měla dostat. Není to dobře. Zjistil jsem to z médií," uvedl ministr. Rezignovat odmítá.

Policie i Brabec označili už dřív kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm za možný zdroj zářijového úniku kyanidů. Do Bečvy je vypustil neznámý pachatel 20. září, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Závažná ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Postup úřadů přezkoumá ombudsman Křeček

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se začne zabývat postupem úřadů, které se podílejí na řešení případů úniků nebezpečných látek do řeky Bečvy. Obrátí se proto na příslušné orgány s žádostí o vyjádření. V tiskové zprávě to ve středu uvedla mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková.

"Opakující se úniky závadných látek do Bečvy indikují, že v dotčené lokalitě je stále něco špatně. Vyvstává tak otázka, zda správní orgány v dané věci dostatečně využily všech pravomocí, které jim právní předpisy k řešení takové ekologické havárie dávají," uvedl Křeček.

S žádostí o vyjádření se obrátí především na Českou inspekci životního prostředí a vodoprávní úřady. Bude se zajímat, jak fungovala součinnost jednotlivých správních orgánů, které se na řešení kauzy podílejí.

"Už první zpráva v září o úniku nebezpečných látek do Bečvy mne zasáhla, jako snad každého v zemi. Nejen jako ombudsman, ale i jako aktivní rybář jsem byl otřesen závažností a rozsahem vzniklé situace," uvedl Křeček.

Související