Nezaměstnanost v Česku po říjnovém poklesu na 3,7 procenta v listopadu stoupla na 3,8 procenta. Bez práce bylo přes 274 500 lidí, což je nejvyšší listopadové číslo od roku 2016. Oznámil to v pátek Úřad práce ČR. Kromě počtu nezaměstnaných vzrostlo v listopadu i množství volných míst, oproti říjnu zhruba o 7000 na téměř 318 tisíc. Zájem je podle úřadu hlavně o technické a dělnické profese a dlouhodobě také o kvalifikované řemeslníky.
Nezaměstnanost začala letos výrazně růst po začátku pandemie covidu-19, jejíž první případy se v Česku objevily 1. března. V prvních třech měsících roku se ještě pohybovala kolem tří procent. V dubnu nezaměstnanost vystoupala na 3,4 procenta a od července do září se držela na 3,8 procentech.
"Pokud jde o turistickou sezonu, ve většině regionů byla přerušena v návaznosti na přijatá bezpečnostní opatření. S rozjezdem té zimní zaměstnavatelé čekají na vývoj celkové situace a s tím související případné rozvolňování," komentoval dosavadní vývoj nezaměstnanosti generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. "V následujících měsících nezaměstnanost v souvislosti s útlumem sezonních prací, především v zemědělství a lesnictví, pravděpodobně vzroste. Celkový vývoj bude záviset také na situaci kolem koronaviru," doplnil.
Část údajů o nezaměstnanosti uvedla v pátek na Twitteru i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) půl hodiny před oficiálním zveřejněním statistik Úřadem práce ČR. "Práce je hlavně v průmyslu, nezaměstnanost se snížila v regionech s průmyslovými zónami," oznámila ministryně.
#Antivirus stále drží nezaměstnanost na uzdě. Pár čísel! Listopad hlásí 3,8 % (274 526 uchazečů). Na ÚP se nově přihlásilo 35 360 lidí, naopak práci získalo 22 371 lidí. Práce je hlavně v průmyslu, nezaměstnanost se snížila v regionech s průmyslovými zónami.
— Jana Maláčová (@JMalacova) December 4, 2020
Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci listopadu okresy Rychnov nad Kněžnou s 1,8 procenta a Pelhřimov s 1,9 procenta. Nejvyšší nezaměstnanost má dlouhodobě Karvinsko, kde v listopadu činila 7,9 procenta.
Na Karvinsku také připadá nejvíce nezaměstnaných na každé nabízené pracovní místo. Na jedno volné místo bylo ke konci listopadu v okrese Karviná v průměru 7,8 uchazeče. Nejmenší konkurence na pracovním trhu je naopak v okresech Praha-východ, Mladá Boleslav a Plzeň-jih, a to shodně 0,2 uchazeče na každé volné místo. Celorepublikový průměr činí 0,9 uchazeče na místo.
Z krajů měl v Česku nejnižší nezaměstnanost v listopadu Pardubický kraj s 2,6 procenta. Nejvyšší nezaměstnanost měl naopak stejně jako předchozí měsíc Moravskoslezský kraj, a to 5,3 procenta. Nad pěti procenty byla nezaměstnanost také v Ústeckém a Karlovarském kraji. Právě těchto několik regionů s vysokým podílem nezaměstnaných značně zvedá celorepublikový průměr. Devět ze 14 regionů má nezaměstnanost pod republikovým průměrem 3,8 procenta.
Firmy zatím hromadně nepropouštějí, nezaměstnanost v říjnu dokonce mírně klesla na 3,7 procenta
Podle analytiků listopadová nezaměstnanost stoupla pouze mírně díky programům na podporu nezaměstnanosti a nabíráním pracovníků v odvětvích internetového obchodování. V dalších měsících čekají nárůst nezaměstnanosti, který podle nich nebude dramatický.
"Trh práce nadále stabilizují vládní programy na podporu nezaměstnanosti, které byly s příchodem druhé vlny pandemie prodlouženy a rozšířeny," uvedl analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. Podle něj také napomáhá oživení aktivity české ekonomiky ve třetím čtvrtletí, které nastalo po rozvolnění jarních karanténních opatření. Dodal, že i v dalších měsících by tak měla situace na trhu práce zůstat klidná.
"Nenaplňují se obavy těch, kteří zjara tvrdili, že vládní pomoc ekonomice je nedostatečná a že se proto už na podzim může dostavit ekonomická katastrofa," upozornil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Trh práce v ČR ale podle něj není v přirozeném stavu a vládní podpůrné programy typu Antivirus vytvářejí umělou zaměstnanost a konzervují pracovní místa, o něž už možná nebude nikdy přirozený tržní zájem. "Proto je třeba vnímat současnou nízkou míru nezaměstnanosti jako určitý klam," poznamenal.
Podle analytika ČSOB Petra Dufka jde o ještě dobrý výsledek na to, že ekonomika procházela druhým částečným lockdownem. Je podle něj vidět, že sice některá odvětví propouštějí, avšak jiná zase nabírají. "Jde o boom e-commerce a na ní navázaných služeb, IT počínaje a kurýrními službami konče, hledají zaměstnance, zvlášť v období před Vánocemi, kdy nestíhají," uvedl.
Podle Dufka se bude na trhu práce lámat chleba na přelomu roku, kdy se bude propouštět v odvětvích a oborech, které kromě dvojitého lockdownu trápí i slabá poptávka. Přesto by podle Dufkova odhadu nezaměstnanost mohla zůstat pod pěti procenty. "Zvlášť, když některá odvětví trpí nedostatkem pracovníků, i když stále jde primárně o průmysl a stavebnictví," poznamenal.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist