Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili pět lidí kvůli korupci. Jedním z nich je soudce Vrchního soudu v Praze, jedním advokát, řekla v sobotu pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle informací Radiožurnálu a dalších médií je obviněným soudcem Zdeněk Sovák, stíhaným advokátem známý pražský právník Jiří Teryngel. Policie dnes zasahovala v budově vrchního soudu. Prohledávala tam i kancelář jednoho ze soudců a udělala u něj v bytě domovní prohlídku.

Pětici policie stíhá podle Bradáčové za přijímání úplatku, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby a legalizaci výnosů z trestné činnosti. V případě odsouzení za tyto trestné činy hrozí až dvanáctileté vězení.

"Jedna z fyzických obviněných osob působí jako soudce Vrchního soudu v Praze," potvrdila Bradáčová, jejíž státní zastupitelství případ dozoruje. Dodala, že jejich trestná činnost souvisí s výkonem pravomoci úřední osoby, pětici kriminalisté zadrželi. Podle informací Radiožurnálu zasahovala policie u soudce Zdeňka Sováka, druhým z obviněných je pak podle něj pražský právník Jiří Teryngel. Server SeznamZprávy.cz uvedl, že zhruba pět desítek policistů provádí domovní prohlídku i u soudce doma v bytě v Praze na Letné.

Vrchní soud v Praze v prohlášení odpoledne potvrdil úkony trestního řízení v budově, které souvisejí s vyšetřováním soudce tohoto soudu. "V návaznosti na to bylo vyšetřovatelům zpřístupněno několik soudních kanceláří trestního úseku soudu. Vrchní soud v Praze poskytuje orgánům činným v trestním řízení plnou součinnost, včetně přístupů do soudních databází," uvedl soud.

Případ je pode státní zástupkyně v počátcích. Žalobci zatím nerozhodli, zda budou podávat návrh na vzetí obviněných do vazby.

Sovák působí na pražském vrchním soudu jako předseda senátu. V minulosti byl dvakrát dočasně zbaven funkce a nesměl soudit. Ještě jako soudce Nejvyššího soudu čelil trestnímu stíhání pro podezření z porušování autorského práva a podvodu. Policie ho vinila z opisování odborných textů, které společně s dalšími dvěma stíhanými publikovali pod svými jmény. Sovák se však s poškozenými kolegy dohodl na mimosoudním vyrovnání a trestní stíhání bylo zastaveno. Soudce se hájil tím, že nešlo o úmyslné opisování, ale nešťastnou událost.

Na podzim 2003 soudce havaroval s více než dvěma promile v krvi. Vyvázl s pokutou. Se zahlazením nehody mu podle dřívějších informací médií pomáhal Vladislav Větrovec, který se podle policie podílel na zmanipulovaných konkurzech kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. Podle odposlechů pořízených v Berkově kauze spolu byli Sovák a Větrovec v minulosti v častém kontaktu.