Rizikový index protiepidemického systému PES klesl po třech dnech o pět bodů. Nyní je index na 85 bodech ze sta, což stále odpovídá už šestý den po sobě nejvyššímu pátému stupni pohotovosti, který mimo jiné znamená komunitní šíření nákazy koronavirem. V nejvyšším stupni jsou také dál všechny kraje. Nejhorší situace je v Královéhradeckém kraji, kde je skóre PES na 94 bodech. 

Důvodem poklesu hodnoty PES je snížení takzvaného zjednodušeného reprodukčního čísla, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, a to z 1,4 na 1,31. Zbývající tři ukazatele určující hodnotu PES se ale mírně zhoršily. Vyplývá to z aktuálních informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Vakcína proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech už se dostala do všech krajů. Vakcínu zatím dostávají zejména zdravotníci pečující o covidové pacienty, přednost před běžnou populací mají podle očkovací strategie také hospitalizovaní senioři, lékaři nebo lidé v domovech pro seniory.

Od 15. ledna se mohou na očkování registrovat lidé nad 80 let věku. Od 1. února se pak budou moci hlásit všichni obyvatelé Česka. Očkovací termín dostanou podle různých kritérií. Hlavním bude věk, ale také zdravotní stav nebo zaměstnání. V televizi Prima a CNN Prima News to v neděli řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Očkuje se ve dvou dávkách, obvykle do svalu v horní části paže, a to s odstupem minimálně 21 dní.

Ministerstvo zdravotnictví ve středu povolilo očkovat z jedné ampule vakcíny proti nemoci covid-19 od firem Pfizer a BioNTech šest lidí namísto pěti. Výrobce totiž dává do lahvičky větší množství očkovací látky, než je na pět dávek potřeba. Doposud se tato rezervní látka vyhazovala. Podle odborníků ji ale lze s trochou zručnosti a vhodným vybavením bezpečně využít.

K tomu, aby se nechali očkovat, vyzvali Čechy ve svých novoročních projevech předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) i Radek Vondráček (ANO). 

Pátý stupeň PES platný od 27. prosince znamená omezení shromažďování ze šesti osob na dvě a prodloužení zákazu nočního vycházení o dvě hodiny na dobu od 21:00 do 04:59. Ve stejnou dobu musí být také zavřená výdejní okénka restaurací. Úředníci by měli v pátém stupni pracovat hlavně z domova a vyřizovat jen nezbytnou agendu. Školy se po prázdninách otevřou jen pro žáky prvních a druhých tříd základních škol, otevřené budou i mateřské a speciální školy.

Ve čtvrtém i pátém stupni se počítá jen s nákupy základních potřeb a výdejem zboží objednaného přes internet. Provozovny služeb mají mít zavřeno kompletně. Nyní ve čtvrtém stupni platila předvánoční výjimka a otevřeny byly jak služby, tak obchody.

Sledujeme online

  automatické obnovování je zapnuté Vypnout obnovování
4.1.2021 08:25 | Index protiepidemického systému PES zůstal v Moravskoslezském kraji pátým dnem na hodnotě 89

Je to o čtyři body více než aktuální průměr země.

4.1.2021 08:16 | S nákazou se nyní v Česku potýká téměř 120 tisíc lidí, hospitalizovaných bylo v neděli 5777

To je asi o 200 více než v sobotu, ve vážném stavu je 877 z nich.

4.1.2021 08:14 | Epidemické skóre kleslo v Praze z 90 na 85 bodů, zůstává ale v pátém stupni

V neděli v Praze přibylo 841 případů covidu, o 250 víc než před týdnem.

4.1.2021 08:14 | V neděli laboratoře v Česku odhalily 6220 nových případu koronaviru, zhruba o 1250 více než v sobotu

Ze 14 847 testů bylo 41,9 procenta pozitivních.

4.1.2021 08:13 | Celkový počet zemřelých s covidem přesáhl v Česku 12 tisíc

Podle dat ministerstva zdravotnictví zemřelo 12 070 lidí, na neděli připadá zatím 59 úmrtí.

4.1.2021 08:06 | Počet přislíbených dávek vakcíny proti covidu nestačí v Libereckém kraji k zahájení očkování veřejnosti už v lednu

Uvedl to liberecký hejtman.

4.1.2021 08:03 | Jediný český basketbalista v NBA Tomáš Satoranský nenastupuje za Chicago kvůli pozitivnímu testu na covid-19

Potvrdil to trenér Bulls Billy Donovan před vítězným nedělním utkáním proti Dallasu (118:108).

4.1.2021 07:31 | Očkování proti nemoci covid-19 dnes začne v posledních třech krajích, kde se dosud neočkovalo, v Libereckém, Karlovarském a Zlínském

Vakcínu podobně jako v jiných krajích přednostně dostanou zdravotníci v nemocnicích a pracovníci záchranné služby. Jihočeský kraj, kde se očkuje od čtvrtka, představí svou koncepci vakcinačních center a krajskou vakcinační strategii. Podle hejtmana Martina Kuby (ODS) vláda s kraji dostatečně nekoordinuje postup očkování, a vedení jižních Čech chce proto být připravené.

4.1.2021 07:29 | Do lavic se dnes po prodloužených vánočních prázdninách vrátí jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, znovu se otevřou ještě mateřské a speciální školy

Zbytek žáků a studentů se kvůli šíření epidemie koronaviru bude opět učit distančně. V Praze a dalších městech se obnoví provoz škol pro děti zdravotníků a dalších profesí potřebných pro zvládnutí nákazy. Začíná také prodloužené období talentových zkoušek do konzervatoří, oborů středního vzdělávání s talentovou zkouškou a na sportovní gymnázia.

4.1.2021 07:17 | Celostátní skóre PES kleslo o pět bodů na 85

 Zůstává v nejvyšším pátém stupni pohotovosti. Za poklesem je snížení reprodukčního čísla z 1,4 na 1,31.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru