Během ledna a února by se měli stihnout naočkovat senioři starší 80 let, zdravotníci, kteří se starají o nemocné s covidem-19, senioři v domovech seniorů a také personál těchto zařízení. Vyplývá to z podrobné vládní strategie, kterou ministerstvo zdravotnictví v úterý odeslalo k připomínkám politikům či krajům a kterou HN mají k dispozici. Dokument obsahuje detailní pořadník se skupinami obyvatelstva, které mají být prioritně proočkováni.

Rozhodovat se bude podle věku, rizikovosti povolání a zdravotního stavu. Po obyvatelích mezi 75 a 79 lety tak přijdou na řadu zaměstnanci sociálních služeb, policisté, hasiči, ale také učitelé a další pracovníci z mateřských a základních škol, lidé ve věku 70 až 74 let a chroničtí pacienti s vážnějšími nemocemi, následují zaměstnanci středních škol, lidé mezi 69 a 65 lety a osoby s méně závažnými chronickými chorobami.

Až poté by se k vakcíně měli dostat lidé mladší 65 let bez závažných zdravotních obtíží. Tato fáze by měla začít v červenci a pokračovat až do roku 2022. "Skončit by měla ve chvíli, kdy se zvládne proočkovat minimálně 60 procent populace a očkování proti nemoci covid-19 se stane běžným druhem očkování, které bude probíhat standardním způsobem jako kterákoli jiná očkování proti infekčním nemocem," píše se v dokumentu. V ní už půjdou lidé na řadu podle toho, jak se přihlásí, žádná prioritizace, třeba podle věku, podle dokumentu probíhat nebude.

Rychlost očkování bude podle ministra zdravotnictví Jana Blatného ovlivňovat především to, jak rychle budou do ČR dodávány vakcíny od výrobců. "To bude v budoucích měsících limitovat rychlost očkování," uvedl.

V Česku se podle dat z nemocnic dosud naočkovalo kolem 13 tisíc lidí z dvaceti tisíc dávek, které máme zatím k dispozici. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že za pomalý postup očkování v Česku může Evropská komise. "Je to špatně, Evropa musí jednat rychleji," řekl deníku Právo. Evropská komise se brání – upozorňuje, že všechny země včetně Česka dobře věděly, kolik dávek vakcíny dostanou a jak rychle přijdou poté, co byly v Evropské unii schváleny jako bezpečné.