Navzdory opatřením proti šíření koronaviru tržby realitních firem v Česku loni meziročně vzrostly, u některých více než o desetinu. Kvůli zvýšené poptávce mírně stoupl i počet makléřů. Zájem kupujících přechodně opadl pouze v několika týdnech po vyhlášení nouzového stavu v polovině března. Vyplývá to z vyjádření zástupců realitních firem.

"Celkem jsme v loňském roce navýšili obrat meziročně o 13,5 procenta, což je na situaci, která v celé republice panovala, naprosto neuvěřitelné. Nakonec jsme skončili na obratu čítajícím přesně 900 milionů korun," uvedl generální ředitel společnosti Re/Max Jan Hrubý.

Šok podle něj nastal pouze v březnu, jinak byl zájem lidí o nemovitosti velký. Ať už šlo o nemovitosti na investici nebo například chalupy.

"Loňský rok nebyl pro řadu profesí jednoduchý. My jsme však makléře nabírali a meziročně se nám podařilo zvýšit počet nových kolegů o osm procent, tedy o skoro stovku nových makléřů," doplnil Hrubý.

Tržby holdingu M&M Reality podle jeho majitele Petra Morcinka meziročně vzrostly o 16 procent na 1,09 miliardy korun. Počet zaměstnanců stoupl o pět procent zhruba na 2500. "Regionální ředitelé se shodují na tom, že těsně po vyhlášení nouzového stavu 12. března zhruba třetina vážných zájemců dočasně odložila již naplánované prohlídky nemovitostí. Situace se ale velmi rychle vrátila do stavu před pandemií. V dalších měsících poptávku po nemovitostech posilovaly nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů, zrušení daně z nabytí nemovitosti. A také fakt, že nemovitosti jsou zvláště v dnešní době jednou z nejbezpečnějších investicí," uvedl Morcinek. Také podle něj výrazně vzrostl zájem o rekreační nemovitosti.

Podle regionálního ředitele společnosti 4fin Jana Štěpánka se realitním společnostem na českém trhu všeobecně dařilo. "Opatření proti šíření koronaviru se na prodejích nemovitostí neprojevila nijak drasticky. Realitní makléři museli při prohlídkách nemovitostí dodržovat hygienická opatření. Zájemci i makléři byli opatřeni rouškami a návleky na boty, případně měli možnost použít dezinfekci na ruce. Mezi prohlídkami se dodržovaly o něco delší rozestupy a v nemovitostech se více větralo. S výjimkou prvních 14 dní po zavedení nejtvrdších opatření se prohlídky v podstatě nepřerušily," dodal Štěpánek.