V Česku bylo zatím proti koronaviru očkováno 105 167 lidí. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech to v sobotu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Očkování začalo 27. prosince, vakcín Česko od té doby dostalo přes 169 000. Na očkování se registrovalo 131 000 lidí nad 80 let, termín má 24 458 z nich, dodal premiér. Registrace pro seniory začaly v pátek, od soboty už je některé nemocnice očkují.

První dostupné kapacity se v pátek vyčerpaly asi za hodinu, rychle zmizely i další přidané časy během odpoledne, další termíny pro zaregistrované se mají objevit v dalších dnech. Páteční start se neobešel bez komplikací - zpožďovaly se autorizační textové zprávy, systém byl chvílemi nedostupný, přetížená byla i telefonní linka 1221. Podle opozice systém nefunguje správně, podle odborníků je zbytečně komplikovaný, nevyzkoušený a žádá příliš mnoho údajů. Premiér Babiš ale v pátek systém hájil a odmítl výtky, že systém nefungoval. "Systém nezkolaboval, jak někteří tvrdili, ale byl přetížen," prohlásil.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se mohou lidé starší 80 let k očkování přihlásit kdykoliv, třeba i za týden. "Systém je nastavený tak, že vždy budou mít přednost před ostatními. Vakcíny, které budou nyní přicházet, jsou určené především pro ně," uvedl ministr v pátek na Twitteru ministerstva zdravotnictví.

Na základě registrace bylo v sobotu naočkováno 1671 lidí, uvedl Babiš po jednání s prezidentem. Seniorů nad 80 let v Česku žije zhruba 441 000. Registrační systém pro očkování podle premiéra funguje dobře. "Problém byl na straně těchto nemocnic, ne na straně centrálního rezervačního systému, a tyto problémy se vyřešily," řekl k informacím o problémech s objednáváním k očkování v některých nemocnicích. Vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurillu proto navrhne Zemanovi na státní vyznamenání, uvedl. Vedle zaregistrovaných seniorů se nyní v Česku očkují zdravotníci a klienti domovů pro seniory.

Stát podle Babiše čeká na upřesnění od dodavatele vakcíny, farmaceutické firmy Pfizer, jak se budou v příštím týdnu krátit dodávky. Podle dosavadních informací má do Česka příští týden přijít zhruba 93 600 vakcín na 31 očkovacích míst, dodávky se mají snížit o 40 až 50 procent, uvedl premiér. Pfizer plánuje omezení dodávek do Evropy, aby mohl pracovat na zvýšení výrobní kapacity. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v pátek prohlásila, že objem nasmlouvaný pro první čtvrtletí firma doručí ve slíbeném období.

Zpoždění mají podle Babiše také dodávky vakcíny od firmy Moderna. Zopakoval, že do konce ledna má od ní přijít 20 000 dávek, zatím jich je zhruba 8000 v Moravskoslezském kraji. V prvním čtvrtletí má od Moderny přijít 240 000 dávek, řekl. "Pokud bude míň dodávek, bude to mít dopad a zkrátka nebudeme schopni naočkovat tolik lidí, jak jsme měli v plánu," podotkl premiér. Ministr zdravotnictví Blatný minulý týden uvedl, že očkování lidí z prioritních skupin, kterých je zhruba 600 000, by mělo být hotové nejpozději v březnu.

Babiš v sobotu také potvrdil, že se zapojením lékáren do vakcinace je legislativní problém. "Samozřejmě pro lékárny by to znamenalo komplikace," řekl. Lékárníci by se mohli podílet na ředění vakcín a přípravě očkovacích látek v očkovacích centrech, zopakoval to, co po čtvrtečním jednání Babiše a Blatného s prezidentem České lékárnické komory Alešem Krebsem uvedla mluvčí komory Michaela Bažantová. "Pan prezident Krebs ani neuměl říct, jestli o to bude u lékáren zájem, nebo nebude," doplnil. Připomněl, že se do podávání vakcíny mají zapojit pediatři, praktičtí lékaři a ambulantní specialisté.

Epidemie v Česku začala v posledních dnech zpomalovat. V pátek v Česku přibylo zhruba o třetinu nových případů koronaviru méně než před týdnem, bylo jich 9230. Zmírnění protiepidemických opatření se ale v příštím týdnu podle ministra zdravotnictví očekávat nedá. Důvodem je mimo jiné stále vysoká zátěž nemocnic a hlavně jednotek intenzivní péče.

Největší procento očkovaných má v EU Dánsko, Česko je čtrnácté

Při očkování proti novému typu koronaviru zatím ze všech zemí postupuje nejrychleji Izrael, který již naočkoval více než 25 procent svých obyvatel. V zemích Evropské unie je na tom nejlépe Dánsko, které dosud naočkovalo přes 2,5 procenta populace, následuje malá Malta (2,15 procenta) a Slovinsko (1,69 procenta). Více než jedno procento populace má proočkováno i dalších deset zemí unie. Česko se jednomu procentu blíží, s 0,98 procenta naočkovaných obyvatel je na 14. místě ze 27 zemí EU.

Ve světě je nyní naočkováno zhruba 35,8 milionu lidí, tedy 0,46 procenta celkové lidské populace.