Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nechce rozvolňovat epidemická opatření, po souhlasu sněmovny s prodloužením nouzového stavu prodlouží ta nyní platná. Babiš ve středu řekl, že rozvolnění nenapovídají čísla nově nakažených a hospitalizovaných. Sněmovna bude na žádost vlády o prodloužení nouzového stavu do 21. února jednat ve čtvrtek. Babiš také zvažuje možnost, zda po vzoru Německa a Rakouska nezavést v hromadné dopravě a obchodech povinnost nosit chirurgické roušky a respirátory.

Problémem je podle premiéra fungování lyžařských středisek, o jejichž otevření za podmínek daných jednotlivými hygienickými stanicemi ve středu Babiš hovořil s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem. Na rozdíl od něj si nemyslí, že by to bylo možné. Poznamenal, že vláda usilovala v uplynulých měsících o to, aby hygienické stanice postupovaly společně. Věc podle premiéra musí posoudit ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

V souvislosti se šířením takzvané britské mutace koronaviru Německo a Rakousko zavádějí povinnost nošení respirátorů či chirurgických roušek ve veřejné dopravě a obchodech. Česko jich má podle Babiše v zásobě a u výrobců dost, otázkou je jejich cena a hrozba, že s vyšší poptávkou jejich cena poroste. Omezení ceny ze strany státu by podle něj mohlo znamenat, že výrobci je raději vyvezou.

Takzvanou britskou mutaci nového typu koronaviru zaznamenali v polovině prosince v Anglii. Nakažlivější varianta se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na výskyt mutace ohlásilo Rakousko. V Česku ji laboratoře potvrdily v pondělí. Blatný po pondělním jednání vlády řekl, že mutace není nebezpečnější, ale šíří se zhruba o 40 procent rychleji. To, co při epidemii nastane za deset dnů, může v případě britské mutace nastat už za šest, doplnil. Kvůli rychlejšímu šíření patrně mutace mezi variantami viru převládne.

Vakcína firem Pfizer/BioNTech je patrně účinná i proti této mutaci koronaviru. Vyplývá to z výsledků laboratorních testů. Blatný na úterní schůzce s Piráty a STAN přislíbil zveřejnit ve čtvrtek data o očkování rozčleněné na kraje i na věkové skupiny, řekla první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Premiér Babiš a lídři Rakouska, Dánska a Řecka chtějí ve čtvrtek na videosummitu Evropské unie probrat co nejrychlejší schválení vakcín od britské firmy AstraZeneca Evropskou agenturou pro léčivé přípravky a zrychlení produkce v Evropě. Napsali to v dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi, uvedl Babiš na Twitteru. Očkování a dostatek vakcín jsou podle něj klíčové pro zvládnutí epidemie.

Očkovat proti koronaviru se ve středu v Ústřední vojenské nemocnici nechal také prezident Miloš Zeman. Kromě očkování zde absolvuje také preventivní prohlídku. V ÚVN zůstane přes noc. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví dostalo zatím v Česku vakcínu 70 680 lidí. Údaje o počtu očkovaných se na webu aktualizují vždy ve čtvrtek.

Očkovat se nechal začátkem ledna také šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek, ačkoliv nepatří do skupin, které mají na přednostní vakcinaci nárok. Upozornil na to ve středu server iROZHLAS.cz. "Chtěl jsem chránit svoje okolí," řekl Kabátek serveru. Kvůli postupu při očkování ve Státním zdravotním ústavu v polovině ledna rezignoval ředitel ústavu Pavel Březovský. Důvodem byly informace, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. 

Novým koronavirem se v Česku od začátku epidemie prokazatelně nakazilo přes 900 tisíc lidí. V úterý přibylo do statistik 9558 nových případů, o 1239 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s novým koronavirem v úterý klesl na 6608 případů z pondělních téměř 7000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Přibližně 85 procent z více než 909 tisíc dosud infikovaných už se uzdravilo. Aktuálně nemocných je 126 561.

S covidem zemřelo v Česku od začátku epidemie 14 820 lidí. Od začátku roku počet úmrtí stoupl o 2923 případů.

V Česku musí podle Hamáčka pokračovat stávající opatření proti covidu-19. Prioritní musí být snížit tlak na zdravotnický systém, zdůraznil.