Ze serveru Ulož.to nebude možné stáhnout Pelíšky a dalších pět českých filmů. Ve středu o tom pravomocně rozhodl pražský vrchní soud, který vyhověl žalobě agentury Dilia. Právní zástupce serveru řekl po zasedání novinářům, že rozsudek může mít negativní precedenční charakter a dopad na svobodu internetu. Ulož.to následně vydalo vyjádření, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle právníka agentury chtěla Dilia vyslat zprávu o tom, že filmy jsou na serveru nelegálně.

Dilia zastupuje autory a další nositele autorských práv. Verdikt se vedle Pelíšků týká snímků Kobry a užovky, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková a pohádek S Čerty nejsou žerty a Obušku, z pytle ven. Server pro nahrávání, sdílení a stahování souborů Ulož.to musí do 60 dnů od právní moci rozsudku zajistit, aby z něj veřejnost nemohla stahovat soubory s názvy těchto filmů v konkrétních formátech, které soud ve verdiktu vyjmenoval - například avi nebo mp4.

Předseda odvolacího senátu Roman Horáček zdůraznil, že obdobnou povinnost lze i do budoucna uložit jen v případech, kdy bylo u konkrétních děl zjištěno porušování autorských práv. Odmítl požadavek agentury na obecnější zákaz výskytu autorských děl na stránkách. Podle něj by totiž bylo nepřípustné uložit serveru povinnost kontrolovat obsah souborů, které na něj vloží uživatelé.

Právní zástupce agentury Dilia Rudolf Leška ve středu u soudu uvedl, že Ulož.to provozuje svou službu nelegálně a porušuje autorská práva, když umožňuje vyhledávání souborů podle jejich názvu a formátu. "Obchodní model žalované (Ulož.to) je postavený na pirátství," prohlásil. "Kdokoliv hledá film nebo hudbu, může jít na tu službu a zaplatit si rychlejší stahování. Většinu svých příjmů má žalovaná z odměn za rychlejší stahování, zbytek je z reklamy," popsal.

Právník serveru Jan Krabec důrazně popřel, že by byla činnost Ulož.to v rozporu s nějakým právním předpisem. Původní rozsudek pražského městského soudu, proti němuž podaly odvolání obě strany sporu, podle něj překročil mantinely českého právního řádu. Doplnil, že jeho potvrzení může být faktickým koncem svobodného internetu. Podle něj jde o zásah do práva na svobodu projevu a o cenzuru.

Společnost Ulož.to cloud ve vyjádření zaslaném ČTK napsala, že soud rozhodl v rozporu s národním i evropským právem. Rozsudek i přesto nazvala dílčím úspěchem. "Soud dal jasně najevo, že odstranění obsahu z cloudových služeb má své hranice, musí být jasně odůvodněno a poskytovateli není možné ukládat obecný dohled," uvedla firma.

Vyjádřila také obavu, že rozsudek bude sloužit jako "snadno zneužitelný precedens" proti on-line platformám a že se ho další žalobci mohou snažit zneužít pro šikanu ostatních služeb s možností vyhledávat uživatelský obsah, včetně například Facebooku. Dodala, že provoz služby Ulož.to se nezmění.

"I nadále budeme pracovat s internetem jako se svobodným prostorem, který si nemůže nárokovat žádná organizace na světě. Zároveň jsme připraveni, v rámci právních předpisů, nadále chránit data našich uživatelů," uzavřela firma.