Vláda v pátek prodloužila nouzový stav do 14. února, jak jí to ve čtvrtek díky komunistům povolila sněmovna. O rozhodnutí vlády informoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Celkem bude nouzový stav, který umožňuje vymáhat opatření proti šíření koronaviru, trvat minimálně 132 dnů. Je to dvojnásobek oproti délce nouzového stavu, který platil při loňské jarní vlně covidu.

Ostatní opoziční strany návrh nepodpořily. Vláda chtěla dalších 30 dnů do neděle 21. února. Je velmi pravděpodobné, že bude vláda muset o prodloužení nouzového stavu žádat znovu, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Napříč politickým spektrem je podle něj shoda na tom, že je potřeba legislativní úprava, díky níž by pro některá ochranná opatření nebyl nouzový stav nutný.

Kabinet by měl v pátek projednat také upravenou tabulku restrikcí navázanou na protiepidemický systém PES.

Index PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Popáté v řadě se ale zhoršilo reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Od čtvrtka vzrostlo o tři setiny na 0,86. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Index byl od neděle tři dny na 70 bodech, ve středu se o tři body zvýšil. Důvodem byl právě nárůst reprodukčního čísla nad hranici 0,8. Na začátku ledna se reprodukční číslo dostalo na hodnotu 1,45, poté začalo klesat až na nedělních 0,68. Od té doby roste.

Návrh KSČM o prodloužení nouzového stavu o dalších 23 dnů získal podporu 53 z 98 přítomných poslanců. Proti jich bylo 19. Pro návrh hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM.

Nouzový stav je vázaný na protiepidemický systém PES a bez něj nelze zavádět některá plošná omezení, upozornil při jednání ve sněmovně Blatný. Stav epidemie je v Česku rizikový, dodal Blatný. Podle předpokladů ministra Blatného žáci prvního stupně do školy vrátí začátkem února, pokud to epidemická situace dovolí, návrat žáků do tříd byl jeden z požadavků KSČM.

Vystoupení nezařazeného poslance Volného během rozpravy vyústilo ve fyzickou potyčku s dalšími poslanci potom, co mu předsedající Hanzel (ČSSD) vypnul mikrofon. Možným porušením hygienických opatření ze strany poslanců Volného a Bojka se zabývá policie, uvedla. Po vyhodnocení věc předá do správního řízení.

Dalšími podmínkami KSČM pak jsou úprava fungování lyžařských středisek zejména o jarních prázdninách a diskuse o legislativních úpravách vzhledem k epidemii koronaviru.

KSČM chce také s vládou jednat o rozvolnění provozu obchodů a služeb a o ukončení zákazu nočního vycházení. O podmínkách podle Ondráčka komunisté informovali příslušné ministry a jednali o nich i s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Podle předsedy sněmovního klubu Kováčika musí ve čtvrtek ve sněmovně zaznít jasné přísliby splnění podmínek jeho strany.

Opozice ve sněmovně kritizovala postup vlády při epidemii koronaviru. Nechce podporovat další vládní improvizace, ale spravedlivý, předvídatelný a férový systém odškodňování, uvedl například předseda ODS Petr Fiala. Žádost vlády o prodloužení nouzového stavu nepodpoří ani KDU-ČSL, TOP 09 nebo SPD. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v reakci na výtky opozice řekl, že vláda vzhledem k nepředvídatelnému vývoji nemůže tak snadno slibovat nebo dávat jistotu. Řada připomínek opozice se podle něj nedá splnit.

Piráti budou ochotni podpořit prodloužení nouzového stavu kvůli koronaviru, pokud vláda bude chtít zefektivnit přijatá opatření včetně testování.

Premiér Babiš zvažuje doporučit nošení respirátorů namísto roušek v obchodech a v MHD. Důvodem je výskyt nové nakažlivější mutace koronaviru v Česku. Poptávka po respirátorech FFP2 s nanovlákennou membránou byla ve středu po Babišových úvahách o možnosti doporučit respirátory rekordní.

Změny v registraci na očkování

Systém registrace k očkování proti covidu se od 22. ledna změní. SMS s přístupovým kódem k rezervaci, tedy druhý PIN zadávaný při registraci do systému, přijde až v době, kdy bude volný termín. Podle ministra zdravotnictví Blatného už tak nebude nutné systém opakovaně kontrolovat a hlídat, kdy se uvolní termín. Od 26. ledna se na očkování budou moci registrovat také zdravotníci. Poslanci již od rána jednají o prodloužení nouzového stavu.

Seniorům nově registrovaným k očkování proti covidu bude termín přidělován podle věku. Dřívější termín dostanou starší lidé. Termín pro druhou dávku dostanou za 28 dní. Původně se měla druhá dávka podávat už po třech týdnech, kvůli nedostatku vakcín se ale rozestup mezi dávkami prodlouží.

Rezervovaný termín pro očkování proti covidu-19 má podle Blatného 72 tisíc seniorů nad 80 let. K očkování se registrovalo přes 173 tisíc lidí. Zdravotníci v Česku aplikovali ke čtvrtečním 07:00 podle údajů ministerstva zdravotnictví 154 989 dávek vakcíny proti covidu. Přehled po krajích ministerstvo zatím nezveřejnilo.

Zdravotníci se budou moci registrovat k očkování proti covidu-19 od 26. ledna. Původně měli už od 15. ledna, bylo ale třeba připojit jejich registr.

V příštích třech týdnech se podle Blatného počet nových termínů pro očkování proti covidu omezí. Důvodem je snížení dodávek vakcíny. Nedostatek vakcíny proti koronaviru je podle Babiše jak v Česku, tak v EU. Rusko a Čína by mohly požádat EU o schválení svých vakcín, připustil premiér.

Ministr Blatný na tiskové konferenci také uvedl, že očekává reakci ředitele VZP Zdeňka Kabátka na informaci o jeho přednostním očkování proti covidu. Ředitele mění správní rada, řekl a dodal, že jako ministr zdravotnictví ho nemůže odvolat. Kabátek poté uvedl, že by svou rezignaci považoval za nezodpovědný krok. Motivy k přednostnímu očkování vysvětlí správní radě a bude respektovat její verdikt.

Novým typem koronaviru se nakazil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Onemocnění potvrdil test. Ministr to uvedl na twitteru. Dodal, že má kašel a cítí se unavený, chce ale i nadále pracovat na důležité agendě z domova.

Změny v indexu PES

Blatný bude navrhovat, aby aktualizovaná opatření v protiepidemickém systému PES platila od 1. února. Na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že v pátek novou tabulku předloží vládě. Už dříve avizoval, že v některých stupních rizika bude možné pořádat hromadné akce pro účastníky, kteří předloží negativní test. Rozhodne o tom pořadatel. Podle dřívějších informací by s testem mohlo být také dovoleno ubytování v hotelu nebo návštěva restaurace.

Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Proti středě se o setinu zvýšilo reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Má hodnotu 0,83. Ostatní tři sledovaná kritéria již několik dní klesají. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Index byl od neděle tři dny na 70 bodech, ve středu se o tři body zvýšil. Důvodem byl právě nárůst reprodukčního čísla nad hranici 0,8. Na začátku ledna se reprodukční číslo dostalo na hodnotu 1,45, poté začalo klesat až na nedělních 0,68. Od té doby mírně roste.

Ve středu přibylo v Česku 8162 potvrzených případů koronaviru, téměř o tři tisíce méně než před týdnem. Pozitivních bylo bezmála 30 procent testovaných.

Podle předběžných údajů na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ) za prvních 50 týdnů loňského roku zemřelo v Česku o 14 procent více lidí, než je průměr za stejné období z let 2015 až 2019. Nejvýraznější nárůst počtu úmrtí byl ve věkové kategorii 75 až 84 let, ve které zemřelo zhruba o pětinu více lidí, než je průměr z předchozích pěti roků. 

Příčinu zvýšené úmrtnosti statistici neuvádějí, je ale pravděpodobné, že za ni z podstatné části může epidemie nemoci covid-19. Podle údajů ministerstva zdravotnictví zemřelo v Česku do konce 50. kalendářního týdne loňského roku 9840 lidí, u kterých byla prokázána nákaza novým koronavirem.