Vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného vyústilo při čtvrtečním jednání sněmovny o prodloužení nouzového stavu ve fyzickou potyčku s dalšími poslanci. Nastala potom, co předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) vypnul Volnému mikrofon. Volný a jeho kolega Marian Bojko ve čtvrtek ve sněmovně vystupují bez roušky. Jejich možným porušením hygienických opatření se zabývá policie. Po vyhodnocení věc předá do správního řízení, uvedla na Twitteru.

Poté, co Hanzel vypnul Volnému mikrofon, přišel nezařazený poslanec mluvit přímo na místo předsedajícího.

Hanzel se ho snažil odstrčit, pak mu přišli pomoci další sociálnědemokratičtí poslanci, mezi prvními Jan Chvojka a Ondřej Veselý. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu opustil.

Konflikt začal, když se Volný chtěl ohradit proti Hanzalovým slovům na Bojkovu adresu, aby se kvůli nenošení roušky ve sněmovně styděl. Volný řekl, že Bojko se stydět nemusí, protože "není členem zkorumpované politické partaje". Hanzel následně Volnému pohrozil, že mu vypne mikrofon. Volný opáčil, že v takovém případě si mu půjde sednout na klín a vystoupení dokončí, což nakonec po vypnutí jeho mikrofonu také učinil. Pak nastala fyzická potyčka. Jednaní sněmovny po ní bylo přerušeno.

"Už vůbec to, že (Volný) vstoupil do prostoru předsedajícího a začal mačkat knoflíky a fyzickou silou se domáhal jednání, je nepřístojné jednání ve smyslu jednacího řádu, už to si zaslouží disciplinární řízení," uvedl předseda sněmovny Radek Vondráček. Je podle něj otázkou, zda se fyzickým napadením poslance, který přišel předsedajícímu pomoct, nedopustil skutkové podstaty trestného činu a zda se tím nebude zabývat i policie.

Vondráček je přesvědčen o tom, že nenošení roušek, které mají pomoci proti šíření epidemie koronaviru, není politický projev v souvislosti s výkonem mandátu, který je chráněn ústavou. "Tohle je spíš občanská neposlušnost a zjevné porušení vládního opatření," uvedl. Volný a Bojko podle něj přestupek spáchali. Roušku neměli nasazenou ani v kuloárch, ani v dalších běžných prostorech dolní komory. Na případ se podle něj nedá ani vztahovat pravidlo o nenošení roušky na pracovišti, protože poslanci nedodrželi rozestup dvou metrů. Podnět k prověření tohoto přestupku bude řešit policie. I v tomto případě se podle Vondráčka mohou poslanci odvolávat na imunitu, v tom případě by to posuzoval mandátový a imunitní výbor. Sněmovní imunitní výbor se bude chováním poslance Volného zabývat v úterý, řekl. Maximálním trestem je odebrání jednoho poslaneckého platu.

Víc než vykázat Volného z jednacího sálu do konce dne nemůže Vondráček podle svých slov udělat. Konstatoval, že i tak má poslanec právo hlasovat, jako předseda sněmovny tak dal Vondráček příslušné pokyny. "Každý si za svoji trapnost odpovídá sám," okomentoval Vondráček Volného incident s tím, že zřejmě "není člověk, který by ho volil".

Pokud by poslanci znovu porušili povinnost nosit roušku, budou podle Vondráčka napomenuti, potom by mohli být vykázání z jednání. Bojko si po napomenutí roušku nasadil, uvedl Vondráček.

Někteří poslanci po potyčce chtějí zasedání mandátového a imunitního výboru, ten bude incident posuzovat, řekl Vondráček.

Volný by podle místopředsedy ČSSD Veselého neměl vykonávat poslanecký mandát. Napadením předsedajícího se podle něj dopustil trestného činu. Volný na svůj mandát nerezignuje. Novinářům řekl, že se cítí ještě víc povolán k zastupování názoru lidí, kteří nesouhlasí se současnou situací. Uvedl také, že fyzicky napaden byl on. 

"Já jsem dostal za pár minut spoustu povzbudivých zpráv, SMS, na internetu i na Twitteru od lidí, kteří mě podporují a žádají mě, abych v boji pokračoval, takže já určitě pokračovat budu," řekl novinářům Volný.

Veselý novinářům řekl, že od Volného dokonce dostal pěstí poslanec Michal Ratiborský (ANO). "Máme tady ostré výměny, to je logické, je to politická debata, která může být ostřejší, ale aby to bylo osobní napadání, rvačka, to se tu nikdy nezažilo," řekl. Za neuvěřitelné považuje i napadení předsedajícího, v jiných parlamentech se podle něj tato pozice bere jako "něco svatého". "Někdo takový by poslanecký mandát vůbec vykonávat neměl," řekl.

Ochranné službě za bleskový zásah poděkoval na Twitteru vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Premiér Andrej Babiš uvedl, že chování poslance Volného bylo totálně nevhodné a hloupé a nic takového nepatří na půdu sněmovny.

Dlouholetý poslanec ODS Marek Benda nepamatuje ve sněmovně podobný incident. Podle Bendy se tím český parlament dostal na úroveň zemí, na kterou se dostat nechtěl.

"Myslím, že jsme se dostali na úroveň zemí, na kterou jsme se dostat nechtěli, zejména na východ od nás," řekl novinářům Benda. "Tohle bylo podle mého názoru za čarou. Svědčí to o nějaké hluboké frustraci ve společnosti. Myslím, že poslanci by si měli uvědomovat, že jsou tady zvoleni proto, aby se nějakým způsobem chovali," doplnil.

"Poslanec Volný je magor, jeho chování nemá co dělat v kulturní společnosti a už vůbec ne ve sněmovně! Člověk, který si nevystačí s použitím mozku a rétoriky, nepatří do demokratické diskuse!" napsal na Twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

"Poslanec Volný se dopustil násilí na předsedajícím schůze. To nelze tolerovat, něco takového si nikdo nesmí dovolit. Měl by zasednout mandátový a imunitní výbor a uložit nejpřísnější možný trest," uvedl Miroslav Kalousek (TOP 09), který v úterý složil poslanecký mandát.

"Idiotské a hulvátské chování poslance Volného je ubohé. Napadení místopředsedy sněmovny je zcela nepřijatelné, s politickou kulturou to nemá nic společného! Budu požadovat projednání mandátovým a imunitním výborem. Tohle s demokracií nemá nic společného," poznamenal na Twitteru lidovecký poslanec Marek Výborný.

Podle Bendy výbor příliš nevyřeší. Míní, že v jednacím řádu sněmovny je možnost vykázat poslance, který se chová neadekvátně. "Pak bude na ochranné službě, aby zajistila, že takový poslanec do sálu nevleze," dodal.

"Odsuzuji ubohé jednání poslance Volného při jednání sněmovny. Nesouhlas s postupem předsedajícího lze vyjádřit různými způsoby, ale projevy agresivity jsou (minimálně) ve sněmovně nepřijatelné," uvedl místopředseda Pirátů Radek Holomčík.

Volný a Bojko byli původně zvoleni za SPD. Předseda SPD a místopředseda sněmovny Tomio Okamura se od Volného jednání důrazně distancoval. "S poslancem Volným nemáme vůbec nic společného," uvedl Okamura. Ondřej Benešík (KDU-ČSL) ale namítl, že právě Okamura přivedl Volného do sněmovny.

Předseda poslanců TOP 09 Vlastimil Válek označil Volného za "primitiva, který jako argument používá brachiální násilí". Poznamenal, že Volný hájí zájmy popíračů existence koronaviru a nutnosti očkování. "Pokud se cítíte být stejnými - nemám slušný výraz pro toto - jako pan poslanec Volný a jeho kolega, tak pak ano, nenechte se očkovat, Darwin zajásá, protože evoluce zvítězí," dodal Válek.

Postih Volného žádala i Helena Válková (ANO). "Žádnému poslanci by úplně bez trestu nemělo projít chování, která ohrožují průběh tohoto dnešního setkání," uvedla.