Česko by se z nejvyššího pátého do nižšího čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními mohlo přesunout nejdřív v polovině února. Do té doby by počet pacientů v nemocnicích mohl klesnout pod 3000. Až poté by se mohli vrátit do tříd také zbývající žáci prvního stupně základních škol. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj by vláda mohla do půlky února dostat také návrh novely krizového zákona s úpravou nového protiepidemického stavu, aby se v epidemii nemusel prodlužovat nouzový stav.

"My si teď nemůžeme dovolit zdravotnický systém přetěžovat. Musíme dosáhnout toho, aby se nemocnice vyprázdnily," uvedl Blatný. Podle něj z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky vyplývá, že nyní v nemocnicích ubývá nejvýš 1200 pacientů za týden. Pokles nynějšího počtu na 3000 by tak mohl trvat tři týdny. "Do poloviny února nejdříve," poznamenal ministr.

Podle něj tak epidemická situace neumožňuje, aby se mladší školáci od 1. února vrátili do škol. "Úplné otevření prvního stupně základních škol je málo pravděpodobné... Neumím si představit, že by se uvedlo do chodu nějakých 300 tisíc dětí a s tím jejich 200 tisíc rodičů," řekl Blatný. Míní, že od února je reálný návrat žáků devátých tříd a maturantů.

Očkování nejrizikovější skupiny, do níž patří lidé nad 80 let a zdravotníci, se proti plánu asi o měsíc opozdí a potrvá do konce března, řekl Blatný.

Skupina vedená hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou během nadcházejícího týdne vypracuje analýzu, zda je v Česku možné zavést povinnost užívání respirátorů třídy FFP2 na rizikových místech, a to s ohledem ke kupní síle občanů. Z pohledu zdravotního je podle ministra doporučení používat vyšší ochranu v místech s větším počtem lidí na místě vzhledem k riziku šíření nakažlivější mutace koronaviru nového typu.

Vláda zavedení povinnosti zvažuje po vzoru Německa a Rakouska. V pátek o ní nerozhodla. Podle Blatného chce, aby případné stejné opatření v Česku neznamenalo pro občany finanční zátěž. Podle analytiků by zavedení povinného nošení respirátorů FFP2 v MHD a obchodech při jejich současných cenách znamenalo pro české domácnosti měsíční několikatisícové výdaje. Někteří hovoří o výdaji až 9000 korun měsíčně. Pětinu rodin by to podle nich mohlo uvrhnout do existenčních problémů. Podle části expertů přitom správné nošení textilních roušek brání viru srovnatelně s respirátorem či továrně vyráběnou papírovou chirurgickou rouškou.

Z epidemického hlediska Blatný nevidí problém ve spuštění vleků, ale nesmí to znamenat výrazné zvýšení mobility po Česku. Ubytovací zařízení, která mohou sloužit jen hostům na služebních cestách, nesmějí být zneužívána pro rekreaci. S otevřením skiareálů se ale nedá počítat dřív než na přelomu měsíce.

V samotném fungování vleků a pohybu po sjezdovkách podle Blatného potíž není. Nevidí rozdíl mezi tím, pokud člověk jede z kopce na saních jako teď, nebo na lyžích. Věří tomu, že pokud vláda umožní otevření lyžařských areálů, jejich provozovatelé jsou pravděpodobně schopni zajistit lepší řád, než který na horách panuje nyní.

Blíží se jarní prázdniny a podle Blatného by nebylo možné, aby se například rodina z Brna s několika dětmi na ně vypravila třeba do Krkonoš. Už nyní podle Blatného poskytovatelé ubytovacích zařízení posílají do e-mailů nabídky, že zařídí soukromou dovolenou jako služební cestu. "Není to legální," zdůraznil Blatný.

Naočkovaných proti covidu-19 je podle ministerstva zdravotnictví 37 procent všech zdravotníků. Tvoří 57 procent všech očkovaných, 18 procent jsou sociální služby a 13 procent senioři. Pokud bude vakcína od firmy AstraZeneca schválena příští týden, může být podle Blatného dostupná za dva až tři týdny. Dodávky na únor budou nižší.

Podnikatelé v úpadku budou zřejmě moci čerpat příspěvek na podnikání postižené dopady pandemie, takzvaný kompenzační bonus, 500 korun denně, a to zpětně. Umožnit jim to má změna zákona, kterou v pátek ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Nyní ji musí ještě projednat Senát. Změna se týká jen fyzických osob - podnikatelů v úpadku. Rozšíření okruhu příjemců umožnil podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) předběžný souhlas Evropské komise, která to předtím odmítala.

Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že chce, aby podnikatelé v úpadku mohli čerpat všechny programy pomoci proti dopadům pandemie. O příspěvek budou moci osoby v úpadku žádat zpětně, a to do dvou měsíců od nabytí účinnosti zákona.

Poslanci na návrh svého kolegy Jana Volného (ANO) rozšířili okruh důvodů, pro které je možné žádat o příspěvek. Půjde třeba o případy, kdy kadeřnice nemůže poskytovat své služby v nemocnicích nebo zařízeních sociální péče, protože v nich kvůli pandemii platí zákaz vstupu.

Vláda v pátek prodloužila nouzový stav do 14. února, jak jí to ve čtvrtek díky komunistům povolila sněmovna. O rozhodnutí vlády informoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Celkem bude nouzový stav, který umožňuje vymáhat opatření proti šíření koronaviru, trvat minimálně 132 dnů. Je to dvojnásobek oproti délce nouzového stavu, který platil při loňské jarní vlně covidu.

Kdyby v pátek vláda nouzový stav neprodloužila, přestala by od soboty platit většina přijatých opatření. V návaznosti na prodloužení nouzového stavu kabinet v pátek potvrdí jejich trvání. Díky nouzovému stavu lze také nasadit vojáky na pomoc například ve zdravotnictví a v domovech pro seniory.

Podle šéfa resortu zdravotnictví je nutné urychleně připravit zákon, který by umožňoval přijímat protiepidemická opatření bez nouzového stavu. Novela krizového zákona by mohla upravit takzvaný epidemický stav. Vláda by pak nemusela opakovaně žádat o prodlužování nouzového stavu, popsal Blatný. Chtěl by, aby kabinet dostal normu ještě před ukončením nynějšího stavu nouze, tedy do 14. února.

Nouzový stav platí při nynější vlně epidemie od 5. října. Vláda o jeho prodloužení v pátek rozhodovala už popáté. Podle ministra je pravděpodobné, že vláda bude o prodloužení žádat, a to o 30 dní. "Nemá cenu žádat níž, když přechody (do nižšího stupně protiepidemického systému) trvají několik týdnů," dodal ministr.