Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k případu loňské otravy řeky Bečvy. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Zástupci stran to řekli na páteční tiskové konferenci ve sněmovně. O zřízení komise budou poslanci usilovat hned příští týden, uvedl Stanislav Blaha (ODS). Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pátek na Twitteru uvedl, že se ze záležitosti stává politická kauza. V úterý chce požádat sněmovnu, aby umožnila vystoupit policejnímu prezidentovi Janu Švejdarovi.

Policejní prezident Švejdar v pátek na Twitteru uvedl, že rozumí tomu, že vyšetřování havárie na Bečvě je sledováno veřejností i novináři. "Nejsem ale smířen s tím, že z důvodu nedostatku informací ve veřejném prostoru je zpochybňována činnost vyšetřujících policistů," poznamenal.

Hamáček vyjádřil plnou důvěru policii a jejímu vedení. "Kolegové z opozice to ovšem vidí jinak a chtějí suplovat práci orgánů činných v trestním řízení. V úterý požádám sněmovnu, aby umožnila vystoupit policejnímu prezidentovi Janu Švejdarovi," poznamenal.

Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík v úterý uvedl, že chce, aby postup policie prošetřila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Pokud byly vzorky u chemičky Deza odebrány až čtyři dny po havárii, jde o fatální selhání ČIŽP a její šéf Erik Geuss by v takovém případě měl rezignovat, míní Gazdík. Geuss nevidí důvod k rezignaci, inspekce podle něj postupovala profesionálně.

Blaha Gazdíkův záměr nechtěl komentovat. Přes všechny pochybnosti věří, že policie dělá svou práci. Jestli bude místopředseda STAN komunikovat s GIBS, je to podle Blahy jeho soukromá záležitost.

Deník Referendum přišel tento týden s informací, že příslušníci vsetínské kriminální policie vyslýchali několik zaměstnanců Dezy s cílem vypátrat informátory, kteří poskytli reportérům fotografie a poznatky o havárii na kaustifikační jednotce firmy. Policisté měli podle serveru i prohledávat mobilní telefony pracovníků Dezy, k čemuž neměli soudní povolení a mohli se tím pádem dopustit porušení zákona.

"Pokud jde o nahlížení do mobilního telefonu, pane Patočko, policisté postupovali podle § 78 trestního řádu, který ukládá každému povinnost předložit nebo vydat věc policejnímu orgánu, pokud je k tomu vyzván. Souhlas státního zástupce k tomu úkonu není vyžadován," reagoval policejní prezident Švejdar ve vyjádření na tento text, jehož autoři jsou Josef Patočka a Zuzana Vlasatá.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) způsobily kyanidy, postihla řeku 20. září v úseku pod Valašským Meziříčím po Přerov. Podle vyjádření odborníků v pořadu Reportéři ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné. U chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), bylo navíc provedeno až čtyři dny po havárii, řekl v uvedeném pořadu České televize chemik Ivan Holoubek.

"Budeme usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Pokud s tímto naším návrhem neuspějeme, půjdeme ještě dále a zřídíme sami expertní skupinu, která se bude případem zabývat, shromažďovat informace a snažit se dospět k odpovědi na nejzásadnější otázku, kdo způsobil katastrofu na Bečvě," řekl Blaha.

V komisi by kromě poslanců měli být senátoři, odborníci i například místní rybáři, uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

K tomuto kroku se podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky poslanci rozhodli proto, že od začátku případu jsou pochybnosti o postupu inspekce i dalších orgánů včetně policie. Zároveň je podle něj nutné přenastavit kompetence tak, aby v případě ekologických havárií byly od začátku jasně vymezeny kompetence integrovaného záchranného systému, rybářů, inspekce, správy povodí a dalších orgánů.

Podle Pekarové Adamové se přidává řada podezření, zda policie kauzu vyšetřuje nestranně.