Psi dokážou čichem odhalit místa, kde se vyskytovali lidé s nemocí covid-19, a nakažené najdou například i v plné místnosti. Zjistil to český tým pod vedením Gustava Hotového, který již dříve dokázal, že psi jsou při rozpoznávání nakažených úspěšnější než PCR testy.

Během jednoho z pokusů psi reagovali na lůžko, na kterém přespal muž, který měl covid-19. Na druhém lůžku ležel zdravý člověk. Psi označili místo, kde ležel pacient s covidem, ačkoli nemoc prodělal téměř bez příznaků - neměl teplotu ani respirační potíže, pouze mírnou ztrátu čichu a chuti.

Další objev týmu souvisí s tříděním osob na pozitivní a negativní.

Při několika pokusech si výzkumníci ověřili teorii, že větší počet lidí v místnosti nemá na zápach člověka s koronavirem vliv, a psi i přesto dokážou nemoc rozpoznat. 

V jednom vzorku byli při testu jen negativní lidé, v druhém byli pozitivní a negativní smíchaní. Psi podle vzorku pachu bezpečně rozpoznali skupinu, kde se nacházel jeden pozitivní pacient. "Takovouto metodou bude možné provést detekci desetkrát až dvacetkrát rychleji, než jak bylo do této doby běžné, navíc neinvazivně, což mohou ocenit zejména děti a senioři," píše Hotový v tiskové zprávě. Touto metodou by totiž šlo roztřídit až stovky lidí během pár desítek minut.

Už loni v říjnu tým prohlásil, že by jejich metoda testování přítomnosti nemoci měla mít úspěšnost 95 procent, tedy vyšší než například PCR testy.

"Pes při testování vždy rozlišuje negativní vzorky a srovnává je s pozitivním. V průběhu testování zatím nedošlo k záměně ani k neoznačení," řekl Hotový HN.

Přestože se vzorky odebíraly od loňského dubna do současnosti, reakce psů se podle týmu nezměnila. Vzhledem k tomu, že je pravděpodobné, že se za tuto dobu vir několikrát proměnil, neměly by různé mutace na schopnosti psů rozeznat nakažené nic měnit.