V teplickém hotelu Prince de Ligne, patřícím místnímu podnikateli a někdejšímu politikovi Petru Bendovi, se v sobotu večer konala oslava Bendových padesátin, které se podle informací deníku Blesk zúčastnil i vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička (za ANO), místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr, bývalý premiér Jiří Paroubek a desítky dalších hostů. Podle zjištění Českého rozhlasu - Radiožurnál byl na schůzce i liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák. Organizátor i účastníci akce porušili několik platných opatření proti šíření koronaviru, případem se zabývá policie, uvedl v pondělí deník na webu.

Hnilička oznámil, že rezignuje na mandát poslance. O setrvání ve funkci zmocněnce se rozhodne podle reakcí sportovního prostředí.

Šlégr ČTK sdělil, že v hotelu měl pracovní schůzku s Hniličkou. "K vašim dotazům odpovídám, že jsem navštívil hotel Prince de Ligne, nikoliv však restauraci," uvedl.

Hnilička v prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že si plně uvědomuje zodpovědnost, kterou má jako poslanec vládní koalice. "Proto jsem se po té zbytečné chybě, kterou jsem udělal, rozhodl rezignovat na svůj poslanecký mandát. Co se týče funkce šéfa sportovní agentury, počkám, jak se k celé věci postaví sportovní prostředí. Zatím ale cítím velkou podporu," uvedl. Dříve sdělil, že se za chybu omlouvá a poslal 50 tisíc korun na sbírku organizace Člověk v tísni pro lidi v tíživé situaci.

Policejní prezident Jan Švejdar považuje účast libereckého krajského policejního ředitele Vladislava Husáka za neomluvitelnou. Vyzval ho, aby přijal osobní odpovědnost. Švejdar to napsal na Twitteru. O Husákově účasti na oslavě informoval Radiožurnál, Husák se zatím nevyjádřil. Také ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že pokud Husák na oslavě byl, měl by z toho okamžitě vyvodit osobní odpovědnost.

Případem se zabývá policie. "Na základě informací zveřejněných v médiích celou věc prověřujeme. V případě, že se potvrdí, že došlo k porušení vládního nařízení, budeme věc následně předávat k dořešení správnímu orgánu," řekla mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Část hostů odjela vlastními vozy či taxíky večer domů, někteří - například Paroubek - v hotelu přenocovali do neděle, ačkoliv je v nynějším pátém stupni protiepidemických opatření povolené ubytování jen v případě služebních cest či home officu. Zavřené musejí být vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, mohou se potkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

"Takováto akce je porušením vládních nařízení. Jak organizátorovi, tak účastníkům hrozí pokuta ve správním řízení," uvedl v pondělí ráno pro Blesk Zprávy ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Premiér Andrej Babiš očekává, že vládní zmocněnec Hnilička vyvodí z účasti na oslavě důsledky. Je to nepřijatelné papalášství, uvedl premiér na platformě Twitter.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) po pondělním jednání vlády řekla, že by podpořila odvolání Hniličky z funkce šéfa sportovní agentury, kdyby ho Babiš navrhl. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že musí trvat na dodržování opatření. "Musel bych se zachovat tak, že vše platí stejně pro všechny," uvedl k případnému hlasování. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) míní, že Hnilička si chybu uvědomil. "Chybu může udělat každý, podstatné je to, že okamžitě reaguje," uvedl. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) považuje Hniličkovo chování za nepochopitelný úlet, o dalším dění ale nechtěl spekulovat.

V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení. "Takováto akce je porušením vládních nařízení. Jak organizátorovi, tak účastníkům hrozí pokuta ve správním řízení," sdělil Blesku k teplické oslavě ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Není to poprvé, co média zachytila politiky či jiné veřejně známé osoby při porušování vládních nařízení. V říjnu Blesk vyfotil tehdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO) při odchodu ze schůzky se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem a dalšími lidmi v uzavřené restauraci na Vyšehradě, krátce na to byl nucen vládu opustit. V lednu zase deník informoval o tom, že bývalý prezident Václav Klaus strávil více než hodinu v uzavřené restauraci v Praze a neměl roušku. Kromě toho média už upozornila na několik případů přednostního očkování známých lidí, aniž patřili do prioritní skupiny očkování. Šlo třeba o ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka, náměstkyni ministra zdravotnictví Alenu Šteflovou či restauratéra Zdeňka Pohlreicha.