Česko zřejmě čeká další zpřísňování opatření proti epidemii nemoci covid-19. Ve čtvrtek o nich bude jednat vláda, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj není v současnosti vzhledem ke stále vysokým přírůstkům nakažených prostor pro rozvolňování. Ministři proto ve středu ani nehlasovali o návrhu na otevření skiareálů a od února se nerozšíří ani provoz škol.

Babiš je přesvědčen o tom, že v současnosti není prostor na rozvolňování protiepidemických opatření. Naopak je podle něj třeba zvážit, jak dosavadní opatření vymáhat či zpřísnit. Poznamenal, že počty nově nakažených začaly v tomto týdnu růst. "Nemůžeme si dovolit rozvolňování při takových číslech," uvedl. Co budou návrhy na zpřísnění obsahovat, nechtěl předjímat.

Premiér poznamenal, že současná opatření platná od 27. prosince nefungují dostatečně dobře. Ministři podle něj ve středu kvůli tomu ani neprobírali změny plánované v systému protiepidemických opatření PES. Ministři nehlasovali ani o návrhu ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) na otevření skiareálů. Situace se podle něj nelepší, velmi obezřetní jsou i v okolních zemích, napsal ministr.

Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci se v Česku zatím nebude měnit ani provoz škol, oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Nezačne tak ani výuka v malotřídkách, jak ministr zvažoval. Dopoledne ministr ve Sněmovně uvedl, že návrat žáků do škol by měl přijít tehdy, až budou podmínky k jeho trvalému udržení.

Ministerstvo zdravotnictví ve středu doporučilo přerušit na dva týdny očkování proti covidu-19 první dávkou a pozastavit rezervace. Vyhodnotit situaci v konkrétním regionu musí primárně krajský koordinátor, odpověděla ve středu na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Důvodem je nedostatek vakcíny a nutnost podání druhé dávky těm lidem, kteří už dostali první.

Premiér Andrej Babiš ve středu řekl serveru iDnes.cz, že neví o žádném doporučení přerušit v Česku na dva týdny očkování první dávkou vakcíny proti covidu-19. Takové doporučení podle premiéra neplatí. Informaci následně kromě Babiše popřel i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Na tiskové konferenci po jednání vlády pak Babiš informace o přerušeném očkování označil za nedorozumění. Prohlásil také, že nechápe, proč ministerstvo zdravotnictví sdělovalo očkovacím centrům samozřejmou věc, že nemohou očkovat první dávkou, když nemají dost na druhou.

"Já si myslím, že ministerstvo zdravotnictví úplně zbytečně psalo jednotlivým očkovacím centrům věc, která je z mého pohledu samozřejmá," uvedl.

"Přerušení očkování první dávkou a pozastavení rezervací na očkování první dávkou doporučuje ministerstvo zdravotnictví utlumit po dobu následujících 14 dnů," uvedla odpoledne Peterová. Blatný pak České televizi řekl, že podle něj není situace s nedostatkem vakcín tak vážná, aby bylo třeba očkování úplně přerušit.

Podle Peterové ale bylo rozhodnuto, že aplikace prvních dávek bude pozastavena v Praze a případně v dalších krajích, které nemají dostatek vakcíny. Na doporučení ministerstva ve středu upozornil Radiožurnál s odvoláním na středočeskou hejtmanku Petru Peckovou (STAN). Některé kraje, včetně středočeského, zrušily zarezervované termíny pro seniory, kteří se už k očkování zaregistrovali.

Premiér však řekl iDnes.cz, že je na každém kraji, koho naočkuje a jak vakcinaci zorganizuje, aby bylo možno podat lidem druhou dávku vakcíny. "Pokud jsou lidé gramotní, umí počítat a vědí, jaké dodávky tento a příští týden dostanou, tak zkrátka si to musí zorganizovat a je to jejich záležitost. Kraje k tomu přistupují různě, my to nemůžeme organizovat do detailu," uvedl Babiš.

"Pro kraje je velmi problematické se pohybovat v prostoru, kdy jeden týden čekají vakcín šest krabic a dostanou tři, druhý týden taky," prohlásil v České televizi předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). "My už jsme opravdu v téhleté chvíli v situaci, kdy taktak zvládneme přeočkovat druhé termíny, abychom nenarušili termín 21 až 28 dní," dodal. "Je faktem, že v téhleté chvíli spousta krajů, stejně jako my, nemá vakcíny na to, aby otvírala nové termíny," dodal.

České televizi premiér řekl, že dosud zdravotníci v Česku aplikovali 237 936 dávek vakcíny. Seniorů starších 80 let bylo očkováno 66 200. "Bohužel bylo zrušeno 1575 rezervací. Je to chyba těch očkovacích míst, které si to špatně naplánovaly. Věděly, kdy dostanou vakcínu, kolik dostanou. Vědí to dopředu. Věděly, kolik očkovaly, tak je to jejich problém," uvedl premiér.

Blatný řekl České televizi, že očkování nebude tak rychlé, jak se původně očekávalo, ale pozastavení vakcinace není nutné. "Já si nemyslím, že by v České republice byl nedostatek dávek tak velký, aby se přerušilo očkování. My jenom upozorňujeme na to, že těch termínů je teď o něco méně," uvedl ministr.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v neděli řekl, že naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, bude mít proti původnímu plánu zpoždění zhruba o měsíc. Původně mělo skončit v únoru, potrvá ale nejspíš do konce března. Blatný také řekl, že není důvod k tomu, aby si některé nemocnice schovávaly vakcíny do zásoby, když chtějí mít jistotu, že jich budou mít dostatek na druhou dávku.

Nejvíc dávek vakcíny bylo naočkováno v Praze, zdravotníci jí tam podali téměř 60 tisíc dávek. Následuje Jihomoravský kraj se zhruba 30 tisíci dávkami a Moravskoslezský kraj s 24 tisíci dávkami. V šesti krajích jich bylo méně než 10 tisíc, nejméně v Karlovarském kraji (3900). Kraje si stěžovaly na nespravedlivé rozdělování vakcíny, nyní už má podle ministerstva vycházet z počtu seniorů registrovaných k očkování a obyvatel nad 65 let.

Premiér Babiše se na středeční tiskové konferenci vyjádřil i k výrokům ministra Blatného o vykazovaných úmrtích s covidem-19. Některá vyjádření podle něj nebyla na místě, ministr je však mediálně nezkušený. "Některá ta prohlášení nejsou úplně namístě, je potřeba, aby ta komunikace byla lepší," řekl Babiš na adresu Blatného. Zmínil například i středeční informace o přerušení očkování proti covidu-19.

Návrat do škol se nekoná

Návrat žáků do škol by měl přijít tehdy, až budou podmínky k jeho trvalému udržení. Návrat žáků do škol by měl přijít tehdy, až budou podmínky k jeho trvalému udržení. Od 1. února se podle ministra školství v provozu škol nic nemění.Nezačne tak ani výuka v malotřídkách, jak Plaga uvažoval. Dopoledne ministr ve Sněmovně uvedl, že návrat žáků do škol by měl přijít tehdy, až budou podmínky k jeho trvalému udržení. Do lavic se tak nyní nevrátí ani poslední ročníky, které podle expertů potřebují zpět nejnaléhavěji.

Podle dřívějších vyjádření ministra školství by se v únoru mohlo do škol vrátit víc žáků, pokud by se ve školství začaly využívat takzvané kloktací testy na covid-19. 

Plaga věří, že se ministerstvu zdravotnictví v únoru podaří zajistit plošnější model pravidelného testování ve školách třeba s využitím takzvaných kloktacích testů. Pak by se podle Plagy mohlo do lavic vrátit víc žáků. Jako klíčové ale vidí vyřešení logistiky. Poukázal na to, že v každém ročníku je přibližně sto tisíc dětí, středních škol je kolem 1200 a základních škol zhruba 4200. Třeba v případě středních škol, jejichž zřizovateli jsou většinou kraje, by podle něj na zajištění testování ve školách měla spolupracovat územní samospráva s centrálními složkami státu a případně Ústředním krizovým štábem. 

Detaily k maturitám a závěrečným zkouškám plánuje ministerstvo zveřejnit ve čtvrtek dopoledne.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu večer seznámí vládu se změnami v protiepidemickém systému PES. Úpravy opatření by měly platit od 1. února. Ministr předpokládá, že zhruba v polovině března přijde s další aktualizací. Minulý týden uvedl, že v pátém stupni pozměněného systému by mohla být povolena prezenční výuka pro malotřídky, deváťáky a poslední ročníky středních škol. Nyní jsou otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. Zvažoval se i možný návrat zbytku prvního stupně.

Vše bude ale záviset na šíření viru. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) už dříve na Twitter napsal, že kvůli šíření nové nakažlivější mutace koronaviru, která byla poprvé izolována ve Velké Británii, je potřeba být opatrnější a není vhodný čas například na otevírání lyžařských areálů.

Právě o tom má ve středu ale vláda na mimořádném zasedání také diskutovat. Lyžařské areály by podle vicepremiéra Hamáčka měly zatím zůstat zavřené a o jich případném otevření by se mělo rozhodovat na základě názorů odborníků, ne podle ultimát a handlů s KSČM, uvedl ve středu Hamáček.

V Česku se nyní s nákazou koronaviru potýká téměř 99 tisíc lidí. V úterý přibylo 9144 případů covidu, což je proti pondělí asi o 2200 víc. V mezitýdenním srovnání je nárůst opět nižší, a to zhruba o 500. S covidem bylo podle úterních dat hospitalizováno 6043 lidí, o 152 méně než v pondělí. Počet pacientů v těžkém stavu klesl na 995. Celkem laboratoře potvrdily přes 956 tisíc nakažených od vypuknutí epidemie. Zemřelých na covid je 15 791.

S covidem se léčí téměř 4300 zdravotníků, z nich 689 lékařů a 1904 sester. Na začátku listopadu jich byl dvojnásobek, na počátku prosince o 1000 méně.