Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), potvrdil to i ministr obrany Metnar. Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna.

Metnar ČTK sdělil, že je za převod pěti miliard rád. "Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," uvedl ministr. Babiš po jednání kabinetu řekl, že zbývající částka bude předmětem jednání ministerstev financí a obrany. "I z hlediska nároků dalších resortů. Samozřejmě to, co jsme slíbili, tak plníme, i když ne najednou. Bude to mít ještě nějaký vývoj, který souvisí celkově s rozpočtovými kapitolami," uvedl.

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Dnes večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš ČT.

Tím, že vláda rozdělila desetimiliardovou sumu na dvě poloviny, se vyhnula schvalování přesunu peněz v rozpočtovém výboru. Člen výboru za ODS Jan Skopeček v tom ale důvod nevidí. "Myslím, že by to prošlo, souhlasí s tím opozice, ANO i ČSSD," řekl. Podle něj je slíbených pět miliard jen ústupek komunistům, kteří si přesun deseti miliard z rozpočtu obrany do rozpočtové rezervy dali jako podmínku při schvalování rozpočtu. "Je to porušení slibu a je vidět, že komunisté drží premiéra v pasti a jsou to oni, kdo diktuje, kolik bude mít armáda peněz," řekl Skopeček pro HN. 

Bývalý náčelník Generálního štábu Petr Pavel říká, že vláda si svým rozhodnutím koupila více času. "Jako chytrá horákyně. Splnit slib jen napůl, aby mohli být všichni trochu spokojení. Ale zajišťovat obranu země nejde jen částečně – ani plnit jen půlku našeho spojeneckého závazku. Vojáci pracují na 100 procent a zaslouží si splnit celé dané slovo," řekl Pavel pro HN.  

Kabinet ve středu jednal v novém roce poosmé, z toho čtyři pondělní schůze byly řádné, další se věnovaly především otázkám covidu-19. Toto pondělí ministři o penězích nejednali kvůli absenci ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), který se omluvil kvůli léčbě z nákazy covidem-19. Ministerstvo obrany už dříve uvedlo, že má materiál pro převod peněz připraven.

Metnar v minulosti opakovaně řekl, že pokud by se začalo na armádě šetřit, podal by demisi. Po schválení převodu chce obrana do dvou dnů předložit ministerstvu financí rozpočtové opatření. Úřad by pak měl maximálně měsíc na jeho schválení. Armáda aktuálně může nakládat se 75 miliardami, což je méně než před rokem. Kdyby o peníze přišla, muselo by ministerstvo přeplánovat výdaje. Ohrozilo by to také slib Česka spojencům z NATO vydávat do roku 2024 na obranu dvě procenta HDP.

Vláda se o podporu KSČM kromě hlasování o rozpočtu opírá mimo jiné i při rozhodování o prodlužování nouzového stavu. Hnutí ANO v úterý hodnotilo s komunisty vzájemnou toleranční dohodu obou subjektů. Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa však armádní miliardy tématem jednání nebyly, protože nejsou předmětem dohody o toleranci. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v pondělí vyloučil možnost, že nevrácení peněz s jednáním s KSČM souvisí.

 

Související