Radní hlavního města vyjádřili v pondělí na návrh Prahy sobě nesouhlas s plánovanou stavbou na náměstí Miloše Formana vedle hotelu InterContinental. Zároveň pověřili městem zřízený Institut plánování a rozvoje (IPR), aby proti budově podal v již zahájeném územním řízení námitku. Budovu plánují v rámci celkové rekonstrukce okolí hotelu postavit jeho majitelé, proti jsou někteří místní obyvatelé. Praha sobě se již neúspěšně pokusila nesouhlas se stavbou prosadit na zastupitelstvu města.

Piazzetta pojmenovaná po slavném režisérovi je majetkově součástí hotelu InterContinental, který v lednu 2019 přes fond R2G koupili podnikatelé Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Po získání hotelu představili majitelé plán na úpravu jeho okolí, která počítá i s prosklenou stavbou. Původně měla mít pět nadzemních podlaží, po kritice investor počet o dvě snížil.

Proti stavbě výrazně vystupuje bývalý starosta a nynější opoziční zastupitel Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha sobě) a jeho bratr Jan, který je předsedou zastupitelského klubu Prahy sobě na magistrátu, poslancem a starostou Prahy 7. Janu Čižinskému se v pondělí podařilo získat podporu Pirátů a na radě společně přehlasovali zástupce Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), z nichž většina se při hlasování zdržela. Na posledním jednání zastupitelů se Praze sobě obdobně formulované stanovisko prosadit nepodařilo. Nyní už není schválení zastupiteli nutné.

Související

Podle schváleného dokumentu je plocha, na které by měla budova stát, veřejným prostranstvím, a stavba je proto nežádoucí. Podle územního plánu je nyní možné na veřejném prostranství umístit jen drobné obchodní prostory. Investor nicméně již dříve získal souhlas všech potřebných orgánů a institucí včetně pražského magistrátu a IPR. Samospráva města o povolení stavby nerozhoduje, může jen podat námitku jako účastník řízení. Právě tím v pondělí politici pověřili IPR.

"Podle územního plánu to teď stavebním blokem není, je tam otázka interpretace pravidel územního plánu v této lokalitě," řekl po pondělním jednání primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle náměstka primátora pro územní rozvoj Petra Hlaváčka (za TOP 09), který se dnes zdržel hlasování, se jedná o střet dvou pohledů. "Jeden vnímá zásah výstavbou hotelu a demolici zbytku zachovaného bloku jako hotovou a stabilizovanou situaci, kdy odstraněný blok tvoří náměstí. Druhý pohled se ptá, jestli není možné po diskusi a případné soutěži urbánní situaci rehabilitovat ve směru původního stavu," uvedl. Dodal, že považuje za správný druhý přístup. K němu se přiklonil i odbor územního rozvoje magistrátu, který se stavbou souhlasil.

Zástupci majitelů hotelu se proti odporu ze strany některých politiků ohrazují, naposledy v otevřeném dopisu Janu Čižinskému. Předseda představenstva fondu R2G Michal Smrek mimo jiné uvedl, že Čižinský je ve střetu zájmů, protože u piazzetty bydlí jeho matka a vyrůstal tam.

"Tady se jedná o učebnicový příklad protiprávního jednání politika ve střetu zájmů, který se snaží použít svůj politický vliv a tlačí na orgány samosprávy, aby zpětně napadly už řádně vydaná a právně závazná souhlasná stanoviska příslušných orgánů státní správy a IPR, s cílem dosáhnout jejich změny," uvedl manažer. Čižinský dříve popřel, že se jedná o střet zájmů.

Podle R2G má projekt mezi Pražany podporu. "Dle aktuálního průzkumu provedeného agenturou STEM/MARK na přelomu ledna a února má projekt Staroměstská brána mezi Pražany podporu. Z reprezentativního vzorku 1013 respondentů se proti projektu vyslovilo pouze 22 procent. Pro projekt v plánované podobě je 59,6 procenta. Zbytek zaujal stanovisko neutrální," uvedl tiskový mluvčí společnosti Jan Kučmáš.

Nynější piazzetta byla v minulosti zastavěna, část domů však byla zničena na konci druhé světové války a zbytek zbourán na konci šedesátých let. Nyní většinu prostoru zabírá ventilace a vjezd do podzemních garáží hotelu, které by měly po rekonstrukci zmizet. Podle investorů má nová budova zabírat 8,5 procenta nové plochy náměstí. Po Miloši Formanovi se prostranství jmenuje od roku 2018.

Související