V loňském roce poznamenaném koronavirovou pandemií se v Česku ubytovalo 10,8 milionu turistů. Je to meziroční pokles o 51 procent. Zahraničních hostů bylo méně téměř o tři čtvrtiny. V hotelech, penzionech či kempech turisté strávili 31,2 milionu nocí, což byl meziroční pokles o 45,3 procenta. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). Turisté však podle odborníků zůstávají v ubytovacích zařízeních déle.

Až do loňska návštěvnost Česka několik let nepřetržitě rostla. "Celosvětová pandemie značně omezila v loňském roce možnost cestování, proto všechny zdrojové zahraniční trhy zůstaly hluboko pod výsledky z minulých let," uvedli statistici.

Tuzemských hostů se loni v Česku ubytovalo bezmála osm milionů, o 28 procent méně než v předchozím roce. Češi strávili v ubytovacích zařízeních přibližně o pětinu méně nocí než o rok dříve, v případě cizinců byl úbytek přenocování téměř 73 procent.

Nejvíce zahraničních turistů loni přijelo opět z Německa, a to 819 tisíc. Přesto to byl i v tomto případě meziroční pokles o více než 60 procent. Poláků dorazilo do Česka 287 tisíc, zhruba o 57 procent méně. Slováků ubylo téměř o dvě třetiny na 274 tisíc. "Příjezdy ze vzdálených destinací klesly nejvýrazněji, například turistů z Číny se ubytovalo pouze 6,4 procenta oproti roku 2019," sdělili statistici.

V posledním čtvrtletí loňského roku se v Česku ubytovalo 663 tisíc turistů, meziročně téměř o 86 procent méně. Počet přenocování klesl o čtyři pětiny na 2,1 milionu nocí. Českých turistů v posledním kvartále roku ubylo téměř o tři čtvrtiny, zahraničních turistů bylo meziročně méně dokonce o 96 procent.

Regionálně návštěvnost od října do prosince poklesla ve všech krajích republiky. Nejhlubší propad nastal v Praze, kam meziročně přijelo o 1,9 milionu hostů méně, což byl pokles o 93 procent. Značný úbytek přenocování zaznamenal také Karlovarský kraj.

Výrazně menší zájem hlásily v posledním čtvrtletí všechny sledované kategorie ubytovacích zařízení. Ve čtyřhvězdičkových hotelech bylo hostů meziročně o 89 procent méně, ve tříhvězdičkových o 85 procent méně, v penzionech se počet ubytovaných turistů snížil o tři čtvrtiny.

Ubytovací zařízení musely být loni na jaře a pak znovu od podzimu kvůli koronaviru zavřené. Oživení poptávky po ubytování tak přinesla pouze letní sezona, cizinci v ní ale chyběli.

Zatímco počet turistů se dramaticky snížil průměrná doba pobytu v hromadných ubytovacích zařízeních v České republice naopak roste. Pokud budou moci lidé vyrazit na dovolenou, dá se předpokládat, že na ní letos stráví i delší dobu. Dařit by se v letošním roce mohlo zvlášť vnitroevropskému cestovnímu ruchu. Hoteliéři se zaměří na domácí hosty a turisty ze sousedních zemí, uvedli oslovení experti pro ČTK.

Ze zveřejněných dat Českého statistického úřadu k hromadným ubytovacím zařízením podle ředitele státní agentury CzechTourism Jana Hergeta je zřetelné, že u domácích i zahraničních cestovatelů poměrně významně vzrostla průměrná doba pobytu. "U domácích je dokonce nejdelší za posledních osm let," řekl. Tento trend by podle něj mohl pokračovat i letos.

Zájem zahraničních turistů o cesty do Česka podle Hergeta stále trvá. Je to vidět v datech z vyhledávání leteckých spojení i z rezervací ubytování. "Stále je zde však velká míra nejistoty. Pozvolný restart cestovního ruchu očekáváme hned po uvolnění restrikcí spojených s cestováním, kdy by do Česka mohli přijet první turisté ze sousedních zemí, Nizozemska nebo Maďarska, které jsou v dojezdové vzdálenosti," uvedl.

Omezení cestování na dlouhé vzdálenosti bude letos, stejně jako loni, podle Radky Telyčkové ze společnosti Pomáháme hoteliérům přínosem zejména pro kontinentální evropský cestovní ruch. Hoteliéři tak upínají naději k domácím hostům a těm z okolních zemí. "Investoři do hotelnictví už se tomuto trendu přizpůsobují a rozšiřují portfolio městských hotelů také o regionální v typických dovolenkových destinacích," řekla.

Tomáš Wildt ze společnosti Vihorev Group předpokládá vzestup servisovaných apartmánů, který je už patrný v zahraničí. Přestože návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení dopadla v posledním čtvrtletí loňského roku nejhůře, když počet hostů klesl o 85,9 procenta, servisovaným apartmánům se i v tom období dařilo. "V průměru bylo necelých 70 procent našich apartmánů obsazených. Hlavní klientelou byli lidé, kteří se ubytovali kvůli práci. Jedná se například o obchodníky, živnostníky či podnikatele na volné noze, kteří hledají klid na práci," doplnil.

Městský cestovní ruch podle Telyčkové nedosáhne úrovně 2018/2019 dříve než v roce 2024. Nejvíce postižená zůstanou podle ní zařízení závislá na konferencích, kongresech a výstavách. "Pobyty motivované pracovními či obchodními důvody podle mne zaznamenají trvalý pokles o 25 až 30 procent, řekla. Příčinami podle ní budou rostoucí digitalizace, snižování nákladů i otázky udržitelnosti týkající se letecké dopravy na krátké vzdálenosti.