V České republice se schyluje ke změně, která by mohla usnadnit přístup pacientů k novým, velmi účinným a drahým léčivům ze zahraničí. Souvisí to s připravovanou novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění, která má přinést nová pravidla pro úhrady těchto přípravků ze strany zdravotních pojišťoven.

Změny se dotknou takzvaných velmi inovativních léčivých přípravků (VILP) a léků pro vzácná onemocnění (v angličtině označované jako orphan drugs). Ty jsou díky moderním technologiím velmi účinné, mají málo vedlejších účinků, ale na lokálních trzích k nim chybí data, která by ospravedlnila jejich vysoké ceny. Proto zejména východoevropské země řeší, jak je hradit ze zdravotního pojištění.

Dostupnost těchto léčiv je proto často komplikovaná nebo omezená. Pacienti se k nim v Česku dostávají na základě individuálních žádostí nebo pomocí systému dočasných úhrad. Nemají ale jistotu, že použití potřebného léku bude pojišťovna hradit, případně jak dlouho.

To má pomoci vyřešit novela zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, kterou schválila vláda v září. V lednu prošla v parlamentu prvním čtením a nyní ji čekají dvě kola debat ve zdravotním výboru sněmovny.

O tom, jaká je situace v oblasti úhrad inovativních léčiv a jaké změny by novela mohla přinést, bude nejnovější debata Hospodářských novin.

Zúčastní se jí předkladatelka novely a předsedkyně zdravotního výboru sněmovny Věra Adámková, Alena Miková, ředitelka odboru léčiv a zdravotnických prostředků na VZP, a Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Debatovat také budou předsedkyně České asociace pro vzácná onemocnění Anna Arellanesová a Štěpán Svačina, předseda České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

Na celou debatu se můžete podívat níže.

Léky na vzácné choroby jsou často nedostupné. Pomůže nový zákon?