Premiér Andrej Babiš (ANO) ukončil spolupráci se svým poradcem a bývalým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou kvůli čtvrteční Prymulově účasti na fotbalovém zápase. Premiér to uvedl na Facebooku. Podle Babiše působí Prymulova účast na fotbale papalášsky. Také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl internetové televizi DVTV, že Prymula nepostupoval správně.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný dal podnět státnímu tajemníkovi a hlavní hygieničce, aby řešili účast šéfa odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Jana Marounka na fotbalovém utkání. "Bez ohledu, zda byla překročena pravidla, je to špatný signál a není to správný postup u úředníka v této funkci," řekl. "Marounkovým nadřízeným je ve služebním poměru státní tajemník. Požádám o jeho stanovisko a budu ho s ním konzultovat," dodal Blatný. Marounek se hájí tím, že na zápase osobně kontroloval nastavené podmínky. To, že byl na zápase služebně, ČTK potvrdila i hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Jan Marounek byl ve pátek večer odvolán z funkce zástupce hlavní hygieničky. Ministr Jan Blatný (za ANO) oznámil, že se tak stalo po dohodě se státním tajemníkem úřadu Stanislavem Měšťanem a hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. "Lidé na těchto pozicích musí jít příkladem. Pana Marounka jsem také vyzval, aby se veřejně omluvil," uvedl Blatný na Twitteru ministerstva zdravotnictví.

Prymula ČTK sdělil, že účast diváků na fotbale byla povolena, že měl před akcí negativní test na koronavirus a na tribuně měl respirátor.

"Domluvili jsme se na ukončení spolupráce, protože tohle není možné," uvedl premiér v reakci na jednání Prymuly. "Pan Prymula je velký odborník na epidemie, sociální inteligenci ale postrádá. Tohle je prostě opět špatně, vůči fotbalovým fanouškům, kteří nemůžou na stadion, i lidem, po kterých teď chceme, aby byli hlavně doma," doplnil Babiš.

Marounek pro server iROZHLAS.cz uvedl, že se před zápasem zkoušel pilotní provoz testování proti koronaviru, na místě také osobně kontroloval nastavená hygienická a epidemická opatření. Osobní zodpovědnost z účasti na utkání nevyvodí. "Kdybych se na místo nevydal a nezkontroloval dodržení nastavených závazných hygienicko-protiepidemických podmínek pro konání soutěže a nastavení karanténních opatření, tak bych byl kritizován, takto jsem kritizován taktéž," dodal zástupce hlavní hygieničky.

Podle Rážové Marounek na místě opravdu kontroloval nastavená opatření. "Byl tam služebně, aby ověřil, jestli to funguje a jestli jsme jako ministerstvo zdravotnictví ta opatření nastavili dobře," řekla Rážová. "Z mého pohledu ale není úplně jasné, proč využil sezení v té lóži," dodala. 

Prymula byl v hledišti při zápasu Evropské ligy mezi pražskou Slavií a britským Leicesterem. "Ano, byl jsem s dvě hodiny starým negativním testem a respirátorem na legálním fotbalovém zápase s povolenou návštěvou diváků," sdělil Prymula. "Podotýkám, že jsem letos neměl žádnou dovolenou, natož zahraniční. Zdá se, že já smím být pouze doma," doplnil.

V Česku aktuálně platí nejvyšší stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES, ve kterém jsou povoleny pouze profesionální sportovní soutěže bez diváků. Předseda představenstva SK Slavia Praha Jaroslav Tvrdík ale před zápasem oznámil, že se na zápas dostane v rámci pilotního projektu několik stovek lidí, kteří předtím podstoupí PCR test na covid-19. "V kombinaci s respirátorem FFP2 bez rizika," sdělil k tomu na Twitteru

Podle snímků ze zápasu byli v hledišti kromě Prymuly například kancléř prezidenta Vratislav Mynář, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo tenistka Petra Kvitová. Mezi diváky seděl i ředitel České televize Petr Dvořák, který v pátek na Twitteru uvedl, že svoji účast na fotbalovém zápase, který televize vysílala, chápe jako součást své práce, podobně jako přítomnost na některých jiných společenských akcích. Dvořák zdůraznil, že před zápasem byl na testu a měl nasazený respirátor. "Jestli je to vnímáno jako morální selhání, omlouvám se. Doposud jsem na to tak nenahlížel," uvedl.

Diváci v hledišti na sobě měli respirátory, seděli ale blízko sebe. Mezi některými skupinami sedících diváků byla podle snímků mezera pouze na jedno volné sedadlo. Prymula však ve vyjádření pro ČTK tvrdil, že mezi cizími lidmi na tribuně byly dvoumetrové rozestupy.

"Slavia neporušila žádné epidemiologické nařízení. Všichni hosté jsou dlouholetými fanoušky klubu, prošli PCR testy a netestujeme názorovou příslušnost našich fans," uvedl po zápase na Twitteru šéf klubu Tvrdík. "Současná etapa pandemie v ČR však vyžaduje více než cokoliv jiného solidaritu. V tom jsme udělali obrovskou chybu," doplnil.

Konec Prymuly jako poradce premiéra ocenila předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Je dobře, že premiér vyhodnotil účast pana Prymuly na fotbale za zcela nepatřičnou a ukončil s ním spolupráci," sdělila na Twitteru. "A že jsem tak smělá, pánové Hnilička a Šlégr jsou stále ve svých funkcích proč?" doplnila však. Šéf Národní sportovní agentuře Milan Hnilička (ANO) koncem ledna čelil tlaku na rezignaci kvůli účasti na oslavě v teplickém hotelu, při které byla porušována protiepidemická opatření. Nakonec se vzdal jen poslaneckého mandátu. V hotelu s ním byl mimo jiné i místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr.

Prymula opakovaně prosazuje tvrdší opatření proti šíření nemoci covid-19. Ještě ve čtvrtek dopoledne řekl České televizi, že premiérovi navrhne kvůli horšící se epidemické situaci zavedení striktních opatření na dva až tři týdny. Přitom i ve funkci ministra zdravotnictví musel skončit po podobném incidentu. Z vlády odešel poté, co deník Blesk loni 23. října zveřejnil fotografie, podle kterých byl Prymula pozdě večer spolu s dalšími lidmi v restauraci, ačkoli byly restaurace v danou dobu kvůli epidemii uzavřené.

Blatný: Kašleme na opatření, Prymula na fotbale je špatně. Neselhal jsem já ani vláda.

Blatný: Kašleme na opatření, Prymula na fotbale je špatně. Neselhal jsem já ani vláda.