Ústavní soud zrušil část usnesení vlády týkající se omezení pro maloobchod a služby zavedených kvůli šíření koronaviru. Vláda podle soudu dostatečně nevysvětlila, proč přikročila k zákazu u některých provozoven a proč jiné mají ze zákazu výjimku. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) musí vláda usnesení v souladu s pondělním rozhodnutím ÚS upravit. "Ústavní soud byl k vládě ještě vstřícný," reaguje na rozhodnutí ústavní právník Jan Wintr.
HN: Jaké je hlavní poselství pondělního nálezu Ústavního soudu?
Že krizová opatření vlády jsou tak závažné zásahy do základních práv a svobod, že vyžadují odůvodnění. Ke každému rozhodnutí, ať již ve formě individuálního rozhodnutí či nějakého právního předpisu, mají být v právním státě doloženy ty důvody, ať již v důvodové zprávě či stručněji. Ale důvody, ze kterých vyplývá, o jaké podklady se to opatření opírá a jak bylo posouzeno. Jestli je například v pravomoci vlády takové opatření vydat a jestli není v rozporu s ústavním pořádkem. Toto je klíčový závěr, se kterým souhlasím.
HN: Jak by měla nyní vláda reagovat?
Až bude příště vydávat krizové opatření vlády, pokud bude pokračovat nouzový stav, tak by je měla opatřit nějakým odůvodněním. To odůvodnění nemusí být výslovně součástí toho aktu, ale mělo by být zveřejněno nejpozději současně s vyhlášením toho aktu a někde publikováno, například na webové stránce vlády.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Sedmička HN
Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru