Vláda od pondělí výrazně omezí pohyb na katastr obce, ve které člověk bydlí. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu, schválila vláda.

"Dodržování omezení pohybu bude namátkově kontrolovat policie, a to včetně cest vlaky či autobusy. Nasazeno může být též až 5000 vojáků," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Zpočátku se bude policie snažit lidem pomoci. Není to o tom, že první, co bude, že vytasí blokové lístky. Pokud nebudou lidé mít formuláře, pokusíme se i do policejních aut nějaké dát," dodal vicepremiér.

"My bychom si velice přáli, aby ty tři týdny nouzového stavu jsme se vrátili o rok nazpět a zkusili se chovat stejně zodpovědně. (...) Pokud to neuděláme, tak celý svět uvidí Bergamo v Čechách, protože nás zdravotnický systém to nebude schopný zvládnout," uvedl po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). 

Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče. Při opouštění okresu budou muset lidé mít zjednodušené čestné prohlášení popisující za jakým účelem jej opouští. Podle ministerstva vnitra stačí zaškrtnutý formulář, který lze stáhnout ze stránek MVCR, nebo čestné prohlášení, kde je uvedeno místo, čas a cíl cesty. 

Lidé si podle nařízení musejí vybrat jedno místo, na kterém budou od pondělí po následující tři týdny pobývat. To znamená, že pokud by se například vydali nejpozději v den účinnosti opatření na chatu, bude nutné následně celou dobu na tomto místě zůstat.

Účast na svatbě či prohlášení o registrovaném partnerství bude od pondělí možné jen v okresu, kde daní lidé bydlí, vyplývá z nařízení vlády.

Od 1. března budou v Česku uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Do Česka dorazil milion antigenních testů, které jsou určeny pro testování ve školách, uvedlo vnitro. Využity budou, až bude návrat žáků aktuální.

Odpovědi na nejčastější možné otázky zformulovalo ministerstvo vnitra. Ministerstvo na svém webu například ubezpečuje obyvatele Prahy, že přejíždět mezi jednotlivými městskými částmi je nadále možné. 

Do výjimek vláda zařadila například i předávání dětí ve střídavé péče. Ministerstvo doporučujeme mít s sebou rozhodnutím příslušného orgánu o střídavé péči.

Uzavření maloobchodů a pomoc firmám

Vláda asi na půlku zredukovala výjimky pro maloobchod a služby. Otevřené budou i od pondělí potraviny, lékárny, drogerie, optiky nebo květinářství. Ze služeb budou moci fungovat čerpací stanice, výdejny zboží objednaných z e-shopů, myčky aut bez obsluhy nebo servisy telefonů a počítačů, řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). 

Vláda dále ponechala výjimku trafikám, prodejnám krmiv a zahrádkářských potřeb, obchodům s domácími potřebami. Fungovat budou smět také odtahy a taxi služby. Lidé se od pondělí do 21. března naopak nedostanou do papírnictví, prodejen s dětským textilem a obuví a obchodů se zbraněmi a střelivem.

Autoservisy mohou i přes zpřísnění vládních restrikcí proti pandemii koronaviru dále fungovat, zákazníci ale nesmí dovnitř do provozovny, veškerou komunikaci je nutné uskutečnit venku. 

U stravovacích provozů se režim nezmění, nadále budou moci občerstvení prodávat přes výdejní okna, řekl Havlíček.

Většina skiareálů letošní zimu podle Asociace horských středisek vzdává, ve druhé půlce března by jich otevřelo jen minimum. Areály čeká těžké období.

Na provozy, u kterých vláda od pondělí do 21. března zakázala provoz, se budou vztahovat podle Havlíčka náhrady. Fungovat by měly jen čtyři programy.

Na provozy, u kterých vláda od pondělí do 21. března zakázala provoz, se budou vztahovat podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) náhrady. Fungovat by nadále měly čtyři hlavní programy. Kromě dosavadního Antiviru na podporu zaměstnanosti a kompenzačního bonusu pro živnostníky, budou fungovat dotace na zaměstnance a ve čtvrtém programu by měl stát podnikatelům nahradit ztráty. Příprava posledních dvou programů podle Havlíčka pokračuje, minimálně program dotací na zaměstnance by měl být hotový příští týden. 

"Tyto kompenzace v současné době činí, tak jak budou nově, nechci říkat modelovány, ale spíš budou prodlužovány, částku téměř jedné miliardy denně. Bereme-li tedy pracovní den, přibližně 20 miliard korun měsíčně," uvedl Havlíček.

Kompenzace postavené na čtyřech hlavních programech by se měly vztahovat podle Havlíčka zpětně na období od února. V rámci kompenzačního bonusu budou mít živnostníci místo dosavadních 500 korun na den nárok na 1000 korun, upozornil Havlíček.

Vláda dále upravuje program COVID gastro uzavřené provozovny, ve kterém podnikatelé mohou žádat o dotaci 400 korun za každého zaměstnance za den uzavření. Nově chce Havlíček částku zvýšit na 500 korun a program rozšířit na všechny provozovny, nejen ty uzavřené. Kritériem pro získání dotace bude podle Havlíčka propad tržeb o 50 procent, ale o hranici se podle něj ještě diskutuje.

Průmysl bez nových restrikcí s dobrovolným testováním

Průmyslové firmy zůstanou podle Havlíčka od pondělí bez nových restrikcí. Testy na covid by měly být povinné pro první skupinu podniků od 8. března, zřejmě pro větší firmy, řekl Havlíček. Pro menší začne povinnost později.

Stát bude přes úlevy na zdravotním pojištění přispívat 60 korun na test, maximální nárok bude na čtyři testy měsíčně na zaměstnance. O víkendu už budou podle Havlíčka fungovat informační telefonické linky, které budou firmám v otázkách testování radit.

Hospodářská komora žádá, aby bylo povinné testování zaměstnanců legislativně ukotveno. Chce také slyšet, co s lidmi, kteří se budou testování bránit.

Otevřený průmysl zůstává hlavně z ekonomického důvodu. Stát z něj ale také podle Havlíčka chce vytvořit desetitisíce testovacích míst. Až bude jasné, že je logistika pod kontrolou, je tedy dostatek dodavatelů testů a je zabezpečeno řádově 20 až 25 milionů testů, poté bude zahájen povinný režim. Stane se tak podle Havlíčka v řádu jednotek dnů, nebo málo týdnů, třeba za 14 dnů.

Podle odborového předáka Josefa Středuly zaměstnavatelé nemohou pracovníkovi test nařídit, povinné testování by měl upravit zákon. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nyní hledá možnosti pro závazné testování. Jednou z cest by mohlo být mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví.

Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření méně důležitých podniků, a to do zavedení povinných testů, uvedl Hamáček. 

Svaz průmysl a dopravy ČR si uvědomuje, že koronavirová situace v Česku je vážná. Průmysl ale jen tak zastavit nejde, firmy by přišly o zakázky a musely by propouštět, uvedl prezident svazu Jaroslav Hanák. Průmyslové firmy podle něj dělají maximum pro to, aby své zaměstnance ochránily. Zavedly principy chytré karantény, trasují, testují, uvedl.

Dosavadní opatření proti šíření pandemie stojí ekonomiku zhruba 1,6 až 1,7 miliardy korun denně. Chystaná opatření denní ztráty ekonomiky sice zvýší, ale i tak budou díky nadále fungujícímu průmyslu nižší než loni na jaře. Tehdy činily podle propočtů zhruba tři miliardy korun denně. Vyplývá to z vyjádření analytiků.

Povinné respirátory 

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo zaměstnavatelům, aby vybavili zaměstnance ochranou dýchacích cest. V prodejnách, provozovnách či dopravě respirátory, jinde rouškami.

Zavedená opatření

- Omezení pohybu na katastr obce, ve které člověk bydlí.

- Zavření školek a všech škol včetně speciálních a dětských) skupin. Otevřené by měly být jen pro děti pracovníků záchranných složek.

- Uzavření velké části obchodů, které byly doposud otevřené. 

- Plošné testování ve firmách a povinnost zaměstnavatelů vybavit zaměstnance potřebnými ochrannými prostředky.

- Povinné respirátory v hromadné dopravě, obchodech a na dalších místech, kde se lidé shromažďují.

Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Výjimku budou mít jen lidé, kteří jsou v místnosti sami nebo pracují z domova, řekl po dnešním jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ochranné prostředky musí zaměstnancům zajistit zaměstnavatel, dostatek na každou směnu.

V místech, kde je už od pondělí povinný respirátor, tedy v prodejnách, provozovnách, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a veřejné dopravě, musí zaměstnavatel zajistit respirátor nebo ochranu nosu a úst s obdobnou účinností. V ostatních vnitřních prostorách bude stačit chirurgická rouška.

Blatný také potvrdil už ve čtvrtek avizované změny v nošení roušek a respirátorů. Končí možnost v prodejnách, provozovnách a veřejné dopravě nosit dvě roušky místo respirátoru, nanoroušky nebo podobně účinné ochrany dýchacích cest. V zastavěném území obce bude třeba vždy nosit minimálně chirurgickou roušku, mimo obec jen v blízkosti lidí nežijících ve stejné domácnosti.

Vláda a poslanci v pátek od rána řešila, jakým způsobem pokračovat v boji proti epidemii koronaviru. Zatím schválili návrh pandemického zákona včetně senátního doplňku. Bez něj by sněmovna nemohla vůči různým opatřením nařízeným ministerstvy nebo hygienickými stanicemi zasahovat a restrikce by tak platily i proti její vůli. Prezident pandemický zákon v pátek podepsal.

Díky pandemickému zákonu budou moci ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice vydávat rozsáhlejší opatření proti šíření covidu-19. Výslovně budou smět omezovat obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně bez nutnosti nouzového stavu.

Restrikce podle pandemického zákona budou platit jen při pandemické pohotovosti, kterou bude moci dolní komora ukončit nebo obnovit. 

Hlavní debata ve sněmovně se ale točila kolem pokračování nouzového stavu. Vláda ANO a ČSSD požádala sněmovnu o jeho prodloužení do konce března. Sněmovna to ale podle očekávání odmítla s tím, že je potřeba vyhlásit nouzový stav nový a ne prodloužit ten současný, který byl prodloužen v rozporu s právem. Vláda poté na pátečním večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března.

Vláda je podle předkládací zprávy přesvědčena o tom, že neskončily důvody pro to, aby v České republice dál platil nouzový stav, naopak jsou ještě intenzivnější než dříve. Výhledově bude podle kabinetu nutné přistoupit ke zpřísnění protikoronavirových opatření, k čemuž jsou nedostatečné zákon o ochraně veřejného zdraví i takzvaný pandemický zákon. Současnou epidemiologickou situaci kabinet v materiálu popsal jako nejhorší od vypuknutí pandemie.

Počty nových případů koronaviru v Česku dál stoupají, ve čtvrtek jich laboratoře potvrdily 14 457. To je zhruba o 2800 víc než před týdnem a téměř o 700 víc než ve středu. Zatíženost nemocnic nepolevuje, hospitalizovaných je kolem 7200, z toho ve vážném stavu bylo ve čtvrtek rekordních 1531 pacientů. Počet zemřelých s covidem v Česku je téměř 20 tisíc, ministerstvo zdravotnictví jich k pátku eviduje 19 999. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Česko má opět v EU suverénně nejvíce nových případů za 14 dní, ve většině zemí nárůst zvolnil. Nejvíce zemřelých má za 14 dní Slovensko, ČR je druhá.

 

 

 

 

PŘÍMÝ PŘENOS: Jednání Poslanecké sněmovny