Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci od 5. března musely povinně testovat. V pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News to v neděli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Firmám, které nebudou po zavedení povinnosti testovat, by mohla hrozit pokuta až 500 tisíc korun, uvedl premiér.

"Je nějaký návrh, který se může změnit, že pro firmy od 250 zaměstnanců víc od 5. března to bude povinné," řekl Babiš. Pokud by bylo dostatek testů, bylo by podle premiéra možné zavést povinnost okamžitě. Firmy, které nebudou plnit podmínky, tedy nošení ochranných pomůcek a testování, by podle Babiše měly být zavřené.

Babiš v pořadu také zopakoval, že výměna ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) aktuálně není na stole. Poznamenal, že ministr možná nemá v okolí dost dobrých úředníků a že se mu snaží pomáhat. Prezident Miloš Zeman v neděli na téže stanici uvedl, že je mu Blatného líto a pozoruje na něm syndrom vyhoření. Kdyby si ministr odpočinul, možná by to bylo k dobrému, míní hlava státu.

"Nebyl to špatný ministr. Udělal kus práce. A teď mně připadá, že už je velmi, velmi unavený," odpověděl Zeman na dotaz, zda by měl Blatný skončit. Případnému premiérovu návrhu bez váhání rád vyhoví, dodal. Babiš zopakoval, že výměna Blatného aktuálně není na stole. Blatný by ale měl podle něj posílit ministerstvo, kde jsou někteří lidé nekompetentní.

"Snažím se pomáhat panu ministru zdravotnictví, který je pod obrovským tlakem. Nemá manažerské zkušenosti, nemá možná v okolí dostatek dobrých úředníků, takže situace pro něj je náročná," řekl Babiš. I v pátek po jednání vlády vyloučil, že by se chystal konec Blatného a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a výměna resortů mezi hnutím ANO a ČSSD.

Babiš zároveň opět poznamenal, že nehodlá odstoupit z pozice premiéra. "Bojuju za to, abych ochránil životy našich lidí, a mám konkrétní výsledky," řekl.

Lékař a docent v oboru pediatrie Blatný je ministrem od konce loňského října. Nahradil Romana Prymulu, který skončil kvůli tomu, že byl pozdě večer spolu s dalšími lidmi v restauraci, ačkoli byla gastronomická zařízení v danou dobu kvůli koronavirové epidemii uzavřená. O Prymulovi Zeman uvažuje jako o svém neplaceném poradci.

Související

Německo Česku pošle 15 tisíc dávek vakcíny

Tři německé spolkové země pošlou do České republiky 15 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19. Informovala o tom v neděli německá regionální televize MDR s odvoláním na saského premiéra Michaela Kretschmera. Očkovací látku pošle Sasko a Bavorsko, jež s Českou republikou sousedí, a k nim přiléhající Durynsko.

Český premiér Andrej Babiš v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News řekl, že Sasko dodá ČR 15 tisíc dávek vakcíny firmy AstraZeneca proti covidu-19 pro Cheb, Sokolov a Karlovy Vary, které mají být rozvezeny v pondělí. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích později Babiš upřesnil, že na dodávce se domluvili právě premiéři Saska, Bavorska a Durynska.

Agentura Reuters s odvoláním na web Our World in Data připomíná, že ČR s 10,7 milionu obyvatel měla minulý týden nejvyšší míru nakažených na počet obyvatel na světě. V přepočtu na počet obyvatel byla desetkrát vyšší než v Německu, které má osmkrát více obyvatel než ČR.

Dalších 100 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech České republice přislíbila Francie. Z Izraele tento týden vojáci přivezli 5000 dávek vakcíny Moderna. Naočkováni jí budou vojáci, kteří slouží v nemocnicích u pacientů s covidem-19.

Ruská vakcína podle Zemana dorazí do Česka 

Ruská vakcína Sputnik, o níž Zeman požádal ruského prezidenta Vladimira Putina, by mohla do Česka dorazit v nejbližší době. Zeman to s odvoláním na informace z ruského velvyslanectví řekl televizi CNN Prima News. Televize již v sobotu informovala, že Zeman o vakcínu požádal ruskou stranu po dohodě s premiérem Babišem.

Zeman připustil, že neví, kolik dávek vakcíny by mělo dorazit. "Ale vzhledem k ruským rozměrům to bude asi poněkud více, než třeba nám dodal Izrael, kde jsem rovněž žádal prezidenta (Reuvena) Rivlina, aby nám pomohl s vakcinací české populace," řekl Zeman.

V případě vakcíny Sputnik by mu pro její používání stačila certifikace tuzemského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ústav by podle slov Zemana neměl být líný a certifikaci provést.

SÚKL nicméně uvedl, že vakcíny proti covidu registrovat nemůže, lze to jen centralizovaně v EU. Možností je výjimka ministerstva zdravotnictví o použití neregistrovaného přípravku, uvedl ústav.

Babiš sdělil serveru iDNES.cz, že se Česká republika pokusí získat pro české občany ruskou vakcínu Sputnik V, pokud se ukáže, že vakcína je účinná a bezpečná. "Pokud se ukáže, že je tato vakcína účinná a bezpečná pro naše občany, tak samozřejmě, že se ji pokusíme získat a nabídnout lidem, aby se s ní mohli dobrovolně očkovat," cituje server premiéra Babiše.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru