Vláda schválila návrh zákona s dočasným zvýšením nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na sto procent redukovaného výdělku. Vyšší částku by pracovníci s nemocenským pojištěním mohli pobírat v březnu a dubnu. Schválení navrhovaného zákona oznámila na Twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní normu projedná v úterý sněmovna a ve středu Senát. Poté by ji měl k podpisu dostat prezident.

Opatření má přispět k omezení šíření koronavirové nákazy v Česku. Má bránit propadu příjmů a motivovat lidi k tomu, aby po setkání s nakaženými nastoupili do karantény či hlásili své kontakty. Náhradu mzdy v prvních dvou týdnech vyplácejí pracovníkům zaměstnavatelé. Zvýšené výdaje by si měli odečíst ze sociálních odvodů.

Vyšší náhradu by podle návrhu zákona, který je na webu vlády, měli mít jen lidé v nařízené karanténě. Týká se to nejen covidu, ale i ostatních infekčních nemocí. "Právě jsme na vládě schválili stoprocentní nemocenskou pro všechny, kteří musejí zůstat doma v karanténě nebo izolaci kvůli infekčnímu onemocnění, a to na měsíc březen a duben," uvedla na Twitteru Maláčová.

"Jsme rádi, že jsme našli shodu, která je nejlepším řešením. Stoprocentní nemocenská je něco, po čem veřejnost dlouho volala a radili nám to i odborníci," komentoval rozhodnutí vlády vicepremiér ministr vnitra Jan Hamáček.

Zaměstnanci i pracovníci na dohodu s nemocenským pojištěním by měli v karanténě mít sto procent svého redukovaného výdělku, a to zpětně od 1. března. Nárok na vyšší náhradu by neměli lidé, kteří se do karantény dostali do pěti dnů po návratu ze zahraniční dovolené.

Zaměstnavatel by si zvýšené výdaje odečetl z odvodů. Pokud má podle zveřejněného zákona firma na odečet z pojistného právo, nemůže získat na proplacení náhrady lidem v karanténě příspěvek z programu Antivirus. Ten dorovnává 80 procent náhrady do 39 tisíc korun. Odpočítaná částka by za březen a duben mohla podle podkladů k zákonu činit 2,3 miliardy korun. Ministerstvo odhaduje, že by v březnu mohlo do karantény jít asi 196 tisíc lidí a v dubnu asi 89 tisíc.

"Bude to podle našeho názoru i názoru odborníků účinným nástrojem proti šíření pandemie," uvedla Maláčová. Dodala, že bude chtít, aby během úterka a středy projednala zákon sněmovna a následně senát. Hladký průběh však zatím není jistý. Ne všichni ministři zvedli pro zákon o nemocenské v plné výši ruku. Někteří členové vlády za hnutí ANO byli buď proti nebo se zdrželi. Šéf ČSSD Hamáček však nepřipouští možnost, že by hnutí ANO nedodrželo koaliční dohodu a ve sněmovně návrh nepodpořilo. "To je jen spekulace," řekl. 

Podle Maláčové pro návrh nehlasovali ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), ministr průmyslu Karel Havlíček, obrany Lubomír Metnar (oba za ANO) a životního prostředí Richard Brabec (ANO). Schillerová na tiskové konferenci po jednání vlády uvedla, že se zdržela, protože se bojí komplikací v legislativním procesu i ohrožení zaměstnanosti ve zdravotnictví.

Zaměstnanec s výdělkem 20 tisíc korun hrubého má podle kalkulačky z webu ministerstva práce za dva týdny karantény náhradu 4984 korun. Nově by to bylo 8288 korun. Při výdělku 30 tisíc korun činí dnes dvoutýdenní náhrada mzdy 7462 korun, dočasně by to mělo být 12 432 korun. Lidé s platem 40 tisíc korun mají teď 9618 korun, po zvýšení by to bylo 16 016 korun. Člověk s výdělkem 50 tisíc korun nyní za dva týdny v karanténě dostává 11 270 korun a nově by měl 18 774 korun.

V úterý by vláda měla probrat navýšení ošetřovného ze současných 70 procent výdělku, odměny pro všechny zaměstnance v sociálních službách a povinnou práci z domova pro celé národní hospodářství. Na tiskové konferenci po pondělním zasedání kabinetu to řekla ministryně Maláčová.

Povinné testování ve firmách

Vláda také schválila povinné plošné testování ve firmách. Do 12. března musí test absolvovat všechny firmy, které mají více než 250 zaměstnanců, do 15. března pak podniky od 50 zaměstnanců, uvedl na Twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Firmy si to můžou jakkoliv zorganizovat nebo zaměstnance poslat k lékaři. Vše je hrazeno zdravotní pojišťovnou," uvedl ministr na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády.

Povinné testování ve firmách se nebude podle Havlíčka vztahovat na lidi pracující z domova. V případě podniků, které mají více poboček po republice, se jejich zaměstnanci sčítají.

Firmy podle Havlíčka mohou využít i samotesty. "V případě, že je test pozitivní, je firma povinna nahlásit to lékaři zaměstnance, který ho pošle na kontrolní PCR test," uvedl Havlíček. Pokud by se podle testování neosvědčilo, mohly by na řadu přijít omezení provozu v průmyslu, uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Pro testování na covid-19 ve firmách jsou v Česku ve větším množství dostupné zatím jen testy, které objednalo ministerstvo vnitra pro použití ve školách. Novinářům to v pondělí řekl vicepremiér Hamáček. Ministr Havlíček podle něj požádal, zda by je bylo možné využít.

Stravování ve firemních jídelnách nebude možné. Vláda kvůli covidu přijala opatření, které provoz závodního stravování zakazuje, řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Ministerstvo financí chystá prominout podnikatelům a firmám sankce za pozdní podání daňového přiznání k DPH a kontrolního hlášení za únor. Vláda k tomu v pondělí zmocnila ministryni financí Schillerovou. Ministryně o tom informovala na Twitteru. Podle materiálu, který má ČTK k dispozici, úřad stejně tak odpustí i úroky a penále za pozdní zaplacení DPH. Podmínkou ale je, že přiznání i hlášení podnikatel odevzdá, nebo daň za únor zaplatí, do 12. dubna. Schillerová uvedla, že ministerstvo financí zveřejní detaily v řádu dnů, po projednání s komorami a svazy.

Prominutí úroků a penále za opožděné zaplacení únorové DPH se ale podle materiálu nebude vztahovat na ty, kterým již byl úrok z prodlení prominut generálním pardonem kvůli zákazu nebo omezení jejich činnosti krizovými opatřeními vlády. Podnikatelům postiženým pandemií ministerstvo financí již 21. prosince odložilo díky prominutí úroků z prodlení automaticky všechny úhrady DPH do 16. srpna 2021.

Slovinsko a Rakousko nabídlo pomoc s pacienty

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na pondělním jednání šéfů diplomacií zemí C5 (ČR, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko) obdržel od Slovinska a Rakouska nabídky pomoci s péči o pacienty s těžkým průběhem koronaviru. Uvedl to na Twitteru. Společně chtějí země naléhat na urychlení registrace dalších vakcín v Evropské unii. Ministerstvo posléze v tiskové zprávě také uvedlo, že ČR podpoří rakouskou iniciativu týkající se zavedení evropských certifikátů o provedeném očkování.

"Na jednání ministrů zahraničí zemí C5 jsem dostal nabídky pomoci s péčí o pacienty s těžkým průběhem koronaviru od Slovinska a Rakouska. Budu je tlumočit ministrovi zdravotnictví," napsal Petříček. "Také jsme se dohodli, že chceme společně tlačit na urychlení registrace dalších vakcín v EU," napsal dále. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dosud schválila vakcíny společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic se počínaje pondělím na tři týdny zpřísnila pravidla pro volný pohyb lidí. Musí zůstávat ve svém okresu, platí ale výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. Zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb. Zpřísnila se rovněž pravidla pro zakrytí nosu a úst. V Česku od soboty platí nový nouzový stav, trvat má do 28. března.

Pro cesty do práce mimo okres je potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Nákupy jsou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu lidí.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru