Vyhrála s nejlevnější nabídkou, přesto nakonec lánská radnice zaplatí firmě Energie více, než kolik nabízeli ostatní účastníci tendru na správu kanalizace.  A to díky dodatku ve smlouvě, jak zjistily Aktuálně.cz a HN. Firmu vybrali místostarostové obce Lány, kteří se znají s Milošem Balákem, šéfem Lesní správy Lány. Ten kvůli údajným stamilionových machinacím v prezidentské lánské oboře stojí před soudem právě spolu s Energií.

Kladenská firma Energie – stavební a báňská má k řediteli Lesní správy Lány Balákovi dlouhodobě blízko. Společnost statisíci korun sponzorovala strakonický basketbalový klub, kterému Balák do roku 2019 šéfoval. Zástupci firmy i Balák nyní společně chodí i k soudu. Jsou obžalovaní ze stamilionové manipulace zakázky na zpevnění břehů lánské vodní nádrže. Podmínky tendru nechal Balák podle policistů od začátku nastavit manažerem Energie tak, aby firma mohla vyhrát.

Balák je ještě v samostatné kauze navíc stíhaný za to, že s Energií z lánské obory nelegálně prodával vytěžený kámen. U výslechu policistům přiznal, že se společností spolupracoval ještě dříve, než ho kancléř Vratislav Mynář dosadil do křesla šéfa Lesní správy Lány.

Balák, Mynář i Energie odmítají, že by se v Lánech cokoliv nelegálního odehrávalo. Společnost, kterou od února řídí i hokejista Jaromír Jágr, má ale problém. Pokud ji soud uzná vinnou, hrozí jí propadení majetku i zákaz účasti v dalších veřejných zakázkách.

Stíhaná Energie nebyla úspěšná jen v tendrech v sídle prezidenta. Před rokem získala i zakázku na opravu kanalizace od samotné obce Lány téměř za 31 milionů korun. V pětičlenné komisi, která loni v březnu firmu vybrala, seděla také druhá neuvolněná místostarostka města Ivana Píšová. K ní už dříve Balák nasměroval veřejné miliony ze sídla prezidenta. Pila Píšové získala zakázku na výrobu prken. Zároveň Balák místostarostce z lánské obory prodává dřevo. Cenu a množství tají, podle expertů nelegálně. Naposledy s Píšovou uzavřel takovou smlouvu v lednu. K obchodům došlo ve stejné době, co Miloš Zeman od otce Píšové koupil pozemek pro svou vilu. Což tehdy zařizoval hradní kancléř Mynář. 

Související

Místostarostka se o zakázce, o níž rozhodovala, nechtěla s HN a Aktuálně.cz bavit. Odmítla ale, že by Energii její radnice vybrala, protože je blízká Balákovi. "Za zakázku se nepřimlouval – pletete jablka s hruškami," uvedla Píšová s tím, že se má redakce obrátit na obecní úřad. Na poznámku, že seděla ve výběrové komisi,  a mohla by tak  odpovídat i ona, řekla, že tam neseděla sama a ukončila hovor.

Diskutovat o okolnostech tendru nechtěli ani Balák s Mynářem. Oba na dotazy, zda za Energii v Lánech lobbovali, písemně odpověděli jediným slovem: "ne". 

Silvestry s členem komise

I druhý člen pětičlenné obecní výběrové komise – další místostarosta Lán Ernest Kosár – HN a Aktuálně.cz přiznal, že Baláka dobře zná. Popírá ovšem, že by to byl důvod, proč Energii radnice platí desítky milionů za opravu kanalizace.

"Samozřejmě se s Balákem známe. Trávíme spolu silvestry, pan Balák mívá posezení u sebe na zahradě, chodíme spolu i sportovat. Teď jsem ho neviděl třeba rok kvůli covidu. Předtím jsme každý týden hráli florbal. Ale je tam s námi jinak dalších patnáct lidí," reagoval Kosár. 

Zakázky s Balákem ale prý zásadně neřeší. "Ne, vůbec neřešíme tyhle věci. Ani to jeho stíhání. To je to jeho věc. Platí presumpce neviny. Nikdy jsme se o tom nebavili osobně," dodal Kosár.

Energii podle něj komise vybrala ve férovém tendru a firma v okolí pracuje i pro další obce. Při rozhodování zároveň komise nebrala v potaz obvinění firmy z manipulací. "Nepřihlédli jsme k tomu, nevadilo to. Firma velice kvalitně funguje – máme ty nejlepší zkušenosti, nebyl to důvod k vyřazení," sdělil místostarosta.

Z nejlevnější firmy nejdražší

Do výběrového řízení se podle zprávy o výsledku tendru přihlásilo celkem šest firem. Tu nejlevnější ale komise nevybrala, protože měla málo referencí. Loni na začátku března tak hodnotitelé (mezi nimi Píšová a Kosár) vítězem prohlásili druhou nejlevnější Energii, která se zavázala kanalizaci opravit zhruba za 25 milionů korun. Tedy o čtyři miliony méně, než předpokládali projektanti.

Před 14 dny s firmou ovšem radnice uzavřela dodatek smlouvy – výslednou cenu, kterou Energii zaplatí, sama zvedla na 31 milionů. Kladenská stavební firma tedy od obce nakonec dostane ještě o milion více, než žádal nejdražší účastník původního tendru, který s ní kvůli tomu prohrál.

Náhlé zvýšení ceny ovšem radnice zdůvodňuje tím, že až "v průběhu realizace stavebních prací byla zjištěna nízká nevyhovující únosnost podkladních vrstev stávajících místních komunikací" a že ji smluvní strany v době uzavření kontraktu "při vynaložení přiměřené odborné péče" nemohly předpokládat. Dle plánu by kanalizace a silnice v části Lán měla být hotová v létě. 

Podobný scénář přitom Energii potkal i při samotné zakázce na zpevňování břehů nádrže Klíčava v Lánské oboře, kde jí veřejné peníze vyplácel Balák. První etapu prací vyhrála Energie díky tomu, že nabídla nejnižší cenu. Se společností ale Balák uzavřel dodatky smlouvy. Nejprve v Lánech zjistili, že je třeba udělat širší cestu, než s jakou počítal projekt. Následně se přišlo na to, že bude nutné cestu o kilometr prodloužit či udělat odvodňovací žebra. Nakonec se utracené peníze vyšplhaly na téměř 100 milionů. Obžalovaná je ale společnost až z manipulace druhé etapy za téměř 200 milionů. 

Jágr vinu své firmy odmítá 

Šéf Energie Zdeněk Osner na dotazy HN a Aktuálně.cz do vydání tohoto textu neodpověděl. Firma ale dlouhodobě odmítá, že by se jakýchkoliv nekalostí ve veřejných zakázkách účastnila. Místopředsedou obžalované společnosti se před týdnem stal hokejista Jaromír Jágr, jenž převzal funkci po svém otci.

I ten je toho názoru, že je společnost obžalovaná kvůli zakázce v lánské oboře neoprávněně. "Já jsem tam v té době nebyl. Je třeba hledat vyjádření u lidí, kteří ano. Ti říkají, že nic nezákonného se nestalo, a já se s tím ztotožňuji," řekl HN a Aktuálně.cz v pondělí Jágr.

Policisté ale dokládají odposlechy přímo ze stavební buňky v sídle prezidenta opak. "Jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (…). Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy (…). A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude a může se vyfakturovat," zachytili policisté, jak manažer Energie Libor Tkadlec po telefonu vypráví jednomu ze svých spolupracovníků. I on je mezi obžalovanými. Firma ale u soudu argumentuje, že nic takového její pracovník nemohl zajistit.

Policisté z podílu na manipulacích podezřívali i samotného kancléře Mynáře. Tomu to ale nikdy nedokázali.

Související