Zástupci středních škol nesouhlasí se záměrem premiéra Andreje Babiše (ANO) prosadit pro letošní maturanty takzvanou úřední maturitu. Podle ředitelů, které oslovila ČTK, věděli studenti o zkouškách s dostatečným předstihem a měli by se na ně zvládnout připravit i při výuce na dálku. Dosavadní úpravy maturit, jak je v lednu oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO), považují ředitelé za dostatečné. S ohledem na nepříznivý vývoj epidemie covidu-19 by se podle nich mohlo nyní případně diskutovat o posunutí termínu zkoušek nebo o redukci didaktických testů.

Babiš uvedl, že je s Plagou ohledně maturit v rozporu. Premiér navrhuje možnost úřední maturity. Plaga podle něj ve středu uznal, že se situace změnila.

Podle návrhu Babiše by studenti nemuseli skládat klasickou maturitní zkoušku a na maturitním vysvědčení by mohli mít známky podle průměru za celé své studium střední školy. Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová řekla, že úřad jedná se zástupci škol o dalších možných úpravách maturit, jejich termínů nebo obsahu. Rozhodnout podle ní chce do konce příštího týdne.

Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové učitelé chápou, že maturanti mají letos k přípravě složitější podmínky než obvykle. "Určitě k tomu budeme při maturitách přihlížet, ale myslím si, že je to vstup do dospělosti a že by tu maturitu (studenti) měli zvládnout," řekla. Rozhodnutí o úřední maturitě by podle ní mohlo maturanty do budoucna znevýhodnit na trhu práce. Podobně se vyjádřil i předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček a ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Radko Sáblík, který se podílel na přípravě Strategie vzdělávání 2030+.

Podle Schejbalové mohou být se zkouškami problémy u oborů, kde mají studenti na základě praktické výuky skládat praktické zkoušky. Zajíček a Sáblík ale doplnili, že ředitelé mohli v souvislosti s výukou na dálku rozhodnout o úpravě formy či obsahu praktické zkoušky. Také podle nich proto teď není namístě přicházet s návrhem úřední maturity.

"Zásadně s tím v tuto chvíli nesouhlasím," uvedl Zajíček. Zdůraznil, že od ledna, kdy ministerstvo školství oznámilo úpravy v maturitách, se kterými se nyní počítá, se ve školství nic zásadního nezměnilo. "Už na začátku roku byli všichni na výuce na dálku a nevědělo se, kdy se obnoví prezenční výuka," řekl. Jediná změna je podle něj nyní ve zhoršení epidemie. Podotkl, že zároveň se ale začali očkovat učitelé a testovat lidé ve firmách. Věří proto, že se situace začne zase zlepšovat a nebude nutné zkoušky rušit.

Studenti, kteří by udělení úřední maturity odmítli nebo by nesouhlasili s výslednou známkou, by si podle premiéra mohli udělat klasickou maturitní zkoušku v podobě, v jaké ji pro letošní školní rok připravilo ministerstvo školství. "Chci navrhnout udělení úřední maturitní zkoušky všem studentům ze všech typů středních škol. A to i v rámci vzdělávání dospělých, kteří si dodělávají středoškolské vzdělání," uvedl Babiš. "(Znamená) To, že z maturitních předmětů by se výsledná známka udělila na základě průměru za všechny roky studia," řekl premiér v rozhovoru pro Mladou frontu DNES.

"Jít cestou administrativní maturity s tím, že kdo bude chtít, tak si ji složí, to je naprosto nesystémové opatření," řekl Zajíček. Podle něj by se o úředních maturitách mělo diskutovat až případně v létě, pokud by do té doby nebylo možné zkoušky konat. I potom by se ale mělo zajistit, aby všichni získali maturitu stejným způsobem, dodal.

Podobně se vyjádřil i Sáblík. Podle něj mohou studenti svou přípravu na zkoušky konzultovat s učiteli a mají k dispozici i mnoho studijních materiálů. "Jde o dospělé lidi, kteří se už mají umět učit i sami," řekl. Pokud by to epidemická situace vyžadovala, uměl by si představit, že by se nekonaly maturitní testy, ale jen ústní zkoušky. K jejich rušení ale teď nevidí důvod. Termíny zkoušek by neměnil, aby to nenarušilo přípravy studentů na přijímací zkoušky na vysoké školy. Naopak Zajíček řekl, že by se termíny mohly posunout.

S návrhem premiéra nesouhlasí ani předsednictvo Národní rady Unie školských asociací ČR – CZESHA. Zásadně proto odmítá řešení ukončení vzdělávání administrativní cestou tak, jak navrhuje předseda vlády Andrej Babiš. 

"Tento návrh patří mezi poslední možnosti řešení v krizovém stavu, pokud nedojde ke zlepšení aktuální situace. Daný přístup úpravy zkoušek nepovažujeme za odpovědný jak ke společnosti, tak k samotným žákům i učitelům. Jde i o to, jak bude hodnocen letošní absolvent školy na trhu práce s odstupem času," řekl předseda Unie CZESHA Jiří Zajíček s tím, že pod takto vydané vysvědčení nemohou ředitelé připojit svůj podpis jako důkaz, že bylo studium řádně ukončeno v souladu s platnými právními předpisy.

Podle údajů Cermatu se k jarnímu termínu maturit přihlásilo poprvé 72 751 studentů. Státní maturitní testy se mají konat od 3. do 7. května, školní maturity od 16. května. Praktické maturity začínají podle vyhlášky ministerstva od 1. dubna. Podle dosavadních informací úřadu se podobně jako loni zruší slohy z češtiny a cizích jazyků. U didaktických testů se prodlouží čas a ústní zkoušky zůstanou. Praktické zkoušky budou moct ředitelé případně posunout na léto, stejně jako praktickou výuku, která se nyní kvůli epidemii nemůže ve školách konat.