Povinné testování na covid-19 se bude od středy 10. března týkat nově také zaměstnanců veřejné správy a osob samostatně výdělečně činných pracujících v podnicích, které mají více než 50 zaměstnanců. V neděli to uvedla v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví a průmyslu a obchodu. Od přespříštího týdne by se podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) mělo testování rozšířit i na malé podniky.

"Všichni pracovníci docházející do podniku, včetně veřejné správy, ať už to jsou zaměstnanci na plný nebo částečný úvazek, pracovníci agentur práce nebo OSVČ, budou se muset prokázat negativním testem. V případě, že nebudou mít vlastní test, je možné zahrnout je do testování v rámci firmy, kde se zdržují," říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle něj by také příští týden mělo být dostatečné množství testů, proto by se teď firmy neměly předzásobovat, aby se skokově nezvýšila cena testů.

S ohledem na omezené kapacity testovacích center ministerstva doporučují využívat hlavně samotestování přímo ve firmách. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto připravilo i průvodce "Deset kroků k samotestování". Stát na samotestování přispívá z veřejného zdravotního pojištění na test každého zaměstnance nebo OSVČ čtyřikrát měsíčně 60 korun.

"Nechceme zavírat průmyslové ani jiné podniky. Východiskem, jak zmírnit šíření epidemie a zároveň tak co nejméně ohrozit chod ekonomiky, je právě pravidelné a opakované testování. Odhalení zejména bezpříznakových přenašečů může pomoci i s aktuální zátěží nemocnic, protože nákaza se díky tomu nešíří především mezi zranitelné skupiny obyvatel, jejichž zdravotní stav si pak často vyžádá právě hospitalizaci," uvedl k rozšíření povinného testování ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

O povinnosti pro firmy vláda rozhodla v pondělí. Dotkne se více než dvou milionů lidí. V Česku má pozitivní test na koronavirus více než 154 tisíc osob, nejvíce od začátku epidemie. Některé nemocnice už musely přejít do režimu, v němž by pracovaly například při hromadných vlakových neštěstích.

Testování sadami nakoupenými pro školy

Když to jde ve firmách, půjde to i na úřadech, rozhodla také vláda. Stát začne své lidi na koronavirus testovat už od středy, tedy týden poté, co stejnou povinnost nařídil soukromým podnikům.

"Ve firmách se to osvědčuje. Postupně chceme otestovat všechny zaměstnance v Česku, další jsou tedy na řadě zaměstnanci veřejné sféry," uvedl Havlíček. Právě pracoviště jsou podle zdravotníků místem, kde se nákaza i přes přísná opatření může snadno šířit.

"Od středy musí úřady zajistit pro své zaměstnance antigenní testy. Od 17. března už nebude možné mít na pracovišti ve veřejné sféře neotestovaného zaměstnance," popsal povinnosti Havlíček.

Úřady na tom budou stejně jako soukromé podniky. Zaměstnance musí testovat v případě, že mají více než 50 lidí. Pro všechny ostatní je testování dobrovolné.

Nařízení se vztahuje na ministerstva, obecní, městské a krajské úřady, dále na soudy, armádu a policii, Českou správu sociálního zabezpečení nebo na Kancelář prezidenta republiky. Platí i pro organizace, které stát zřizuje, nikoliv však pro státní podniky.

Testováním úředníků a stáních zaměstnanců chce vláda srovnat podmínky mezi soukromou a veřejnou sférou. "Není možné některé zaměstnance netestovat," uvedl už dříve další vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Upozornil, že i ve státní správě pracuje při pandemii řada lidí z domova. To ale neplatí třeba pro Českou správu sociálního zabezpečení. HN už dříve popsaly, že její lidé musí být v práci nejen kvůli obsluze klientů, ale i proto, že na dálku není přístup do jejích sítí bezpečný.

Oproti firmám, které upozorňují na problém zajistit samotestovací sady pro své zaměstnance kvůli dlouhým čekacím lhůtám, bude mít stát výhodu. Na začátku využije zhruba 1,3 milionu z celkových 3,6 milionu testovacích sad, které ministerstvo vnitra původně nakoupilo pro školy od firmy Tardigrad International Consulting.

Kvůli výběru právě této společnosti se na úřad snesla kritika, mimo jiné od předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). V orgánech firmy, která testy dodala, dříve figurovaly osoby podezřelé z praní špinavých peněz. Pochybnosti panují i nad kvalitou samotných testů. Ministerstvo vnitra se hájí tím, že testy používá i Rakousko a že splňují požadované normy.

Další nákupy bude pro úřady podle Havlíčka centrálně zařizovat Správa státních hmotných rezerv. Zda pro ni budou platit stejná pravidla jako pro firmy, tedy že mohou poptávat testy pouze od firem, které dostaly výjimku od ministerstva zdravotnictví, zatím není jasné.

Havlíček uvedl, že to vláda neřešila. "Zatím není nutné nic kupovat. Máme dostatek zásob na ministerstvu vnitra, včetně toho, co ještě dorazí," sdělil HN. Po pátečním jednání vlády také uvedl, že dostatek samotestů bude i pro firmy. Upozornil, že na seznamu ministerstva zdravotnictví přibývá firem s povolením testy dodávat. Koncem týdne bylo takových společností zhruba osm desítek. Většina z nich nabízí čínské výrobky, českých testů je naopak minimum.

Místopředsedkyně představenstva Asociace malých a středních podniků Pavla Břečková tvrdí, že nabídka je pořád ještě malá. "Firem, které sehnaly testy a začaly s testováním, dnes není podle mých informací mnoho," prohlásila. Dosavadní zkušenosti jsou podle ní takové, že podniky marně zkoušejí obvolávat firmy ze seznamu, řada z nich ale vůbec nereaguje. "U nás ve firmě jsme e-mailem hned oslovili dvě společnosti. Zpátky se ozvala jedna s tím, že testy může dodat na konci března," popsala Břečková, jak těžko se testy shánějí.

S přispěním Martina Ťopka