Novým předsedou představenstva Krajské zdravotní, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, se stal bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ve čtvrtek o tom informovala Krajská zdravotní (KZ). Společnost zaměstnává okolo 7200 lidí a patří mezi největší zdravotnická zařízení v republice.

Jediným akcionářem Krajské zdravotní je Ústecký kraj, v jehož čele stanulo po krajských volbách hnutí ANO. Rada kraje odvolala ve středu předsedu představenstva Jindřicha Zetka. Členové představenstva zvolili nového předsedu s účinností od čtvrtka. Předtím představenstvo KZ v úterý odvolalo z postu generálního ředitele společnosti Aleše Chodackého.

Zetek byl do funkce jmenován po loňských podzimních krajských volbách na konci listopadu. Tehdy bylo po zvolení nové krajské rady ve složení ANO, ODS a Spojenců pro kraj obměněno celé představenstvo společnosti.

Hejtman Jan Schiller (ANO) novinářům řekl, že důvodem Zetkova odvolání byly neshody mezi ním a vedením kraje. Zetek řekl, že upozornil na nestandardní smlouvu. "Já jsem spolu s ostatními členy představenstva zastavil jaksi penězovod do ANO, kdy generální ředitel, kterého jsme odvolali, uzavřel den po svém nástupu do funkce nestandardní smlouvu s pravou rukou pana hejtmana," řekl už dřív Zetek, podle nějž mělo jít o vyplácení 130 tisíc korun měsíčně za poradenství.

S asistentkou hejtmana Vladislavou Marschallovou byla podle KZ uzavřena smlouva, jejímž předmětem bylo její aktivní zapojení do přípravy strategie očkování proti covidu-19 v Ústeckém kraji. Na základě této smlouvy podle KZ Marschallová působila v pozici manažera a koordinátora očkovacích míst v kraji a aktivně se podílela na vybudování velkokapacitních očkovacích center na Ústecku.

"Výsledek její práce je tedy zřejmý. Jakmile svou práci pro společnost KZ odvedla, byla její smlouva k 28. únoru 2021 ukončena," uvedla KZ. "Vedení Krajské zdravotní se ohrazuje proti tvrzení, že by bylo s finančními prostředky společnosti nakládáno nekalým nebo korupčním způsobem a celá záležitost je předmětem dalšího vnitřního šetření a jsou také zvažované případné právní kroky," uvedla společnost.

Vojtěch byl od listopadu 2020 členem představenstva Krajské zdravotní. Spekulovalo se o tom, že se stane velvyslancem ve Finsku. "Já jsem se ho samozřejmě ptal. On sám říkal, s největší pravděpodobností, že by měl být, ale já si myslím, že to není otázka ani tohoto roku, takže uvidíme, co bude dál. Ta jeho angažovanost zůstává pořád stejná a je stále větším a větším přínosem pro Krajskou zdravotní," řekl ve středu novinářům hejtman.

Související