Jak budou vypadat protikoronavirová opatření po 21. březnu, zatím není jasné. Vláda se nad návrhem jejich dalších úprav znovu sejde ve čtvrtek. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale nebude doporučovat zrušení zákazu pohybu mezi okresy, možné je podle něho uvolnění volnočasových aktivit na celý okres. Bude také potřeba znovu požádat o prodloužení nouzového stavu, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády Blatný.

Situace se podle něj nevyvíjí úplně nejoptimističtějším scénářem. Základním problémem je vysoký počet nákaz mezi rizikovými skupinami, jako jsou senioři nebo vážně nemocní. Těch je každý den nově pozitivně testováno kolem 1500 až 2000, z nich třetina pravděpodobně bude potřebovat péči v nemocnici. V současné době je hospitalizováno pořád více než 8300 lidí. "Dalších zhruba deset dní bude do nemocnic proudit zhruba 550 až 600 lidí denně," dodal Blatný.

Nouzový stav nyní platí do 28. března. K prodloužení bude vláda potřebovat souhlas sněmovny. Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října, nově ho mohou vystřídat opatření podle koncem února přijatého pandemického zákona. Podle něj budou moct ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice omezovat obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně bez nutnosti nouzového stavu.

Vláda na pondělním jednání schválila povinnost testů pro firmy od 10 do 49 pracovníků. První kolo proběhne nejpozději do 26. března. "Celkově tak budeme testovat na pravidelné bázi již 3,3 milionu pracovníků," řekl ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Testování v malých podnicích se týká 650 tisíc pracovníků.

Firmy nad 250 zaměstnanců musely první cyklus testování dokončit do pátku, pro podniky s 50 až 249 pracovníky končí termín v pondělí. Úřady a další veřejné instituce musí všechny zaměstnance otestovat do středy. Pokud se připočtou malé firmy, pravidelně jednou týdně bude testování podle Havlíčka podstupovat 3,2 milionu pracovníků. O zvýšení frekvence testování ve firmách na dvakrát týdně vláda zatím podle Havlíčka nerozhodla. Bude o tom ještě jednat s profesními organizacemi.

Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR stihly velké i střední firmy v určených termínech otestovat všechny své zaměstnance. Podíl pozitivních záchytů koronaviru činil 0,77 procenta, méně pozitivních bylo v podnicích nad 250 pracovníků. Testování 45 procent firem uskutečnilo u závodních lékařů, 47 procent použilo samotestovací sady, zbývající využily veřejná testovací místa. Za jeden antigenní test k samotestování zaplatilo 60 procent společností 101 až 150 korun.

Průměrný podíl zaměstnanců s pozitivním testem na nemoc covid-19 v automobilkách se pohybuje okolo jednoho procenta. Vyplývá to z průzkumu Sdružení automobilového průmyslu mezi jeho členy. Většina firem pro povinné testování využívá externí poskytovatele zdravotních služeb. Testy tak provádí odborný personál.

Vláda se nedohodla na zvýšení krizového ošetřovného kvůli zavřeným školám. O zvednutí částky budou jednat poslanci ve sněmovně, oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Do škol vyhrazených pro děti zdravotníků, členů integrovaného záchranného systému a dalších profesí důležitých v epidemii budou moct i děti starostů.

V neděli přibylo v Česku 3291 potvrzených nemocí covid-19, zhruba o 690 méně než před týdnem. Zároveň je to nejnižší nedělní nárůst od poloviny února. Počet hospitalizovaných s koronavirem se v mezitýdenním srovnání téměř nezměnil, v neděli bylo podle ministerstva zdravotnictví v českých nemocnicích 8362 covidových pacientů. Z toho 1930 bylo ve vážném stavu, o týden dříve jich bylo o 120 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva

Čísla potvrzených případů klesají, i když se zvýšil počet provedených antigenních testů. Během předminulého týdne bylo ve všední dny provedeno průměrně 77 tisíc testů. V minulém týdnu, kdy začalo povinné testování ve firmách, se počet provedených antigenních testů zvýšil během všedních dnů na průměrných 129 tisíc. O víkendu se však jejich počet oproti minulému zvýšil jen v řádech tisíců.

Od začátku loňského března, kdy byl výskyt nového typu koronaviru v Česku potvrzen poprvé, se podle údajů hygieniků nakazilo přes 1,4 milionu lidí. Zhruba 1,2 milionu se uzdravilo, naopak 23 379 lidí s prokázaným covidem zemřelo. Přibližně polovina z nich zemřela letos. Letošním denním maximem je 230 úmrtí z minulého pondělí. Je to druhý nejhorší výsledek od vypuknutí epidemie po loňském 3. listopadu, kdy ministerstvo eviduje 262 zemřelých na covid.

Hygienici při trasování v březnu kontaktují do 24 hodin asi 75 procent nakažených covidem-19 a dvě třetiny jejich kontaktů, což je méně než v únoru a zhruba stejně jako v lednu. Jednotlivých případů nakažených a jejich kontaktů řešili i více než 35 tisíc za den, opakovaně přes 25 tisíc za den. Na trasování se podílelo skoro 2000 lidí, hygieniků i zaměstnanců call center. Lidé jim hlásí méně kontaktů než dříve. Za poslední měsíc byl průměrně jeden na jednoho nakaženého, v posledním týdnů už méně než 0,8 kontaktu. Vyplývá to z dat Chytré karantény o trasování.

Počet pacientů s covidem, kteří jsou v nemocnici, se proti sobotě změnil minimálně, stejně jako vážných případů. Zdravotnická zařízení tak nadále čelí vysokému vytížení, a to i přes pokračující očkování proti nákaze. Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, se k dnešku zvýšilo o setinu na 0,94.

V neděli zdravotníci aplikovali 11 199 dávek vakcín proti covidu-19, tedy o 360 méně než před týdnem. O víkendech se ale očkuje výrazně méně než v pracovní dny.

SnA mek obrazovky 2021 03 15 vA 9 06 32