Poslanec a předseda Trikolóry Václav Klaus mladší na mimořádném předsednictvu rezignoval na funkci předsedy hnutí, které založil,  nebude ani kandidovat a ukončí veřejné aktivity. Důvody odchodu z veřejného dění označil za z drtivé většiny osobní. Stranu do voleb povede místopředsedkyně Zuzana Majerová Zahradníková. Jeho otec, bývalý prezident Václav Klaus by jeho odchod z politiky považoval za velkou ztrátu. Synovo rozhodnutí se ještě pokusí zvrátit..



V prohlášení uvedl, že Trikolóra dosáhla v krajských volbách 3,4 procenta hlasů celostátně, má strukturu ve všech krajích, má i peníze na kampaň. „Chyba je ve mně. Nemám energii a prostě nemůžu teď svolávat ostatní na zteč, když vím, že bych sám šel bez chuti. Všechno na světě je práce,“ vysvětlil, proč se nechce ve volbách angažovat. Doplnil, že kandidovat jen jakoby „proti Pirátům“ je stejně jako „proti Babišovi“ politický nesmysl.

Klaus uvedl, že stojí za tím, co jako předseda hnutí hájil. „Hájení národní svrchovanosti, aby o této zemi rozhodovali lidé, kteří zde žijí. Obrana tradičních konzervativních hodnot, protože z nových ideologií často přichází jen teror, chudoba a vlády nových vyvolených. Snaha nežít v covidovém koncentráku. To vše je pravda a silný a zásadový politický program a v naší zemi ho komplexně nikdo jiný přesvědčeně nehájí. Ovšem musí ho hájit někdo s politickým talentem a zejména obrovskou energií,“ uvedl. Dodal, že právě energie mu schází po rozpadu jeho rodiny před čtyřmi lety. Z pozice naštvanosti, smutku či rozzlobenosti se podle něj politika dělat nedá, člověk musí vyvolávat naději a mít zcela pozitivní myšlení.

„Když chcete někoho porazit či ho oslabit, musíte sám posílit a strhávat lidi pod svůj pozitivní program. Že je někdo druhý takový nebo makový – to je program pro komentátory, ne pro lidi, co jsou na hřišti,“ uvedl. Vizi cesty Trikolóry a dalších stran proti Pirátům přitom nastínil v minulých dnech jeho otec exprezident Václav Klaus. O víkendu Klaus starší v prohlášení vyzval, aby se pro letošní sněmovní volby spojily strany, kterým záleží na občanských svobodách. Zmínil například SPD a Trikolóru. Zároveň varoval před takzvanou radikální levicí, za kterou označuje Piráty. S rozhodnutím syna odejít z politiky nesouhlasí. "Prezident Klaus by odchod svého syna z politického života považoval za velkou ztrátu pro českou politiku," sdělil Petr Macinka z Institutu Václava Klause. "Pokusí se jej ještě přesvědčit, aby vše ještě uvážil. Mnoho lidí mu důvěřuje, včetně jeho otce," dodal.

Podle Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity jde o politický příběh nenaplněné kariéry. Klaus mladší začínal v ODS jako člověk s velkou podporou, což dokázalo i velké množství preferenčních hlasů ve sněmovních volbách v roce 2017. Jako poslanec patřil k velmi výrazným a zároveň značně radikálním tvářím Parlamentu. "Po rozchodu z ODS se ale ukázalo, že start jeho nového politického projektu bude mnohem těžší, než čekal. Zjevně to hraje roli v jeho rozhodnutí skončit v politice, i když asi nějaký vliv měly i osobní důvody, které na svém statusu zmiňuje," poznamenal Kopeček.

Klausovi mladšímu se toho v politice mnoho nepovedlo, míní politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Josef Mlejnek. Ohledně dalšího osudu Trikolóry či toho, zda může Klausův konec v politice ve volbách pomoci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), chce počkat na další vývoj. "Václav Klaus starší totiž v poslední době výrazně naznačoval, že hodlá opět vstoupit do politiky, ba vést nějakou novou stranu. Odchod syna tak může souviset s politickými plány jeho otce - neúspěšný syn má otci uvolnit místo pro jeho comeback," konstatoval.

Podle Kopečka může SPD na Klausově odchodu určitě vydělat. "Projekt Trikolóry stál na Klausovi, těžko čekat, že má jeho strana větší šanci se prosadit bez něj. V prostoru napravo od ODS v tuto chvíli ztrácí Tomio Okamura jediného většího konkurenta," dodal politolog.

Trikolóru založil někdejší poslanec ODS předloni poté, co byl vyloučen z ODS i jejího poslaneckého klubu. Počátkem letošního března podepsali předsedové Trikolóry, Strany soukromníků a Svobodných dohodu o dlouhodobé spolupráci. Klaus mladší tehdy řekl, že teprve podle podoby nového volebního zákona se rozhodnou, zda vytvoří volební koalici či zda bude kandidovat jedna ze stran a ostatní ji podpoří. Uvedl tehdy také, že on sám se bude o hlasy voličů ucházet v Praze.

Exprezident Klaus starší o víkendu v prohlášení vyzval, aby se pro letošní sněmovní volby spojily strany, kterým záleží na občanských svobodách. Zmínil například SPD a Trikolóru. Zároveň varoval před radikální levicí, za kterou označuje Piráty.